ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دنبال مدال روی موج «ریو»

در متن این گفت و گو با مهسا جاور به قلم محمد محمدی سدهی آمده است :‌ مهسا جاور، قایقران روئینگ به عنوان تنها بانوی قایقران ایران، سهمیه حضور در المپیک ریو را در مسابقات آسیایی کره جنوبی کسب و با ثبت این نتیجه توانست رکورد تعداد حضور بانوان در المپیک را بشکند.
برای حضور در بازی‌های المپیک 2016 ریو، لیلا رجبی (پرتاب وزنه)، کیمیا علیزاده (تکواندو)، الهه احمدی (تیراندازی 10متر تفنگ بادی)، نجمه خدمتی (تیراندازی 10 متر تفنگ بادی)، مه‌لقا جام‌بزرگ (تیراندازی تفنگ سه وضعیت)، گلنوش سبقت اللهی (تیراندازی تپانچه)، ندا شهسواری (تنیس روی میز) و زهرا نعمتی(تیروکمان) موفق به کسب 8 سهمیه بانوان شده بودند که با سهمیه مهسا جاور، تعداد سهمیه‌های المپیکی زنان کشورمان به عدد 9 رسید.
جاور علاوه بر کسب سهمیه المپیک در فینال رقابت‌های انتخابی المپیک موفق به کسب مدال نقره شد تا کار خود را تمام وکمال انجام دهد. جاور دربازی‌های آسیایی 2014 که به میزبانی کره جنوبی در اینچئون برگزار شد توانست به همراه سولماز عباسی، حمیرا برزگر و نازنین ملائی در ماده چهار نفره جفت پاروی سبک‌وزن بانوان، به جایگاه سوم و نشان برنز بازی‌ها دست یابد. بانوی روئینگ سوار ایرانی بعد از کسب سهمیه المپیک به دنبال تاریخ‌سازی و شگفتی دیگری در قایقرانی ایران است. گفت‌وگوی مهسا جاور، تنها ملی‌پوش قایقرانی ایران در المپیک ریو با «ایران» را در زیر می‌خوانید.
قایقرانی را از کجا شروع کردید و در چه مسابقاتی به نخستین مدال دست یافتید؟
حدود 6 سال است که عضو تیم ملی قایقرانی هستم، از سال 89 قایقرانی را به صورت حرفه‌ای آغاز کردم و نخستین مدالم نیز مدال قهرمانی جوانان آسیا بود که سال 90 به‌دست آمد. در آن سال به دو مدال یک نقره (تک نفره) و یک برنز (چهار نفره) دست یافتم و این گونه وارد ورزش حرفه‌ای شدم. پس از آن در مسابقات آسیایی اینچئون نیز موفق به کسب مدال شدم و امیدوار به این موضوع که می‌توانم در قایقرانی به جایگاه مطلوبی برسم.
آخرین مسابقاتی که در آن حضور داشتید مسابقات کسب سهمیه المپیک در کره جنوبی بود، سطح این مسابقات انتخابی را چطور دیدید؟
سطح مسابقه‌ها خیلی بالا بود تا حدی که انتظار نداشتیم که این مسابقات در این سطح بالا برگزار شود. البته پیش از برگزاری مسابقات پیش‌بینی می‌کردیم که مسابقات کره جنوبی از رقابت‌های قهرمانی آسیا که چند ماه پیش برگزار شده بود بهتر باشد و قرار است مسابقات سختی برگزار کنیم با وجود این بیش از حدس مان این مسابقات سطح بالایی داشت اما خدا را شکر با وجود تمریناتی که پیش از اعزام به مسابقات داشتیم و با زحماتی که مربیان مان کشیده بودند توانستیم خودمان را به سطح ایده آل برسانیم و یک نتیجه خیلی خوب کسب کنیم و به آن هدف که کسب سهمیه المپیک ریو بود، دست یابیم.
از کسب مدال نقره در مسابقه فینال راضی بودید؟
کاملاً، نتیجه مورد نظرم را کسب کردم البته تمام تلاشم در فینال کسب مدال طلا بود اما متأسفانه این گونه نشد با این حال به آن رکوردی که درحد خودم بود، رسیدم و واقعاً از عملکردم در این رقابت‌ها رضایت دارم. واقعیت این بود که از دیدن رکوردهایی که در این رقابت‌ها توسط رقبای آسیایی ثبت شد، شوکه شدم. همه رکوردها نزدیک به زمان‌های جهانی بود. خود من رکورد شخصی ام را نزدیک به 14 ثانیه بهتر کردم، اما با این‌حال رکوردهای بهتری هم زده شد که ثبت این رکوردها واقعاً فوق العاده بود.
کشورها سرمایه‌گذاری زیادی روی این ورزش و در بخش بانوان داشته‌اند که قطعاً این سرمایه گذاری منجر به پیشرفت می‌شود، قایقرانی آسیا در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و این موضوع باعث بالارفتن سطح قایقرانی در قاره کهن شده است. خوشحالم که با این شرایط سخت توانستم به سهمیه المپیک برسم.
پیش از اعزام به مسابقات با قاطعیت از کسب سهمیه صحبت کردید و قطعاً برنامه خوبی برای حضور قدرتمند در این رقابت‌ها داشتید.
بله، پیش از اعزام با قاطعیت از کسب سهمیه صحبت می‌کردم اما هدفم تنها این نبود که سهمیه را بگیرم بلکه می‌خواستم این سهمیه به بهترین نحو ممکن کسب شود و خدا را شکر آن رکوردی که پیش از این در ایران شکسته بودم را در قهرمانی آسیا شکستم و موفق شدم مجدداً رکورد ایران را در این رشته جابه‌جا کنم.
در این سال‌ها بخصوص بعد از باز‌ی‌های آ‌سیا‌یی اینچئون اردوهای مداوم و پشت سر همی را برگزار کردم و در تمامی آنها با جدیت کامل شرکت کردم تا بتوانم به آنچه می‌خواهم برسم.
سرمربی تیم ملی چقدر در افتخارآفرینی‌ات نقش داشت؟
آقای فرزام به عنوان مربی همیشه حامی من بود و فشارتمرین‌ها و برنامه‌ریزی خوبی را برای من و سایر قایقرانان درنظر گرفت. او تمام آنچه را لازم بود برای ما انجام داد و کاری کرد که اصلاً درگیر حاشیه نشویم و بدون مشکل و فشار ذهنی فقط تمرین کنیم.
از او ممنونم و خوشحالم با کسب این نتیجه گوشه‌ای از زحماتش را جبران کردم. آقای امینی هم تمام کارهای لازم را انجام داد و اردوهای خوبی را در ایران و خارج از کشور برای ما در نظر گرفت تا با آمادگی کامل به رقابت‌ها برویم. واقعاً همه چیز خوب و بهترین شرایط برای ما مهیا شده بود.
خدا را شکر از نتیجه مشخص است که همه چیز خوب و راضی کننده بوده است. یک تشکر ویژه هم از آقای کیومرث هاشمی دارم که به قول خود عمل کرد و به فرودگاه آمد و پاداش المپیکی شدن من را پرداخت کرد. تا اینجا حمایت‌ها خوب بوده و امیدوارم در ادامه این مسیر سخت نیز حمایت‌ها بیشتر از این شود.
وضعیت قایقرانی ایران را در آستانه مسابقات المپیک چطور می‌بینید؟
عملکرد تیم ملی در بخش روئینگ در طی سال‌های اخیر خوب بود یا حداقل توانستیم انتظارات خودمان را در مسابقات برآورده کنیم اما با اینکه ما خیلی مسابقات کره جنوبی را دست بالا گرفته بودیم از نتیجه مان شوکه شدیم، همه کشورها سرمایه‌گذاری خوبی درقایقرانی کرده‌اند و خیلی قوی به مسابقات آمده بودند و خدا را شکر ما هم بد نبودیم و حتی در دو نفره هم توانستیم خوب باشیم اما سطح مسابقات کاملاً از فکرمان بالاتر بود اما موضوع ناراحت کننده این بود که سایر قایقرانان مان نتوانستند سهمیه کسب کنند.
یعنی زور بچه‌ها نرسید که در سایر بخش‌ها سهمیه بگیرند؟
نه اینکه زورشان نرسد، بچه‌ها در کره جنوبی رکوردهای ایران را جابه‌جا کردند یعنی یک رکورد خیلی خوبی زدند اما با توجه به امکانات موجودمی‌توانیم به قایقرانی ایران در بخش بانوان نمره قبولی بدهیم. فراهم شدن امکانات برای برگزاری اردوها (چه داخلی و چه خارجی) در عملکرد ورزشکاران تأثیرگذار است و برای رسیدن به موفقیت باید این امکانات فراهم شود.
با این حال با سهمیه‌ای که کسب کردی رکورد حضور بانوان ایران در رقابت‌های المپیک شکسته شد و در این مورد خط شکن بودید.
روزی که این موضوع را متوجه شدم انگیزه ام برای کسب سهمیه المپیک ریو چندین برابر شد،‌ خیلی خوشحال شدم از اینکه بانوان ما می‌توانند بهتر از این باشند و با نفرات بیشتری در مسابقات مهمی همچون المپیک حضور یابند. کسب این رکورد و حضور بیشتر بانوان در المپیک نشان می‌دهد که بانوان ما می‌توانند بهتر از این باشند،‌ بانوان ما بخوبی در عرصه‌های ورزش مشغول فعالیت هستند و این فعالیت در آنجا خودش را نشان می‌دهد که حضورشان هر دوره نسبت به دوره گذشته پر رنگ تر شود که خوشبختانه این موضوع با حضور بیشتر بانوان در ریو اتفاق افتاد.
نکته دیگر این که تنها سهمیه قایقرانی را برای المپیک به دست آورده‌ام و این سهمیه به نام یک خانم ثبت شده است هرچند دوست داشتم تعداد سهمیه‌های ما بیشتر از این باشد چرا که این پتانسیل در قایقرانی بانوان وجود دارد.
چه احساسی داشتی وقتی جواز حضور در المپیک را به دست آوردی؟
درباره آن لحظه اصلاًنمی‌توان صحبت کرد. خیلی خوشحال بودم و احساس خوبی داشتم. من با کسب سهمیه المپیک نتیجه ماه‌ها فشار و سختی در تمرین‌ها و دوری از خانواده را به دست آوردم. کسب سهمیه با مدال نقره رقابت‌ها برای من دلچسب‌تر شد و در واقع با کسب این مدال کارم را بخوبی انجام دادم و پایان خوشی داشتم.
وضعیت قایقرانی را چطور می‌بینید؟
هر سال شرایط بهتر می‌شود، زمانی که رکوردها جابه‌جا می‌شود و نتایج بهتر می‌شود خود نشان دهنده این موضوع است که رسیدگی‌ها در حال بهتر شدن است. فکر می‌کنم که همه چیز رو به پیشرفت بوده و امیدوارم که این روند تا المپیک ادامه داشته باشد تا با دلگرمی بیشتر وارد مسابقات شویم.
تا المپیک چه برنامه‌ای در پیش دارید؟
تمرین‌هایم را قوی‌تر و جدی‌تر آغاز کرده ام تا برای المپیک رکورد خوبی را بزنم و بتوانم جایگاه مناسبی را در این بازی‌ها به دست بیاورم. اردوهای مان آغاز شده و این احتمال وجود دارد که در مسابقات کاپ آسیایی شرکت کنم البته این موضوع قطعی نشده چرا که زمان برگزاری این مسابقات 15 خرداد است که این مسابقات در تهران برگزار می‌شود و این احتمال وجود دارد که در این مسابقات شرکت کنم و چند اردو در تهران دارم پس از آن چند اردوی خارجی در پیش دارم تا بتوانم در این اردوها خودم را بهتر آماده کنم و بتوانم حضور خوبی در المپیک داشته باشم.
حضور در رقابت‌های کسب سهمیه المپیک نشان داد می‌توانیم روزبه‌روز بهتر شویم. امیدوارم از این پس هم همه چیز خوب پیش‌برود و علاوه برالمپیک در بازی‌های آسیایی جاکارتا اندونزی هم به نتیجه‌ای قابل قبول برسیم.
نبود پیست یکی از معضلات اصلی رشته قایقرانی در ایران است و قطعاً حضور در اردوهای خارجی و پیگیری تمرینات در پیست مناسب می‌تواند به شما کمک بیشتری کند.
رشته ما یک رشته استقامتی است و متأسفانه پیست مناسب در ایران برای تمرین وجود ندارد، اینکه ما بتوانیم در اردوهای خارج از کشور و در پیست استاندارد تمرین کنیم قطعاً بر عملکردمان در المپیک تأثیرگذار خواهد بود، چرا که این گونه است که ما در شرایط حضور در مسابقات قرار می‌گیریم و خیلی بیشتر و بهتر می‌توانیم شرایط را لمس کنیم، این موضوع می‌تواند موجب شود تا هم ما آمادگی ذهنی داشته باشیم و قطعاً اعتماد به نفس بیشتری برای حضور در مسابقات مهم داشته باشیم. ان‌شاءالله که ما بتوانیم با حضور در این اردوها که در سرنوشت نتیجه‌گیری مان در المپیک تأثیرگذار است، حضور یابیم و در نهایت رهاورد مثبتی داشته باشیم.
آیا امکانات مناسب توسط فدراسیون در اختیار قایقرانان قرار می‌گیرد و واقعاً شرایط برای قایقرانان مهیا است؟
فدراسیون ما در حد توانش از قایقرانان حمایت می‌کند و سعی می‌کند با در اختیار قراردادن امکانات به ورزشکارانی همچون من کمک کند تا در نتیجه‌گیری بهترین عملکرد را داشته باشیم. امیدوارم همین روند رو به رشدی را که ما داشته ایم بتوانیم تا المپیک ریو حفظ کنیم و در آنجا هم بتوانیم از اعتبار قایقرانی ایران دفاع کنیم. ‌فدراسیون واقعاً کم‌کاری نکرده است و همیشه حمایت‌های خود را داشته، اما با این حال سخت است که پابه پای کشورهای قدرتمند پیش برویم.
رقبای اصلی شما در المپیک چه کشورهایی هستند؟
کشورهای آفریقایی، امریکایی و استرالیایی جزو حریفان قدر هستند، من در ریو مجدداً با رقبای آسیایی رقابت خواهم کرد و در آنجا نیز باید حواسم جمع باشد چراکه فاصله زیادی با آنها ندارم.امیدوارم همان گونه که توانستم کشورهای آسیایی را در مسابقات انتخابی کره جنوبی جا بگذارم، سایر رقبا را نیز رد کنم و به نتیجه‌ای که در نظر دارم، دست یابم.
با توجه به شرایط موجود چه زمانی می‌توانیم به آن جایگاه برسیم وبتوانیم شاهد درخشش و مدال‌آوری بانوان ایرانی در مسابقات مهمی همچون المپیک باشیم؟
رشته قایقرانی در کشور ما رشته نوپایی است و در کل 10سال است که این رشته در ایران راه‌اندازی شده در حالی که قایقرانی در اروپا 50 سال قدمت دارد و قهرمانان المپیک در این رشته بالای 35 سال سن دارند، این موضوع نشان می‌دهد که یک ورزشکار برای کسب مدال در المپیک باید 10 سال فعالیت مدام داشته باشد. ان‌شاءالله با این روند ما می‌توانیم تا یک یا دو دهه بعد شاهد افتخار آفرینی و کسب مدال باشیم البته توان بانوان ایرانی بالاست و این امید می‌رود که بانوان ما در قایقرانی بتوانند حتی در المپیک آینده به مدال دست یابند.
فکر می‌ کنید که در المپیک چه نتیجه‌ای کسب کنید؟
هیچ زمان پیش از آغاز مسابقات به کسب مدال فکر نمی‌کنم و تنها بهترین عملکرد را در ذهن دارم و همیشه تمرکزم را روی بهترین عملکردم می‌گذارم تا بهترین نتیجه، چون فکر می‌کنم اگر کسی بهترین عملکرد خودش را در مسابقات داشته باشد دیگر هیچ زمان پشیمان نخواهد بود، من به ریو می‌روم برای بهترین عملکرد و در پی آن کسب بهترین نتیجه، ان‌شاءالله بتوانم در المپیک بهتر از کسب سهمیه ظاهر شوم و نتیجه خوبی از خودم به جا بگذارم.
استرسی بابت اولین حضورتان در المپیک ندارید؟
استرس که خیلی زیاد دارم اما همه آرزویم این است که بتوانم با وجود همین استرس بهترین نتیجه را بگیرم.
ازدواج با محسن محمد سیفی (قهرمان ووشو) چقدر به موفقیت شما کمک کرد و می‌تواند کمک کند؟
این که حداقل یک فرد ورزشی همسرتان باشد و شرایط سخت را بداند خیلی خوب است،‌ او خیلی خوب می‌تواند من را راهنمایی کند چرا که خودش در این شرایط قرار داشت البته محسن در سطح بالاتری است و همه راهکارها و راهنمایی‌هایش موجب می‌شود که با آرامش بیشتری فعالیتم را در ورزش قهرمانی ادامه دهم و بیشتر در کارم تمرکز کنم.
سقف آرزوهای مهسا جاور کجاست؟
ابتدا سقف آرزوهایم کسب سهمیه المپیک بود، اما الان به دنبال هدف دیگری هستم. می‌خواهم در المپیک نتیجه‌ای بگیرم که در تاریخ قایقرانی ایران ثبت شود. این که شما فقط یک سهمیه بگیرید کافی نیست و باید در ر‌قا‌بت‌ها شایستگی خود را اثبات کنید.
حرف آخر؟
برای رسیدن به این موفقیت من تلاش زیادی انجام دادم، ولی تنها نبودم و افراد زیادی در کنارم حضور داشتند. فدراسیون قایقرانی زحمات زیادی برای ما کشید و خانواده‌ و همچنین همسرم نیز در این راه به من کمک کردند و با پشتیبانی و حمایت‌های آنها توانستم به این موفقیت برسم.
منبع :‌روزنامه ایران
1647

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X