ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح صیانت از باغات برگشت خورد مخالفت شورا با واگذاری شهروند

به گزارش خبرنگار مهر، این هفته  شورای شهر تهران طرحی را بررسی کرد که قرار بود جایگزین مصوبه برج – باغ ها شود . به اعتقاد منتقدان این طرح برخى از موارد این طرح در قوانين و اسناد بالادست قبلى وجود داشته و نيازى به طرح جديد ندارد. همچنین  برخى از موارد از اختيارات شورا نيست و نياز به تاييد مراجع ديگرى دارد. همچنین به اعتقاد آنها برخى از موارد خارج از توان شهردارى و غير قابل اجرا است.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی یکی از مخالفان این طرح با بیان این که امروزه وضعیت باغات شهر تهران اورژانسی است و نباید گذاشت درختان از بین برود، گفت: اما در عین حال باید این را هم در نظر گرفت که محدودیت بیش از اندازه خود موجب دوری مردم از قانون خواهد شد.

رحمت اله حافظی نیز در توضیح این طرح گفت: طرح "صیانت و حفاظت باغات و اراضی مزروعی شهر تهران" در ۱۰ ماده تهیه شده است و در آن شهرداری تهران ملزم شده است تا ضمن تکمیل سند اجرایی قانون حفظ و گسترش باغات، لایحه باغات شهر تهران را به عنوان یکی از لایحه های طرح تفصیلی تهیه کند، همچنین شهرداری تهران برنامه عملیاتی پنج ساله ادواری صیانت و گسترش فضای سبز باغات را همراه با تامین منابع تهیه و به شورا ارائه کند.

سخنگوی شورای شهر تهران درباره سرانجام این طرح گفت: این طرح یک ماه دیگر دوباره در صحن بررسی می شود او همچنین اعلام کرد به شهرداری ۶ ماه فرصت داده شده تا شناسنامه باغات زیر ۲ هزار متر را تهیه کند هر چند وی معتقد بود تکمیل اطلاعات باغات تهران یک پروسه چند ساله است و به این زودی ها نمی توان اطلاعات به روزی از باغات پایتخت داشت.

اما محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست شورا چندان به سرانجام رسیدن این طرح امید ندارد. او در خصوص به سرانجام نرسیدن طرح صیانت از باغات گفت: این ۱۰ طرح در صحن شورا مورد بررسی قرار گرفت که پس از ۴ ساعت بررسی، طرح به کمیسیون های تخصصی برگردانده شد. در حالی که این طرح حاصل ۶ ماه کار کارشناسی بهترین متخصصان این حوزه بود و من نیز از تجارب خود که سالهاست از حضور در کار اجرایی شهرداری به دست آورده بودم، برای تدوین آن استفاده کرده بودم.

وی ادامه داد: نگاه منتقدان به طرح این بود که حفاظت و صیانت از باغات، هزینه بالایی می خواهد و اگر با هر گونه ساخت و ساز در باغات مخالفت شود، حقوق مالکانه باغداران رعایت نشده است و هزینه تملک باغ ها نیز بسیار بالا است.

حقانی در پاسخ به منتقدان این طرح گفت: این میزان هزینه ای که برای توسعه فضای سبز در داخل شهر و حریم انجام می دهیم اگر به حفظ فضای سبز موجود اختصاص دهیم، به نتیجه مطلوب تری می رسیم. بیشتر این درختان، درختان قدیمی با عمر بالای ۶۰ سال هستند و فایده بیشتری از نهالکاری برای شهر دارند. تصمیم گیران حوزه محیط زیست شهری مشخص کنند خرید گل لاله که میلیاردها تومان برای شهر هزینه دارد، بیشتر برای شهر مفید است یا خرید باغات؟ متاسفانه نگاه کارشناسی به حوزه حفظ فضای سبز تهران وجود ندارد.

