ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مناطق آزاد کانون رشد و توسعه هر کشور است

به گزارش ایرنا اکبر ترکان روز پنجشنبه در آیین آغاز بکار اجلاسیه آیورا در چابهار افزود: معافیت های گمرکی و مالیاتی مناطق آزاد، زمین های ارزان قیمت، موفقیت بالای فضای کسب و کار و رفت و آمد آسان اتباع خارجی می تواند به عنوان عاملی مهم در جهت سرمایه گذاری در مناطق آزاد می تواند نقش آفرینی کند.
وی ادامه داد: کشورهای آیورا با 2 میلیارد و 180 میلیون نفر جمعیت 6 میلیارد و 800 میلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارند.
وی چابهار را فرصتی ناب برای سرمایه گذاری کشورهای عضو آیورا در ایران عنوان کرد و افزود: اتصال به آسیای میانه و کشورهای محصور در خشکی و دسترسی به آبهای آزاد اقیانوسی گوشه ای از فرصت های این منطقه استراتژیک (چابهار) است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور اظهار داشت: عبور یک سوم کشتی‌های تجاری و دو سوم کشتی‌ های نفتی جهان از اقیانوس هند فرصت مناسبی برای توسعه بندر چابهار و همچنین توسعه تجارت کشور فراهم کرده است.
ترکان ابراز امیدواری کرد که برگزاری اجلاس آیورا سرآغازی برای افزایش همکاری کشورهای عضو این اجلاس باشد.
وی بیان کرد: مناطق آزاد ایران در عرصه بین المللی به دنبال بستر سازی مناسب برای سرمایه گذاری های جدید هستند.
وی گفت: فهم مناطق آزاد در تولید صنعت و اقتصاد کشور ایران با وجود سرمایه های جدید افزایش قابل توجهی خواهد یافت.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد با بیان این که درآمد سرانه کشورهای دو سوی آتلانتیک 12 برابر درآمد سرانه کشورهای حاشیه اقیانوس هند است، تصریح کرد: همکاریهای گسترده اعضای این اجلاس زمینه ساز افزایش در آمد کشورهای حاشیه اقیانوس هند خواهد شد.
مدیر عامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار نیز در این آیین گفت: بند چابهار با قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم تنها بندر اقیانوسی ایران است که در مرکز ثقل تجارت بین المللی 24 دولت و 15 کشور مستقل قرار دارد.
حامد علی مبارکی افزود: اتحادیه آیورا با دارا بودن ظرفیت های جغرافیایی و اقیانوسی دارای هفت دریا و 14 تنگه راهبردی است که می تواند زمینه ساز تجارت و ترانزیت گسترده در منطقه باشد.
وی ادامه داد: اجلاس آیورا افق تازه ای را برای توسعه روابط تجاری با کشورهای حاشیه اقیانوس هند رقم خواهد زد.
دبیر اجلاس آیورا گفت: برگزاری اجلاسی مانند اجلاس سران مناطق آزاد کشورهای آیورا در دیگر مناطق یک رویا است که با انجام آن در چابهار به واقعیت تبدیل شده و این اجلاس زمینه ساز توسعه همکاری چند جانبه است.
محمود احمدی افزادی با اشاره به این اجلاس گفت: اجلاس آیورا برای نخستین بار است که در ایران برگزار شده که می تواند نگاه سرمایه گذاران را به بندر چابهار معطوف و پنجره جدیدی را برای سرمایه گذاران باز کند.
نخستین اجلاس رئیسان مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند«آیورا ـ iora» با همکاری و مشارکت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وزارت امور خارجه، استانداری سیستان و بلوچستان و سازمان منطقه آزاد چابهار روزهای 30 و 31 اردیبهشت در چابهار برگزار می شود.
شهرستان چابهار با 13هزار و 161 کیلومترمربع وسعت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار در منطقه مکرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.
چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان قرار دارد.
3043/8005 / 7323 /6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده