ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیانیه ارشاد خراسان درباره لغو کنسرت‌ها

در پی حاشیه های ایجاد شده در خصوص برگزاری کنسرت استاد کیهان کلهر و استاد شهرام ناظری در شهرستان نیشابور اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی جهت روشن شدن افکار عمومی در خصوص این موضوع بیانه صادر کرد. موسیقی ایران: روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اعلام کرد در پی حاشیه های ایجاد شده در خصوص برگزاری کنسرت استاد کیهان کلهر و استاد شهرام ناظری در شهرستان نیشابور اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی جهت روشن شدن افکار عمومی در خصوص این موضوع بیانه صادر کرد.

آنچه در این بیانیه ذکر شده، به شرح ذیل است.

١-روند صدور مجوز های اجرای عمومی موسیقی در سطح کشور و به تبع در استان خراسان رضوی متکی به روند قانونی است که بر اساس این روند قانونی شعرها و موسیقی در اجرای عمومی مورد بررسی فنی و محتوایی قرار می گیرد و سپس مجوزهای لازم صادر می شود.

٢-بر اساس این روند، موسسات فرهنگی هنری دارای مجوز مسوولیت برگزاری اجرای عمومی و صحنه ای موسیقی را به عهد دارند که این موسسات نیز مراحل قانونی برای دریافت مجوز موسسات فرهنگی هنری را انجام داده اند.

٣-مجوز اجرای صحنه ای موسیقی استاد کیهان کلهر بر اساس روندهای قانونی و بعد از تایید مراجع سیاسی و انتظامی شهرستان نیشابور و ارسال نامه های مربوطه بوده است و بر این اساس دارای وجاهت قانونی است و لغو کنسرت مذکور نیز با مکاتبه دادستان محترم شهرستان به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور و سایر دستگاهها از جمله نیروی انتظامی صورت پذیرفته است.

۴-درخواست اجرای صحنه ای موسیقی استاد شهرام ناظری نیز به این اداره کل رسیده است و مراحل قانونی آن در حال انجام است ولی تاکنون مجوزی برای این اجرا صادر نشده است.

۵-اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اعلام می دارد همواره جایگاه و موقعیت معنوی و مذهبی استان را در فعالیت های فرهنگی و هنری درک کرده و مدنظر داشته است تا در سایه عنایات ولی نعمت خراسان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) گامی موثر و قانونمند برای ثبت رویدادهای فاخر هنری بالاخص ارائه و معرفی موسیقی اصیل مقامی، سنتی و ایرانی مخصوصا در شهرستانهایی چون نیشابور که دارای پیشینه بلند فرهنگی است، بردارد و در این راه حساسیت های لازم را در نظر گرفته و از انجام هیچگونه تلاشی دریغ نکرده و نخواهد کرد.

در پایان ذکر دو نکته لازم است:

١-از آن جا که نیشابور دارای پیشینه کهن و دارای جایگاه ویژه در شعر، ادب و هنر بوده است همواره هنرمندان زیادی از این خطه بیرون آمده اند و برنامه های فاخر هنری همواره دارای مطالبه مردمی بوده است و بر همین اساس در سال گذشته و سال جاری شاهد اجراهای فاخر موسیقی توسط اساتید برجسته موسیقی کلاسیک از جمله شهرام ناظری، سالار عقیلی، علیرضا قربانی، آرش کامور، وحید تاج، دکتر محمد اصفهانی و … در این شهر بوده ایم که همواره مورد استقبال و توجه مردم و علاقمندان و اهالی علم و ادب شهرستان و استان قرار گرفته و به لحاظ امنیتی، انتظامی و اخلاقی هیچ مشکلی در اجرای کنسرتها نبوده و هیچ یک از نهادهای مذکور در حوزه امنیتی ، انتظامی، اخلاقی تاکنون گزارشی و مکاتبه ای مبنی بر وجود مشکل و آسیب احتمالی در این برنامه ها به اداره کل و اداره شهرستان ارسال نکرده اند.

٢- در مکاتبه مربوط به لغو اجرای موسیقی اشاره به اتفاقاتی همچون کشف حجاب، رقاصی، اخلال در نظم عمومی، موسیقی مطربی، ارتکاب به فعل حرام و ارتباط نامشروع برخی از شرکت کنندگان در کنسرتهای سال ٩۵ شده است که اساسا این موارد اعلام شده تکذیب می شود و لازم به ذکر است در سال ٩۵ تنها مجوز صادر شده اجرای موسیقی در شهرستان نیشابور اجرای فاخر استاد شهرام ناظری در همایش بین المللی پیوند علم و عرفان(اوج انسانیت) از اشعار شعرای برجسته ای همچون حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عطار نیشابوری در محل آرامگاه عطار نیشابوری بوده است که در فضایی آرام با استقبال بیش از ١٠ هزار نفر از علاقمندان به شعر و ادب فارسی بوده است و هیچ بلیط فروشی برای آن صورت نگرفته است بنابر این اطلاق واژه کنسرت موسیقی به این اجرای موسیقی فاقد وجاهت قانونی است.

در پایان امید است با نگاه ارزشمندی که همه متولیان و مسوولین استان و شهرستان اعم از فرمانداران محترم و نیروهای امنیتی و انتظامی و دادستانی ها دارند و وجود همدلی، همزبانی همه مسوولین زمینه توجه به موسیقی فاخر ایرانی اسلامی که دارای پیشینه کهنی در این استان است در شهرستانها و در فضایی آرام و بدون دغدغه و حواشی برای مردم، جوانان و نوجوانان، علاقمندان به ساحت مقدس هنر فراهم شود تلاش خادمان فرهنگ و هنر بر آن است که پیوسته بنا به بضاعت خود شرایطی را فراهم آورند تا جلوه و زیبایی هنر ناب بومی را با هنرمندان متخصص و متعهد خود به ابصار و افکار عمومی عرضه نمایند تا سدی باشد،برابر ترفندهای لعابین و زخرف اندود در کمین نشسته ی فراسوی مرزهای این سرزمین.

[ منبع این خبر سایت برترین ها- فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها- فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X