ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگاهی به آمار سقط جنین در ایران

«١٥ تا ٢٠‌درصد باروری‌ها در کشور منجر به سقط جنین می‌شود.» این را معاون آموزشی وزیر بهداشت اعلام کرد. روزنامه شهروند: «١٥ تا ٢٠‌درصد باروری‌ها در کشور منجر به سقط جنین می‌شود.» این را معاون آموزشی وزیر بهداشت اعلام کرد.

باقر لاریجانی که در دومین کنگره بین‌المللی تولید مثل و نخستین کنگره علوم سلامت باروری و فرزندآوری صحبت می‌کرد، به آمار پزشکی قانونی در ارتباط با سقط جنین اشاره کرد: «براساس آمار این سازمان، ٦ تا ٧هزار سقط جنین وجود دارد البته این آمار مربوط به کسانی است که از مسیر قانونی سقط جنین را انجام می‌دهند. عده زیادی ممکن است عجله کنند یا مسیر را ندانند یا به هر دلیل دیگر احتمال دارد سقط‌های دیگری داشته باشند.»

 به گفته او، ١٥ تا ٢٠‌درصد باروری‌ها می‌تواند منجر به سقط جنین شود که آمار جهانی نیز در همین حدود است: «٩٩‌درصد بارداری‌های خطرناک در کشورهای درحال توسعه اتفاق می‌افتد که نشان‌دهنده ضرورت برنامه‌ریزی برای این مسأله است.» او به مسأله مسن شدن جمعیت اشاره کرد: «اکنون پنج ونیم‌میلیون نفر در گروه سنی بالای ٦٥‌سال در کشور زندگی می‌کنند، اما سالمندی در دهه‌های آتی تبدیل به یک مسأله جدی برای کشور می‌شود.»

 لاریجانی افزود: «باید خود را برای شرایط سالمند شدن کشور آماده کنیم. کشورهایی که پیش از این به شدت سیاست‌های کنترل جمعیت را اعمال می‌کردند، امروز جمعیت خود را به باروری بیشتر توصیه می‌کنند و تغییر سیاست داده‌اند.» علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت هم در این کنگره با بیان این‌که ایران در دوران طلایی جمعیت قرار دارد، درباره پنجره جمعیتی توضیح داد و گفت: «پنجره جمعیتی به این معناست که ٧٠‌درصد جمعیت ایران در سن ١٥ تا ٦٤‌سال به‌سر می‌برند که به این سن، سن مولد می‌گویند.» او ادامه داد: «هر چند ایران در فرصت پنجره طلایی به‌سر می‌برد، اما با این وجود یک دهه از چهار دهه دوران طلایی جمعیت ایران گذشته است و اگر سه دهه پیش‌رو را از دست بدهیم، پیامدهای آن قابل جبران نیست.» به گفته سیاری، رشد جمعیت در دهه پنجاه 3.9 درصد بود که در ‌سال ٨٠ به ٣ / ١‌درصد کاهش یافت. در ٣٥‌سال گذشته جمعیت ٢٣ / ٢‌درصد رشد کرد و جمعیت شهرنشینی ما نیز پنج برابر شد که مشکلات شهرنشینی را به دنبال داشت:

«در این دوره تعداد فرزند هر زن ایرانی در طول دوران بارداری از هفت فرزند به ١,٨ کاهش یافت، یعنی به کمتر از حد جایگزینی که همان 2.1 فرزند به‌ازای هر زن ایرانی بود.» به گفته معاون وزیر بهداشت، ٧٠‌درصد زنان ایرانی تا پایان باروری، ٢ فرزند و یک‌سوم آنان کمتر از ٢ فرزند می‌آورند و تک‌فرزندی در کشور رو به افزایش است که با توجه به آسیب‌های اجتماعی، این مسأله یک هشدار جمعیتی به‌شمار می‌رود.»  جواد حاجی میراسماعیل، رئیس نخستین کنگره علوم سلامت باروری و فرزندآوری هم در این همایش صحبت‌ کرد.

 او با اشاره به کاهش میزان موالید در کشور و پیش رفتن جمعیت به سمت سالمندی هشدار داد: «مسن شدن جمعیت کشور در آینده خطرناک است.» او ادامه داد: «کاهش میزان باروری‌ها در کشور زنگ خطر به‌شمار می‌آید و نمی‌توان به‌سادگی از کنار این مسأله گذشت. میزان کاهش باروری در کشور ریشه در مشکلات مختلفی مانند نبود درآمد کافی خانواده‌ها و تمایل نداشتن جوانان به ازدواج دارد.»

[ منبع این خبر سایت برترین ها-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده