ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قرائتی: تعطیلات حوزه های علمیه و دانشگاه ها کاهش یابدتفسیر قرآن باید از غربت خارج شود

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی چهارشنبه شب درسیزدهمین همایش اساتید تفسیر حوزه علمیه قم در دارالقرآن علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: باید تغییرات اساسی در زمینه کاهش تعطیلات در کشور اعم از حوزه های علمیه و دانشگاه ها صورت گیرد.
وی ادامه داد: متاسفانه در دانشگاه های ما یک دانشجو برای دریافت مدرک کارشناسی، تنها یک سال و نیم درس می خواند و بیشتر وقت آنان در تعطیلات تابستانی، تعطیلات رسمی و یا جمعه ها سپری می شود.
قرائتی گفت: ما در فصل تابستان می توانیم هر 20 طلبه را در اختیار یک استاد و مربی قرار دهیم که درس های حوزه تعطیل نشود، اسلام هم نگفته جمعه تعطیل باشد؟
وی افزود: در تابستان چرا حوزه علمیه باید تعطیل شود؟ اگر در قم هوا گرم است به تفرش، خوانسار و یا سایر مناطق بروید و یا برنامه های درسی را به وقت شب تغییر دهید.
قرائتی در ادامه با اشاره به اینکه باید مهارت های مختلف را به طلبه ها یاد بدهیم، گفت: باید تفسیر قرآن کریم را از غربت خارج کنیم، درجه ها و امتیازها باید بر اساس قرآن کریم باشد، متاسفانه امروز قرآن در حوزه ها مطرح نیست و حتی شهریه طلبه ها هم بر اساس رسائل و کفایه داده می شود.
این مفسر قرآن کریم بیان داشت: رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی نامه نوشتند و خواهان مطالعه دقیق اسلام و قرآن کریم شدند، بنده به معظم له گفتم ما اکنون چه تفسیری داریم که جوانان اروپایی و آمریکایی آن را بخوانند و بتواند در آنان تاثیر داشته باشد.
قرائتی گفت: ماموریتی در این زمینه محول شده و کارهایی درحال انجام است، ما به تفسیرهای فعلی در حوزه قانع نشویم و باید آن را درحوزه های علمیه پررنگ تر کنیم.
وی با تاکید بر اهمیت دادن بیشتر استادان به طلبه ها، ادامه داد: اگر بنده می خواستم به بهترین کتاب ها که آثار شهید مطهری است تکیه کنم به طور حتم سخنرانی های من به 50 مورد هم نمی رسید ولی قرآن کریم دریای بی پایان است و باید سراغ این کتاب آسمانی برویم.
قرائتی با بیان اینکه در زمینه تفسیر باید بسیار دقیق و عمقی وارد شویم، گفت: ما 150 رقم تفسیر داریم ولی نباید به این وضعیت دل خوش کنیم و جای کار در این زمینه بسیار زیاد است.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور تصریح کرد: آیات قران کریم شیرین است و اگر این آیات را برای مردم خوب بیان کنیم جذب می شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآورشد: یک سوم بودجه کشور صرف ساخت و ساز می شود، به شهردار تهران گفتم تمام برج هایی که می سازید، ضد قرآن است، آپارتمان ها در وضعیتی ساخته می شود که پدر و مادران ما ناچار هستند به خانه سالمندان بروند.
وی گفت: وقتی افراد را به خانه سالمندان می بریم خود به خود روانی می شوند، حداقل در هر 10 ساختمان باید دو سوئیت وجود داشته باشد که اگر نیاز باشد پیرمردان و پیرزن هایی که نمی توانند در آپارتمان زندگی کنند در آنجا ساکن شوند.
قرائتی خطاب به برخی مفسران قرآن کریم ادامه داد: آیا می توانید و جرات می کنید به آیات عمل کنید، درس خارج برای ما مهم است یا قرآن کریم، متاسفانه ما عزت را از درس خارج می خواهیم نه از قرآن کریم، در حالی که عزت به گفته خداوند کریم مربوط به قرآن است.
قرائتی تصریح کرد: اگر تفسیر را با قدرت دنبال کنیم خوب است ولی اگر هفته ای یک ساعت می خواهیم سرگرم باشیم فایده ندارد.
وی خاطرنشان کرد: ما تفسیری حتی برای بودایی ها می خواهیم و باید کسی باشد که بتواند برای قشرهای مختلف قرآن را تفسیر کند، اینکه گاهی روی تعداد اصحاب کهف بحث می کنیم نسخه فرانسه و آمریکاست، چه کار داریم که اصحاب کهف چند نفر بودند.
وی ادامه داد: پژوهش های ما باید مفید و متناسب با نیازها باشد، برخی پژوهش ها دستاورد خوبی ندارد، آیا مشکل امروز ما تعداد اصحاب کهف و یا تفاوت تفسیرهای طبرسی و تبیان است؟
سیزدهمین همایش اساتید تفسیر حوزه علمیه قم، به همت مجمع عالی تفسیر حوزه با حضور آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید در دارالقرآن علامه طباطبایی قم برگزار شد.
7401/ 1175/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده