ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همایش آشنایی بامسئولیتهای کارشناسان رسمی دادگستری برگزار شد

به گزارش خبرگزاری مهر، به همت مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران و با مشارکت سندیکای شرکتهای ساختمانی برای نخستین بار در کشور، داوطلبان ورود به عرصه حرفه ای کارشناسی رسمی دادگستری با تکالیف، مسئولیت ها، شرایط و تحلیل آزمون های مربوطه و فرآیندهای پذیرش آن آشنا شدند.

این همایش روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ با رویکرد معرفی دقیق تر ابعاد این حرفه، تاریخچه، تعاریف، محدوده های جغرافیایی و قانونی، چهارچوب های تحصیلی و عملکردی، فعالیت ها، وظایف و الزامات آن با حضور برخی از کارشناسان رسمی خبره، مسئولان و کارشناسان دستگاههای اجرایی، بانک ها و نهادها، مهندسان فعال بخش خصوصی، اعضای هیات علمی خانه عمران و برخی نمایندگان و اعضای سندیکا، در سالن همایش های سندیکای شرکت های ساختمانی برگزار شد.

از محورهای این همایش توجه به جایگاه حقوقی و اجتماعی کارشناسی رسمی به عنوان بازوی تخصصی نظام قضاوت کشور، رویکرد تخصصی نسبت به فرآیندهای کارشناسی و نیز اصلاح نگرش ها نسبت به این موقعیت در جامعه صنعتی و حرفه ای کشور بوده که با حضور برخی از کارشناسان مجرب و انتقال تجربیات آنها ضمن تشریح موارد یاد شده، وظایف کارشناسان و پیامدهای نظرات کارشناسی تبیین شد.

از دیگر دغدغه های برگزارکنندگان این همایش توجه به پیشکسوتان، قدرشناسی از آنها، کسب تجارب و انتقال آن به کارشناسان جوان تر و توسعه این فرهنگ به عنوان یک رسالت اجتماعی بوده است.

این موسسه در این راستا با تعدادی از پیشکسوتان از جمله آقایان مهندس سالمی و مهندس رضایی نشست های متعددی برگزار کرد و انتقال تجارب و محتوای دانشی ارزشمندی فراهم شد. همچنین مقرر شد تجارب این افراد در قالب تدوین برنامه های آموزشی کوتاه مدت، میان مدت و کارگاه های آموزشی فشرده از سوی خانه عمران - به عنوان بنیانگذار و مرکز آموزش و تعالی صنعت ساختمان کشور (که از دهه ۷۰ به ایفای نقش مؤثر اهتمام دارد) به داوطلبان و علاقه مندان ورود به این حوزه  منتقل شود.

از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این زمینه می توان به برپایی نشست های تبادل تجربه در این مجموعه، برای ایجاد بستر انتقال دانسته ها و آموخته های پیشکسوتان به مهندسان و مدیران علاقه مند اشاره کرد.

از سایر دستاوردهای این همایش می توان به ایجاد فضای تعاملی مثبت فیمابین کارشناسان رسمی خبره و سندیکای شرکتهای ساختمانی به عنوان نماینده شرکتهای پیمانکاری بزرگ کشور اشاره کرد به طوری که آنها از خدمات کارشناسان در حل اختلافات و دعاوی خود به صورت گسترده استفاده می کنند. بدیهی است اینگونه تعاملات بهبود خدمات کارشناسی، رفع ابهامات و تبیین انتظارات حرفه ای متناسب با شئونات طرفین را موجب می شود.

در این برنامه هفت شخصیت علمی و اجرایی کشور از جمله مهندس ملکیانی‌فر رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران، دکتر منوچهر شیبانی اصل مدیر کل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی، مهندس حسن ارباب کارشناس ارشد شورای عالی فنی و معاونت فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی سخنرانی  کردند.

در قسمت دیگری از این رویداد، برای علاقه مندان ورود به حوزه کارشناسی رسمی، مطالبی در باب آشنایی با منابع و مراجع، روش برگزاری آزمون، طبقه بندی سوالات و توصیه های لازم ارائه شد.

در بخش پایانی، پنل تخصصی با حضور کارشناسان رشته های راه و ساختمان، تاسیسات و نقشه برداری برگزار شد؛ که علاوه بر ارائه توصیه های لازم، به پرسش های مخاطبان پاسخ داده شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده