ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران حوزه تاریخی حایل رقابت شرق و غرب لزوم بررسی تاریخی جنگ سرد

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: روز چهاشنبه همایش «جنگ سرد» با همکاری دانشگاه تهران و سفارت آلمان در حاشیه نمایشگاه عکس های جنگ سرد با حضور کارشناسان آلمانی و ایرانی در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد.

در آغاز این نشست «دانیل ریکو» مسئول رسانه ای سفارت آلمان با اشاره به این مطلب که در ماه ها و سال های اخیر شاهد استفاده مجدد از اصلاح «جنگ سرد» هستیم گفت قصد داریم با برگزاری این همایش ها و این نمایشگاه با کمک کارشناسان ایرانی و آلمانی زمینه های مذاکرات و آشنایی ایرانی ها و آلمانی ها با آثار جنگ سرد در ایران و آلمان را فراهم کنیم.

سپس آقای کاوه بیات مورخ بدون مرز ایرانی در این همایش به بیان تاریخچه جنگ سرد و تاثیرت آن بر ایران در قرن ۲۰ پرداخت.

وی گفت ایران یک قدرت منطقه ای بوده است که در گذشته دارای قدرت نرم در منطقه بوده است که در قرن نوزده با ظهور قدرت های روسیه و برتانیا و رقابت های این دو قدرت جهانی در منطقه ایران عملا در قرن ۱۹ تبدیل به حوزه حایل رقابت برتانیا و روسیه کرد.

بیات تصریح کرد بعد از پیروزی انقلاب بولشویک در روسیه و تصمیم این کشور برای صادرات انقلاب خویش اولین تبعات رقابت غرب و شرق و در راستای صادرات انقلاب با هدف کاهش نفوذ غرب در ایران و منطقه در آذربایجان و کردستان ایران نمایان گشت بطوریکه بعد از مقاومت ایران در اعطای امتیاز نفت دریای شمال موجب شد این کشور برای رقابت با انگلیس در منطقه با توسل به اعیادی داخلی خود در ایران در آذربایجان و مهاباد جریاناتی را دامن بزند.

این مورخ ایرانی تصریح کرد در پی اقدامات روسیه در شمال ایران و افول قدرت انگلیس و جایگزین شدن تدریجی آمریکا به جای انگلیس در رقابت های منطقه ای کم کم زمینه های حضور آمریکا در ایران فراهم شد که بنا به شرایط موجود طرف ایرانی هم از حضور طرف ثالثی در رقابت منطقه ای استقبال می کرد. ایران سعی کرد با نزدیکتر شدن به غرب به رهبری آمریکا تا حدودی مانع از سیاست های روسیه در ایران و منطقه شود.

وی همچنین تغییر سیاست های روسیه و افزایش نفوذ روسیه در ایران را منجر به تغییر اساسی سیاست های آمریکا در منطقه خواند بطوریکه آمریکا با همراهی انگلیس مبادرت به ساقط کردن دولت دکتر مصدق کرد تا یکی از مزایایش کاهش نفوذ روسیه در ایران باشد.

بیات همچنین گفت بعد از انقلاب اسلامی در ایران و ثبات سیاست های ایران، ایران تاثیرات چندانی از رقابت های دوران جنگ سرد را نپذیرفت.

سپس دکتر «الریچ ماهلرت» استاد تاریخ آلمانی و مسئول نمایشگاه «جنگ سرد» برگزار شده در دانشگاه تهران با اشاره به رخدادهای تاریخی گفت جنگ سرد دو صفحه در تاریخ دارد یکی ۷۱ سال قبل بعد از پایان جنگ جهانی دوم بود که بعد از کشته شدن ۵۰ میلیون انسان و شکست آلمانی نازی بسیاری از مردم در جهان به امید اینکه دشمنی ها تمام شده و جهان شاهد نظمی جدید خواهد بود شادمانی کردند و در خیابان ها رقصیدند.

وی گفت در پی این تحول جهانیان برای جلوگیری از جنگی جدید سازمان ملل متحد را تاسیس کردند اما با بروز اختلافات بین فاحتان جنگ جهانی دوباره جهان شاهد تنش بود و هر چند جنگی نظامی عملا شروع نشد ولی با جنگ سرد جهان در آستانه یک جنگ هسته ای قرار گرفت.

دکتر ماهلرت دومین صفحه تاریخ جنگ سرد را ۲۵ سال پیش پس از فروپاشی دیوار برلین در سال ۱۹۹۱ دانست.

ماهلر گفت بعد از ۱۹۹۱ و برکناری دیکتاتورهای کمونیست به نظر می رسید که دموکراسی در جهان پیش برود و متوقف نشود و نزاع بین شرق و غرب پایان یابد اما این امیدها هم زیاد دوام نیاورد و امروز شاهدیم که بار دیگر غرب و روسیه با عصبانیت روبروی هم ایستاده اند و رزمایش نظامی برگزار می کنند و تسلیحات به رخ هم می کشند. از سوی دیگر هم تروریسم در حال گسترش در جهان به ویژه در خاورمیانه و آفریقا است.

وی گفت نگاه به تاریخ جنگ سرد و درس گرفتن از آن می تواند زمینه را برای حل مشکلات فعلی فراهم کند. وی همچنین هدف برگزاری نمایشگاه جنگ سرد در دانشگاه تهران و برخی نقاط دیگر جهان را همین مسئله عنوان کرد.

وی تصریح کرد با این مطالعات و آموزش ها و معرفی چگونگی ایجاد جنگرد و تبعات و قربانیان این دوره باید از تکرار این جمله که «هدف وسیله را توجیه می کند» جلوگیری کنیم.

کارشناس آلمانی جریان های چپ گرا و غرب گرا همدیگر را محکوم می کنندو ما قصد نداریم در اینجا از سیاست های غرب یا چپ ها دفاع کنیم. هر دو طرف در خارج از اروپا در تلاش برای جلب کشورها به سمت خود بوده اند و در این میان اغلب غربی ها بودند که با حمایت از دولت های غیر دموکراتیک موجباتگرایش انسانها به سمت بلوک شرق را فراهم می کردند.

ماهلرت گفت زنده کردن تاریخ برای درک بهتر زمان حال ضروری است.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X