ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جشنواره فیلم سبز ابزاری برای صیانت از محیط زیست

به گزارش خبرنگار ایرنا، آنان معتقدند که کاهش آسیب هایی که در اثر غفلت انسان به محیط زیست وارد می شود نظیر آلودگی های هوا، آب، خاک، آتش سوزی، شکار بی رویه، بهره وری های غیراصولی از مراتع و قاچاق چوب درختان جنگلی نیازمند مشارکت جدی تمام گروه های انسانی است.
اما در این میان جلب مشارکت های مردمی برای پیشگیری از تخریب محیط زیست در گرو نهادینه شدن فرهنگ مهربانی با طبیعت است.
فرهنگی که پیشگیری از بیمارهایی مانند سرطان پوست، حساسیت های پوستی، بیماری تنفسی در اثر آلودگی هوا، رونق صنعت گردشگری و پایدای منابع آب و خاک مهمترین مزایای آن در چرخه حیات موجودات زنده است.
مدیکرذ محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد درایبن باره می گوید: هنرهای نمایشی از ماندگارترین نوع آموزش ها است و اکران 250 فیلم و انیمیشن بر گروه های مختلف سنی در جشنواره فیلم سبز گامی خوبی در راستای این هدف بوده است .
سید اسدالله هاشمی افزود: استقبال از جشنواره فیلم سبز بیانگر اثر گذاری کارهنری و مخاط پسندی این نوع فعالیت های فرهنگی است که باید بیش از پیش تقویت شود.
وی اظهارکرد: دولت تدبیروامید به مقوله محیط زیست وتوریج فرهنگ زیست محیطی توجه ویژه ای دارد و رئیس سازمان محیط زیست نیز در این راستا سیاست های راهبردی خوبی را در پیش گرفته است.
هاشمی بیان کرد: شروع جشنواره فیلم سبز پس از 10سال وقفه بیانگر حرکت خوب فرهنگی سازمان محیط زیست در زمینه جلب مشارکت مردمی در امر حفظ محیط زیست است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران گفت: هنر بهترین ابزار برای انتقال پیام به مخاطب و نیز عامل توسعه فرهنگی است.
امیر نوروزی افزود: با توجه به نقش چشم و تجربه در یادگیری های ماندگار فیلم و هنرهای نمایشی بیشترین اثربخشی را در نهادینه کردن حقوق شهروندی و بهبود زندگی انسان ها دارد.
وی اظهار کرد: صیانت از محیط زیست و رعایت حقوق شهروندی در فرهنگ ترافیکی به عنوان مهمترین نیازهای جامعه بشری با زبان هنر قابل انتقال است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران با یادآوری نقش محیط زیست در توسعه پایدار افزود: برگزاری جشنواره فیلم سبز نقشی اثرگذار در صیانت از این کنجینه های خدادادی دارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران با اشاره به این که در جشنواره فیلم سبز برای تمام گروه های مردم از کودکان، دانش آموزان تا سالخوردگان با زبان هنر درباره صیانت از ذخیره گاه های زیست محیطی فرهنگسازی می شود گفت: اکران فیلم های جشنواره فیلم سبز در این شهرستان ضروری است.
عبدال دیانتی نسب با یادآوری کمبود زیرساخت های حفاظت از محیط زیست در گچساران از متولیان خواست برای برپایی جشنواره فیلم سبز در این شهرستان همت کنند، تا زمینه حفاظت بهینه فراهم شود.
وی اظهار کرد:صیانت اصولی و بهینه از زیستگاه های حیات وحش این شهرستان نیازمند افزایش نیروهای محیط بان و ساخت سه پاسگاه محیط بانی جدید و مشارکت طبیعت دوستان است.
دیانتی نسب افزود: هم اکنون سه پاسگاه با 9 محیط بان از 52 هزار هکتار منطقه حفاظت شده گچساران صیانت می کنند.
وی اظهار کرد: حداقل سه پاسگاه محیط بانی با 9 محیط بان دیگر برای حفاظت بهینه از ذخیره گاه های حیات وحش گچساران باید احداث و راه اندازی شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران اعتبار مورد نیاز برای ساخت این سه پاسگاه را بیش از 50 میلیارد ریال برآورد کرد.
وی گفت: کبک، تیهو گرگ، خرس، کل و بز از مهمترین گونه های حیات وحش در زیستگاه های حیات وحش گچساران است.
دیانتی نسب افزود: در یک ساله گذشته 37 شکارچی متخلف در مناطق حفاظت شده شهرستان گچساران شناسایی و دستگیر شدند.
وی بیان کرد: این متخلفان علاوه بر پرداخت جریمه های خسارت به گونه های حیات وحش شهرستان گچساران پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.
دیانتی نسب اظهار کرد: از این شکارچیان متخلف 18 قبضه سلاح کشف و ضبط شد.
وی از رهاسازی چهار قطعه کبک، 13 بهله سارگپه، دو قطعه تیهو و دو بهله دلیجه در مناطق حفاظت شده دیل و کوه سرخ و مناطق آزاد شهرستان گچساران در سال جاری خبر داد.
دیانتی نسب عنوان کرد: پارسال اداره حفاظت محیط زیست گچساران اقدام به ساخت هفت منبع ذخیره آب دو هزار مترمکعبی و 26 آبشخور در زیستگاه های دیل و سرخ برای تامین آب و آبرسانی به حیات وحش این شهرستان کرد.
وی ابراز داشت: صدور 295 جلد پروانه صید و شکار در یک سال اخیر، 78 مورد بازدید برای اجرای طرح های صنعتی، تولیدی و خدماتی و مهار پنج آتش سوزی به وسعت 100 هکتار از دیگر فعالیت های اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گچساران در راستای صیانت از عرصه های زیست محیطی است.
کوه خامی با بیش از 26 هزار هکتار، کوه سرخ با 32 هزار هکتار و کوه دیل با 10 هزار هکتار مساحت جزو مناطق حفاظت شده شهرستان گچساران محسوب می شوند که 9 نفر محیط بان از آنها محافظت می کند.بخش جنوبی کوه خامی، کوه سرخ و کوه دیل جزو مناطق حفاظت شده شهرستان گچساران محسوب می شوند.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: مشارکت مردم برای صیانت از محیط زیست زیر بنای زندگی سالم است.
غلامرضا تاجگردون با اشاره به اهمیت حفاظت از منابع آب، خاک و جنگل ها در چرخه حیات موجودات زنده افزود: تمام مردم و مسئولان برای بقای محیط زیست سالم باهم مشارکت جدی داشته باشند.
وی با یادآوری اهمیت حفظ منابع ملی از جمله منابع آب ،جنگل ها و مراتع تصریح کرد: توسعه پایدار در سایه حفظ محیط زیست ممکن خواهد بود.
نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: برگزاری جشنواره فیلم سبز انگیزه مشارکت مردم برای صیانت از محیط زیست را بیشتر می کند.
وی بیان کرد:نهادینه کردن فرهنگ مهربانی با طبیعت به کودکان با رفتارهای عملی به ویژه در طبیعت گردی ها امکان پذیر است.
تاجگردون از مردم خواست با استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، خاموش کردن بقایای آتش در جنگل، جمع کردن زباله ها و قرار دادن در مکان های مشخص شده در دامن طبیعت به حفظ این گنجینه های خداوندی کمک کنند.
جشنواره فیلم سبز 24 تا 30 اردیبهشت در مراکز استان های کشور در حال برگزاری است.
8143/6162

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X