وی در خصوص سرانجام طرح صیانت از باغات گفت: بعید می دانم این طرح در صحن شورا به نتیجه برسد. زیرا مجموعه دیدگاه شورا زیست محیطی نیست و تا زمانی که این نگاه در کل شورا به وجود نیاید، هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

تشریح پرونده ساختمان سازی در منطقه ۲۰

این هفته درصحن شورای شهر تهران همچنین تذکری در خصوص  تشریح پرونده ساختمان‌سازی در منطقه ۲۰ داده شد.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در تشریح این پرونده گفت: در سه راه ترانسفور در منطقه ۲۰ زمینی به مساحت ۵۲ هزار و ۳۳۰ متر وجود دارد که در سال ۹۳ اقدام به ساخت و ساز در آن شد. این در حالی است که طرح تفصیلی جدید این ملک در پهنه G۱۱۱ قرار دارد و به عنوان پارک عموم شهری و فضای سبز تثبیت شده شناخته می‌شود و همچنین کمیسیون ماده ۷ نیز رای به باغ بودن این زمین داده است.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه حالا متاسفانه در این زمین ساخت و ساز شده است، گفت: این ساخت و ساز بر اساس چه توافقی بوده است؟ و این در حالی است که تا آنجایی که من اطلاع دارم، پروانه نیز برای ساخت و ساز آن صادر نشده و کمیسیون ماده ۵ نیز بارها عنوان کرده که در فضای سبز تثبیت شده حق ساخت و ساز وجود ندارد. متاسفانه دور این زمین نیز مغازه‌های متعددی ساخته شده و درخت‌های وسط بلوار نیز خشک بوده‌اند، گفت: برای این زمین پروانه صادر نشده است.

معاون شهردار تهران اما دلیل این ساخت وساز غیرقانونی را تعریض خیابان می داند. او درباره ساخت و ساز در زمین منطقه ۲۰ پرداخت و گفت:  محور جاده قدیم قم، محوری است که شهرداری تهران در سنوات گذشته تلاش به تعریض آن داشته است تا به حداکثر بهره برداری برسد.

پژمان پشمچی زاده تصریح کرد: در این محور ۲۹ قطعه زمین با مجموعا ۴۴ هزار متر مربع اصلاحی وجود داشته است. که این قطعه به تنهایی ۱۷ هزار متر مربع است و در کنار پهنه های دیگر قرار دارد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اظهارکرد: این آخرین ملک واقع در محدوده شهری است و بعد از آن حریم شهر تهران آغاز می شود. به همین جهت شهرداری در قالب صورتجلسه ای که از سنوات قبل جاری و مستمر بوده است، به میزان دو به یک توافق کرده است تا به میزان اصلاحی انجام شده در باقی مانده، بنا ساخته شود.

وی گفت: این فعالیت شهرداری برای تعریض یکی از محورهای مهم، فعالیت بسیار خوبی بوده که در جهت صرفه و صلاح شهر است.

این گونه تصمیم گیری ها در حالی است که اراضی مزروعی و فضای سبز شهر تهران طی دو دهه از سال ۶۸ تا ۸۸ چهار هزار و ۲۳۵ هکتار کاهش یافته است.

اعلام مخالفت تقی پور با واگذاری شهر آفتاب به بخش خصوصی

این هفته همچنین رضا تقی پور، سخنگوی شورای شهر تهران در خصوص بازپرداخت بدهی‌های بانک شهر توسط  واگذاری فروشگاه‌های شهروند و مجتمع نمایشگاه شهر آفتاب و احتمال واگذاری پروژه شهری دیگری به بانک شهر، توضیح داد: شورا با واگذاری شهروند و شهر آفتاب موافق نیست بنابراین نباید اجازه داد چنین شایعاتی توسعه پیدا کند. سال گذشته موضوع شهروند در صحن شورا مورد بررسی قرار گرفت و اعلام شد که شهروند باید در مجموعه شهرداری باقی بماند اما اگر بخش خصوصی با رعایت قوانین و مقررات کافی و اینکه مطمئن شویم که حق مردم اجحاف نمی‌شود، به این موضوع ورود پیدا کند، از فرآیند خصوصی‌سازی شهروند استقبال می‌کنیم. در خصوص شهر آفتاب نیز با صراحت در اساسنامه آن آمده شده که مالکیت آن با شهرداری است اما اگر قرار باشد در تکمیل آن، بخش خصوصی همکاری کند از آن استقبال می‌کند. همچنین هیچ پروژه دیگری برای بازپرداخت بدهی‌های شهری به بانک شهر در نظر گرفته نشده است و حتی با انتقال این دو پروژه مخالفیم.

سخنگوی شورای شهر تهران همچنین  در خصوص تبلیغات شهری مجتمع تجاری فردوسی با وجود منع بهره‌برداری آن، گفت: شهرداری در چارچوب قانون فعالیت این پروژه را تا زمان ایمن‌سازی بنا متوقف کرده است اما تبلیغات آن با سازمان زیباسازی نیست بلکه پایه‌های سازه‌های تبلیغات در اختیار پیمانکارانی قرار گرفته که تنها مجاز به رعایت نکات ورزشی و فرهنگی هستند و تعهد دیگری در قبال کالای تبلیغاتی ندارند. بنابراین مسئولیت آن مستقیماً با سازمان زیباسازی نیست اما تذکر درستی است و باید این نکات در تبلیغات شهری رعایت شود.

انتقاد شاکری از فعالیت های فرهنگی شهرداری

این هفته همچنین یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران گفت: بیشتر فعالیت‌های فرهنگی شهرداری صرف مراسم‌های مناسبتی می‌شود و خروجی ندارد.

مجتبی شاکری در خصوص بی‌نتیجه بودن فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی مدیریت شهری، گفت: بودجه فرهنگی شهرداری سال گذشته دو برابر بودجه کل سازمان صدا و سیما بوده، شورای شهر ۱۸۰۰ میلیارد تومان سال گذشته بودجه فرهنگی تصویب کرده که کل سازمان صدا و سیما نتوانسته نیمی از این بودجه را کسب کند. چرا این بودجه با این عظمت در شهرداری نمی‌تواند مبنای تغییر فرهنگ شهری باشد؟

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد این بودجه صرف هزینه‌های جاری می‌شود و به پرسنل داده می‌شود، گفت: وقتی قرار است ۲۳ هزار نفر پرسنل داشته باشیم و این تعداد به ۶۰ هزار نفر افزایش پیدا می‌کند، مجبور می‌شویم تمام بودجه را صرف هزینه‌های جاری کنیم یا بخشی را صرف تعمیر و نگهداری ساختمان‌ها و ابنیه فرهنگی کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: بخشی از بودجه‌‌های فرهنگی نیز صرف فضای کالبدی می‌شود مانند ساخت ساختمان‌های فرهنگی، استخر و ... و زیر ۱۰ درصد از بودجه‌های فرهنگی به برنامه‌های فرهنگی اختصاص دارد.

شاکری با بیان اینکه این میزان از بودجه صرف تغییر باورهای مردم در حوزه‌های سبک زندگی، اصلاح رفتارهای شهری و ... می‌شود، گفت: بیشتر این برنامه‌ها بر اساس مراسم‌های مناسبتی تعریف شده که در واقع هیچ نوع خروجی ندارد. به طور مثال جشنواره شمسه تاکنون چند قاری تربیت کرده است. ما نهادهای مختلفی در حوزه کار قرآنی داریم. اگر شهرداری می‌خواهد این کار را دنبال کند، باید خروجی‌اش مشخص باشد. اینکه به چند نفر جایزه داده شود که فعالیت قرآنی نیست. برنامه‌های فرهنگی که از طریق همایش دنبال می‌شود، نه عمق دارند، نه خروجی که بر روی مردم تأثیر بگذارند.

گزارشی از ساماندهی و ترمیم برج آزادی

این هفته علیرضا جاوید درباره ساماندهی و ترمیم برج آزادی گفت: اتمام بهسازی محوطه اطراف برج آزادی جز برنامه های اصلی معاونت فنی وعمرانی در سال ۹۵ قرار دارد .

وی افزود: دقت فنی لازم درباره این پروژه مهم لحاظ شده و مجوزهای لازم توسط سازمان مهندسی مشاور انجام اخذ شده است.

به گفته معاون فنی وعمرانی شهردار تهران بهسازی وعملیات برج آزادی تا پایان شهریور ماه امسال انجام شده و این مجموعه در اختیار شهروندان وگردشگران قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای برج آزادی گفت :متاسفانه آبیاری اطراف محوطه برج آزادی باعث نفوذ آب به لایه های زیر سطحی و طبقات زیرزمین برج  شده که موجبات تخریب این بنای قدیمی شهری را فراهم کرد.

جاوید با اشاره به جلوگیری از تکرار مجدد این ماجرا گفت: خوشبختانه به کارگیری عایق بندی مناسب و استفاده از لایه بندی های مناسب در طرح سازمان مهندسی مشاور برای ترمیم برج آزادی پیش بینی شده است .

معاون فنی وعمرانی شهرداری تهران تاکید کرد :بنابراین در این طرح بهسازی برج آزادی معضل نفوذ آب به خوبی مدیریت شده وجای هیچگونه نگرانی دراین باره وجود ندارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X