ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موزه‌های برتر ایرانی معرفی شدند


در هفتادمین سالگرد تاسیس ایکوم و صدمین سال تاسیس موزه ملی ایران، موزه «علوم و فناوری» با هشت معیار ایکوم؛ گوی سبقت را از دیگر موزه‌های برتر و برگزیده ایرانی ربود.
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، در آئین بزرگداشت روز جهانی موزه، برگزیدگان نهمین دوره انتخابات موزه برتر با تقسیم‌بندی موزه‌های خصوصی و دولتی کوچک، متوسط و بزرگ با حضور پروفسور هانس مارتین هینز، رئیس ایکوم جهانی؛ رئیس ایکوم کشور ارمنستان، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سیداحمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم ایران تقدیر شدند.
در بخش موزه‌های خصوصی کوچک
موزه «مردم‌شناسی» شاهین‌شهر اصفهان، دارای شاخص؛ گردآوریموزه «پبده» از فولاد شهر اصفهان، دارای شاخص؛ نگه داری و حفاظت


موزه «تاریخ و فرهنگ زرتشتیان (مارکار)»، دارای شاخص؛ تلاش برای بقاموزه «صلح» تهران، دارای شاخص؛ معرفیموزه «موسیقی» اصفهان، دارای شاخص؛ استانداردهای فنی و توسعه فیزیکیموزه «عروسک‌های ملل»، دارای شاخص؛ بازدید از موزه و آموزشموزه «خانه بومیان کیش»، د ارای شاخص آموزش و روز جهانی موزهموزه «عروسک و اسباب‌بازی‌های کاشان» دارای شاخص پژوهش، نوآوری، خلاقیت و کودک و نوجوان
در بخش موزه‌های دولتی کوچک
موزه «مجلس شورای اسلامی»، دارای شاخص؛ نگه‌داری و حفاظت.موزه «خانه موزه عزت‌الله انتظامی»، دارای شاخص؛ آموزش.موزه «حمام علی‌قلی آقا» اصفهان، دارای شاخص؛ پژوهش.موزه «کاخ رامسر»، دارای شاخص؛ معرفی.موزه «میمه» اصفهان، دارای شاخص بازدید از موزه.موزه «خلیج‌فارس»، دارای شاخص روز جهانی موزهموزه «مجموعه پایگاه‌ میراث فرهنگی ماسوله» گیلان، دارای شاخص «اعمال استانداردهای فنی، توسعه و فیزیکی»موزه «تاریخ علوم» اردبیل، دارای شاخص‌های «نوآوری و خلاقیت، توسعه و مدیریت، گردآوری و کودک و نوجوان»
در بخش موزه‌های دولتی متوسط
موزه «پوشاک سلطنتی سعدآباد»، دارای شاخص «نوآوری و خلاقیت».موزه «نارنجستان قوام»، دارای شاخص «گردآوری».موزه «باستان‌شناسی» شوش دارای شاخص «اعمال استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی».موزه «شهر و شهرداری» تبریز دارای شاخص «معرفی».موزه «چهل‌ستون اصفهان» دارای شاخص «بازدید از موزه و آموزش».موزه «علوم زمین» مشهد، دارای شاخص «پژوهش و نگه‌داری».در چهار شاخص «تلاش برای بقا، توسعه مدیریت، روز جهانی موزه و کودک و نوجوان » هیچ موزه‌ای برتر شناخته نشد.
در بخش موزه‌های دولتی بزرگ
«مجموعه فرهنگی – تاریخی نیاوران»«مجموعه جهانی کاخ گلستان» دارای شاخص «بازدید از موزه».موزه «سینما» دارای شاخص‌های «اعمال استانداردهای فنی، توسعه فیزیکی و پژوهش» .موزه «علوم و فناوری» دارای هشت شاخص «توسعه مدیریت، روز جهانی موزه، معرفی، اموزش، تلاش برای بقا، گردآوری، نوآوری و خلاقیت و کودک و نوجوان».
در این مراسم همچنین با تقدیر از عیسی علیزاده، رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران برای برگزاری «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» و فرزاد هاشمی. «مدیرعامل صنایع فرهنگی سفیران»،‌ از سوسن نیکزاد مدیر موزه «سیار کودک و صلح جهانی»؛ جبرئیل نوکنده، مدیر کل «موزه ملی ایران»، تقدیر شد.
گزارش فرآیند موزه برتر در سال 95
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم علیرضا قلی‌نژاد، عضو هیات اجرائی ایکوم و دبیر آئین موزه برتر سال 95؛ گزارش از «فرآیند ائین موزه برتر سال 1395» پرداخت.
در این گزارش آمده است؛ «9 سال از تولد آیین انتخاب موزه برتر می‌گذرد در این راه نه چندان سهل و علی‌رغم فراز‌ونشیب‌های آن، به پشت گرمی این خانواده، دیگر بار به استقبال مراسم پایانی این دوره می‌رویم. آیین انتخاب موزه برتر یک مسابقه نیست، بلکه آیینی برای همدلی و همصدایی است، آیینی که پژواک آن در سال پیش‌رو راهبر و راهنمای زحمت‌کشان و دلسوزان موزه‌داری کشور خواهد بود. این آیین، آیینه‌ای از بردباری، صبر، تلاش، خلاقیت و نوآوریست.
برگزاری این آیین، فراهم کردن زمینه‌ای برای انتقال تجربیات و دستاوردهای یکساله دست‌اندرکاران نهادهای موزه‌ای کشور با هدف قدردانی و حق‌شناسی از زحمت‌کشان این عرصه است.
آیین انتخاب موزه برتر مراسمی نمادین است که در آن تلاش‌های بی‌وقفه و از خود‌گذشتگی‌های بی‌امان موزه‌داران را به یاد می‌آوریم، موزه‌داران سرفرازی که علی‌رغم تمامی کمبودها و کاستی‌های گاه و بی‌گاه، پرچم موزه‌های کشور را برای عزت ایران عزیزمان در اهتزاز نگه داشته‌اند، از این‌ روی تقدیر و سپاسگذاری ما در این آیین خچسته به موزه منتخب، نشان‌دهنده عرض ارادات‌مان به تمامی این سرفرازان است و موزه برتر بار سنگین نمایندگی موزه‌داری کشور را تا سالی دیگر عهده‌دار شده است.
این آیین بر پایه دستورالعمل مصوب شورای مشورتی و پس از تصویب اصلاحات موردنظر این شورا در سال 1394 توسط هیات اجرایی انجام شده است. »وی در ادامه به شرح اقدامات و فعالیت‌های انجام شده پرداخت.
« 1_ تشکیل کمیته مشورتی در بهمن‌ماه جهت بازنگری و اصلاح دستورالعمل با برگزاری 56 نفر ساعت جلسه بحث و تبادل نظر.
2_ براساس این مصوبه آیین انتخاب موزه در چهار گروه موزه‌های خصوصی، دولتی درجه 1، 2، 3 برگزار می‌شود.
3_ برگزاری دو نشست توجیهی در دو ماه دی و بهمن‌ 1394 با حضور 180 نفر از مدیران و نمایندگان موزه‌های سطح کشور.
4_ ایجاد سایت آیین موزه برتر و ارسال پیام برای موزه‌های سطح کشور به جهت معرفی سایت (بهمن‌ماه 1394 که تعداد بازدید از آن تا اختتام موعد ارسال فایل‌ها 4200 بازدید بوده است).
5_ ارسال فراخوان برای 460 موزه به صورت فاکس (830 فاکس، 1200 پیامک و 190 تماس تلفنی مستقیم) در سطح کشور.
6_ 116 موزه با ارسال فایل‌های مربوطه در این آیین شرکت نمودند. پس از بررسی فایل های رسیده هفتاد و دو موزه به مرحله‌ی نهایی راه یافتند.
7_ 72 موزه شرکت‌کننده در مرحله‌ی نهایی 327 فایل برای طرح در 12 شاخص مصوب و چهارگروه انتخابی ارائه نمودند.
8 انتخاب داوران ارزیاب موزه‌های شرکت‌کننده با تایید کارگروه‌ اجرایی و پس از تصویب هیات اجرایی ایکوم ایران.
9_ مرحله داوری به کمک نفر از کارشناسان خبره امر موزه‌داری در زمینه‌های مختلف تخصصی در روزهای 20 و 21 اردیبهشت‌ماه جاری در 12 نوبت برگزار گردید.
10_ هماهنگی جهت جلب همکاری نهادهای فرهنگی و موزه‌ای برای تامین هدایای موزه‌های برتر.
11_ هماهنگی با معاون محترم میراث فرهنگی سازمان و مدیریت محترم موزه ملی ایران در برگزاری مراسم پایانی.»
دونلی‌نوازی شیرمحمداسپندار در روز جهانی موزه
در حاشیه؛
- سیداحمد محیط طباطبایی «ماسک طلایی» (مولاژ ماسک طلایی محوطه کلماکره) را به «پروفسور هانس مارتین هینز» رئیس ایکوم جهانی داد و هینز نیز هدیه‌ای برای تقدیر از تلاش‌های سیدمحمد بهشتی در راه ارتقای موزه‌داری ایران اهدا کرد.
- تقدیر شد‌گان شهرهای مختلف کشور برای گرفتن هدیه خود به موزه ملی ایران آمده بودند، اما نکته جالب توجه این بود که هیچ کدام از مسئولان یا نمایندگان موزه‌ی های دولتی بزرگ مانند نیاوران و کاخ گلستان برای گرفتن هدیه خود در سالن حضور نداشتند.
- همچنین سوپرایزی که از حدود یک ماه پیش از سوی ایکوم ایران اعلام شده بود تا در روز جهانی موزه برای موزه‌داران نشان داده شد، حضور «شیرمحمد اسپندار» هنرمند مسن و بین‌المللی بلوچستانی و تنها «دونلی نواز» ایرانی بود که در این مراسم به دلیل کهولت سن، مدت زمان کوتاهی دونلی‌نواخت و مورد استقبال موزه‌داران قرار گرفت.
- ساز چنگ 3500 ساله که توسط یکی از موسیقدانان بازسازی شده بود در پایان مراسم به «هانس مارتین هینز»، رئیس ایکوم جهانی هدیه شد.
انتهای پیامبازدید از نمایشگاه موزه ملی


اهدای ساز 3500 ساله بازسازی شده به «رئیس ایکوم جهانی»


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X