ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بنزین دو نرخی فساد ایجاد می‌کند

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: وجود کارت سوخت می‌تواند از قاچاق جلوگیری کرده و انضباط آماری ایجاد کند ضمن اینکه می دانیم دونرخی شدن در وضعیت کشور ما نوعاً فساد ایجاد می کند.

حسین نجابت در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در مورد بنزین بنایی برای دو نرخی شدن نبوده است، گفت: اصرار عمده مجلس در قانون بودجه وجود کارت سوخت بود زیرا به نظر می‌رسد با کارت سوخت مقداری انضباط آماری و جلوگیری از قاچاق وجود خواهد داشت.

وی با بیان اینکه مساله بنزین دولتی از چند بعد قابل بررسی است، گفت: دو نرخی شدن در وضعیت کشور ما نوعاً فساد را ایجاد می کند. این مساله درست است اما باید به این نکته هم توجه داشت که حذف کارت سوخت خود به خود زمینه نوع دیگری از فساد را موجب خواهد شد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: بنابراین این اختیار به دولت داده شده که عرضه بنزین را مدیریت کند. در واقع کاهش سوخت به صورت معنی‌دار اعمال شود. البته منطق حکم می کند کسانی که بنزین زیادی مصرف می‌کنند هزینه آن را هم بپردازند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در حال حاضر قیمت نفت به قیمت جهانی نزدیک شده اما با افزایش قیمت نفت که اکنون به ۴۰ دلار رسیده خود به خود فاصله بنزین با قیمت داخلی اضافه محسوب می‌شود و قاچاق هم مقرون به صرفه خواهد بود؛ بنابراین اگر کارت سوخت نداشته باشیم نمی توانیم آن را مدیریت کنیم.

نجابت تاکید کرد: به نظر می رسد باید از نگاه های تنگ نظرانه پرهیز شود و ببینیم مصلحت مملکت چیست. مصلحت مملکت این است که مصرف سوخت تغییر یافته و استفاده از حمل و نقل عمومی فرهنگ سازی شود.

وی با تاکید بر اینکه باید کاهش مصرف سوخت در کشور اتفاق افتد، گفت: وقتی فاصله نرخ بنزین و قیمت جهانی زیاد باشد زمینه قاچاق هم مهیا می شود و این نوعی فساد است؛ بنابراین وجود کارت سوخت هنوز در کشور لازم است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: دولت باید تصمیم بگیرد که بهینه باشد و اگر بنا نیست که بنزین به صورت دو نرخی به فروش برسد باید مانند بسیاری از کشورها که عوارض محیط زیست و آلودگی پرداخت می کنند، کسانی که مصرف بیشتری دارند باید هزینه آن را بپردازند.

[ منبع این خبر سایت الف-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده