ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابیات الحاقی در شاهنامه آزار دهنده است

ابوالفضل خطیبی چهارشنبه شب در مراسم یک روزه بزرگداشت سیمرغ توس در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر بیان کرد: متاسفانه در طول زمان ابیاتی که سروده های شاعر بزرگ فردوسی هم نیست برشاهنامه اضافه شده و این امر کار را برای پژوهشگران سخت کرده است.
عضو هیات علمی و از اعضای گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: اشعاری در خصوص زن ستیزی، عرب ستیزی و نژاد پرستانه در شاهنامه گنجانده اند که با روح شاعر بزرگ فردوسی منافات دارد .
خطیبی بیان کرد: این الحاقات از قرن پنجم هجری آغاز و تا یک قرن گذشته ادامه داشته است و متاسفانه افکار عمومی ابیاتی را که از فردوسی نیست بیشتر از اشعار خود فردوسی می شناسد.
وی بیان کرد: اگر به نسخ کهن فردوسی و سبک شناسی اشعار او بپردازیم زن را شریک زندگی می داند و به هیچ عنوان نژاد پرستی در شاهنامه وجود ندارد.
وی اظهارداشت: آنچیزی که شاهنامه را در دنیا جاودانه کرد و بسیاری از نخبگان ادبی جهان برروی این اثر کار علمی کردند این است که هیچ نفرتی نسبت به بیگانه در شاهنامه وجود ندارد, اگر در شاهنامه نفرت ملل دیگر وجود داشت جامعه جهانی آن را نمی پذیرفت.
وی اظهارداشت: تا قبل از صفویه که ایرانیان وطن یکپارچه نداشتند شاهنامه وطن آنان بود .
وی گفت: در شرایط فعلی شاهنامه را به دو قسمت تقسیم می کنیم که شاهنامه فردوسی اصلی که براساس نسخ قدیمی و سبک شناسی مورد پذیرش است و دوم شاهنامه مردم ایران که الحاقات زیادی از قرن پنجم تا 100 سال گذشته دارد.
خطیبی یکصد مقاله علمی بویژه درباره شاهنامه در دانشنامه‌ها و مجلات تخصصی ادبی منتشر کرده و در تصحیح بخشی از شاهنامه نیز همکاری داشته‌ است.
در ادامه این نشست فرهنگی , دکتر زاگروس زند متخصص تاریخ ایران باستان نیز گفت: شاهنامه بعد از قرآن بیشترین دست نویس را در دنیا دارد که شامل یک هزار دست نویس است.
وی اظهار کرد: بررسی این نسخ خطی و دست نوشته ها کار بسیار مشکلی است چرا که این نسخ خطی یا کامل نیستند و در طول زمان قسمت هایی از آنان از بین رفت و یا برخی از آنان با هم متفاوتند.
وی اظهارداشت: شاهنامه شناسی کار سختی است چون یک محقق شاهنامه شناس هم باید تاریخ ایران باستان بداند و هم تاریخ اسطوره ایران را بشناسد، زبان شناسی، فرهنگ شناسی و حماسه شناسی هم باید بلد باشد تا بتواند برروی شاهنامه کار کند.
وی گفت:آشنایی با زبان باستان در شاهنامه شناسی نقش بسیار برجسته ای دارد.
مراسم بزرگداشت سیمرغ توس با حضور جمعی از فرهنگ دوستان و علاقه مندان به فردوسی برای ششمین بار از سوی انجمن حافظ شهرستان بابل برگزار شد و این بار دانشگاه مازندران میزبانی آن را برعهده گرفت.
/1899/7328

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X