ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آذربایجان شرقی استان پیشرو در علوم شناختی کشور است

مجید نیلی روز پنجشنبه در نشست یکروزه علوم و فناوری های شناختی در تبریز با تاکید بر حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی از مجموعه به وجود آمده در آذربایجان شرقی افزود: ضروری است مسوولان استانی نیز در کنار این مجموعه قرار بگیرند و به صورت جدی از آن حمایت کنند.
وی با اشاره به اقتصاد بسیار قوی این رشته اظهار کرد: با توجه به اقدامات بسیار خوبی که در تبریز صورت گرفته است، امیدواریم تبریز در آینده نزدیک پرچم دار قسمتی از اقتصاد علوم شناختی در کشور باشد.
نیلی با تاکید بر اینکه علوم شناختی بسیار میان رشته ای است و رشته های مختلف در آن حضور دارند، ادامه داد: اگر می خواهیم حوزه علوم و فناوری های شناختی را در آذربایجان شرقی توسعه دهیم باید متولیان نگاه میان رشته ای به آن داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: این علم بسیار نو پویا و معطوف به آینده است که در آن مغز و فرآیند ها و کارکردهای شناختی مورد مطالعه روشمند و منظم علمی قرار می گیرد.
رئیس گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت ستاد راهبری توسعه علوم و فناوری های شناختی گفت: این رشته به شدت اقتصاد محور بوده و می تواند بازار بزرگی به وجود آورد و به همین دلیل باید از ابتدا به جنبه اقتصادی آن توجه ویژه داشت.
وی افزود: علوم شناختی ترکیب کننده رشته های مختلف است و اگر وارد این رشته می شویم باید ساحت چند رشته ای پیدا کنیم یعنی در رشته تخصصی خود عمیق باشیم، به دیگر رشته ها آگاهی داشته باشیم و با متخصصان دیگر رشته ها تعامل داشته باشیم.
نیلی گفت: ضروری است دانشکده های قدیمی کشور در این حوزه دقیق شوند و به فکر شبکه سازی نیروی انسانی باشند تا نیروهای توانمند در کنار هم با تعامل به صورت شبکه ای عمل کنند.
وی ادامه داد: اگر قبل از آنکه مسلح و مسلط به ابزارهای علمی و روز آمد شویم، این رشته را بین آحاد جامعه ببریم، نخواهیم توانست جوابگو باشیم.
رئیس گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت ستاد راهبری توسعه علوم و فناوری های شناختی اظهار کرد: این رشته حوزه ای است که اگر احساس نیاز در بین مردم بوجود آید و نتوانیم جوابگو شویم، تاثیر منفی و غیرعلمی برای آحاد جامعه خواهد داشت.
وی با اشاره به چالش جدی در خصوص کمبود نیروی انسانی متخصص در این رشته گفت: سیاست ما مهاجرت در حوزه علوم شناختی جهت توسعه نیروی انسانی برتر و تیم سازی است.
نیلی تاکید کرد: توسعه علوم فناوری های شناختی لوکس و انتخابی نیست، بلکه امروز ه یک نیاز بسیار جدی است و اگر این کار را جدی نگیریم از دنیا بسیار عقب خواهیم افتاد و در زندگی تک تک ما اثرگذار است.
6120/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X