ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درآمد میلیاردی قاچاقچیان از مهاجران غیرقانونی

در سال2015 از هر 10 پناهجو 9 نفر با استفاده از سرویس‌های شبکه‌های تبهکار به اروپا وارد شده‌اند. روزنامه کیهان: اغلب پناهجویان مبلغی بین سه تا 6 هزار دلار به این قاچاقچیان پرداخت کرده‌اند.

اینترپل و یوروپل، (آژانس پلیس بین‌المللی و پلیس اتحادیه اروپا) با انتشار گزارشی اعلام کردند؛ باندهای قاچاق انسان در سال گذشته از راه قاچاق مهاجران به کشورهای اروپایی بیش از پنج میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌اند. در سال 2015 بیش از یک میلیون پناهجو تنها وارد آلمان شده‌اند.
به گزارش دویچه وله، اعضای باندهای قاچاق انسان اغلب از کشورهایی می‌آیند که پناهجویان از آن‌ها مهاجرت می‌کنند. این افراد به طور عمده تابعیت یا اجازه اقامت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارا هستند.

بنا به گزارش اینترپل و یوروپل، شبکه‌های قاچاق انسان به طور کلی از یک رئیس که کارهای تهیه اسناد جعلی، تماس با افراد محلی ساکن در کشورهای واقع در مسیر مهاجرت و نیز هماهنگ‌کنندگانی که پناهجویان را در طول راه همراهی می‌کنند، تشکیل می‌شوند. تهیه مدارک جعلی اغلب با کمک مقامات رسمی این کشورها و با پرداخت رشوه صورت می‌گیرد.

تاکنون نزدیک به 250 مظنون به فعالیت در باندهای قاچاق انسان در ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها و همچنین درمرزهای زمینی شناسایی شده‌اند. 170 تن از این قاچاقچیان در داخل اتحادیه اروپا و 80 تن بیرون از مرزهای این 28 کشور فعالیت می‌کنند. به گفته نویسندگان اینترپل و یوروپل، هنوز نشانه‌ای حاکی از این که باندهای یادشده به رقابت با یکدیگر دست زده باشند، وجود ندارد. ولی اغلب گروه‌های کوچک، پس از چندی به شبکه‌های بزرگ‌تر می‌پیوندند و از امکانات آنها استفاده می‌کنند.

در سال 2015 اغلب قاچاقچیان، پناهجویان را از ترکیه و لیبی و از طریق دریای مدیترانه با استفاده از قایق‌های کوچک روانه اروپا کرده‌اند. این مسیر ولی در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. دریای مدیترانه در ماه‌های گذشته به خطرناک‌ترین راه مهاجرتی دنیا تبدیل شده است. در حال حاضر بیش از 800 پناهجو در لیبی در انتظار ورود به اروپا هستند.

بنا بر ارزیابی کارشناسان اینترپل و یوروپل، شبکه‌های قاچاق انسان اکنون به دلیل افزایش کنترل مرزهای زمینی به استفاده از مرزهای هوایی روی آورده‌اند. در این گزارش آمده است که هر روز برشمار پناهجویانی که با هواپیما و مدارک قرضی وارد اروپا می‌شوند، افزوده شده است. این مدارک پس از آن که پناهجو به فرودگاه کشور اروپایی می‌رسد، توسط همراهی که عضو شبکه است، بازگردانده و به صاحب اصلی آن تحویل داده می‌شود.

درگزارش اینترپل و یوروپل همچنین آمده است که از راه‌های قاچاق پناهجویان اغلب برای قاچاق مواد مخدر و اسلحه نیز استفاده می‌شود. نویسندگان گزارش ولی تاکید می‌کنند که تاکنون شواهدی که نشان دهد مظنونان تروریستی با استفاده از شبکه‌های قاچاق پناهجو وارد اروپا شده‌اند در دست نیست.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده