ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حکمرانی خوب تضمین کننده حقوق بشر است

به گزارش خبرنگار ایرنا حسن اسدی زیدآبادی چهارشنبه شب در مراسم رونمایی از ترجمه کتاب مشق های حکمرانی و خوب برای صیانت از حقوق بشر در محل حزب کارگزاران سازندگی در بجنورد اظهار کرد: تا قبل از دهه 90 دو دیدگاه در مورد توسعه وجود داشت که دیدگاه اول بر نقش دولت تاکید داشت و دولت تمام مراکز اقتصادی را برای توسعه در اختیار داشت که نمونه آن در حکومت های کمونیستی وجود داشت.
وی افزود: مدل دیگر تاکید بر نقش مردم در ایجاد توسعه داشت و مردم در امر توسعه مشارکت می کردند.
وی از مدل حکمرانی خوب به عنوان مدلی جدید و فراتر از دو مدل قبل یاد و خاطرنشان کرد: شاخص های پاسخگویی ، مشارکت مردم حاکمیت، قانون و کارآمدی دولت در این مدل بسیار با اهمیت می باشند.
وی گفت: حکمرانی خوب اعمال اقتدار به واسطه فرآیندهای سیاسی و نهادی شفاف و پاسخگو و مشوق مشارکت عمومی تعریف می شود.
وی از دمکراسی به عنوان یکی از مهمترین مدل های اجرایی پیشرفت نام برد و خاطرنشان کرد: دمکراسی فقط در برگزاری انتخابات معنا نمی شود بایستی زیرساخت‌های آن را در جامعه تقویت کرد و نهادهای مانند شوراها را به بطن خانواده و سطوح پایین جامعه آورد.
وی گفت: باید به توسعه به عنوان یک رویکرد حقوق بشری توجه کرد که همین نگاه خود یک نوع توسعه محسوب می شود که در غالب حکمرانی خوب معنا می شود.
وی افزود: امیدواریم در دوره جدید اصلاح طلبی به مقوله حکمرانی خوب و این مدل از توسعه توجه ویژه شود.
زیدآبادی درمورد محتوی این کتاب گفت : کتاب برگرفته از گزارش های ارسالی از ناحیه دولت ها در مورد تجربه هایشان در زمینه اصلاحات حکمرانی در جهت بهبود صیانت از حقوق بشر متکی بوده است.
/ 1744/ 6003

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده