ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قرآن منسوب به حضرت امام حسن عسکری(ع)+ تصاویر

به گزارش«شیعه نیوز»، این اثر نفیس درقطع وزیری کوچک بیاضی با جنس اوراق از نوع پوست می باشد، طول اوراق آن حدود 23 الی 5/24 سانتیمتر و عرض اوراق حدود 5/16 تا 17 سانتیمتر است .

 صفحه آغازین ، شامل فاتحه الکتاب دارای تذهیب  می باشد و بکلی فرسوده و نامفهوم است ، سرسوره ها و ترنج های حواشی صفحات با قلم زرین مزین شده  و دارای جلد چرمی ضربی الحاقی به رنگ قهوه ای روشن و دارای تزئینات ضربی با نقوش ترنج و لچک ترنج و جدول کشی و متعلق به دوره صفوی است .

* صفحات نمره گذاری شده

 همچنین ازدیگرویژگیهای قرآن  منسوب به حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام) صفحات نمره گذاری شده و مختوم به رقم 345 به انضمام یک ورق آستر در آخر است .

شیرازه ته دوخت، مصدوم و جزئی گسیخته است، هر صفحه مشتمل بر 12 سطر است و برگ های آغازین و پایانی قرآن به شدت مصدوم ، خط و تزئینات سائیده، لک شده  سوراخ و تغییر رنگ یافته و با کاغذ نخودی مرمت شده است .

* عبارتهایی در صفحه آخر

 برخی صفحات قرآن راده نویسی شده ( بخش های اولیه قرآن )، صفحه آخر قرآن با تزئینات ویژه و دوسطر  عبارت ذیل مشاهده می شود :

 / .... حسن بن علی رضی الله ... سنه احدی ..... / بقیه عبارت مفهوم نیست .

وقف آستانه حضرت معصومه (سلام الله علیها) در دوره صفویه توسط خلیفه شاه قلی مهردار به سال 956 قمری .

* متن وقف نامه:

-وقف نامه در 9 سطر در صفحه اول به شرح ذیل مشاهده می شود :

« بسم الله الرحمن الرحیم  الحمد الله الذی جعل الوقف  دریعه لنیل السعادات الخرویه فی دار القرآن  و الصلوه  و السلام / ...... الاشرفان علی سید الانبیا  و المرسلین  محمد و اله الطیبین الطاهرین  الاخیار  و بعد فقد وقف / هذالمصحف  المجید الذی لایاتیه الباطل من بین یدیه ولا من خلفه   تنزیل من حکیم حمید الحضرت الامیر الجلیل عمده الاجلاء فی زمانه /

خلیفه شاه قلی مهردار، علی المومنین المتوطنین  و المجاورین و الزایرین روضه السیده العلیه العلویه الزکیه الطاهره النقیه سلیله ائمه الاطهار ستی فاطمه بنت الامام الهمام ابی ابراهیم موسی بن جعفر  صلوات الله و سلامه علیهما و علیها مشروط بان یکون المصحف الشریف موصوفا فی داخل قبتها الشریفه و لا یخرج منها الی مکان من الامکنه لا یرهن و لا یغیره/  وقفا صحیحاً  شرعیاً  موبداً   مخلداً بحیث لا یورث و لا یباع و لایوهب و لا ینقل لوجه من الوجوه ولایغیره فمن غیره / او بدله فانما اثمه علی الذین یبدلونه وکان ذلک فی شهر ربیع الاول المعظم فی سلک مشهور  سنه ست و خمسین و تسعمائه ( 956 ) هجریه و الحمد ... العزیز "

- دو دستخط در 5 سطر از دوره صفویه در یادداشت ملاحظه و عرض کتابداران وقت ذیل وقف نامه  دیده  می شود.  - دارای شش نقش مهر و تائید  تحویل  و انتقال  از کتابدارن عصر صفوی ، افشاری  و زندیه  در ورق آستر

قرآن منسوب به حضرت امام حسن عسکری(ع)+ تصاویر

قرآن منسوب به حضرت امام حسن عسکری(ع)+ تصاویر

قرآن منسوب به حضرت امام حسن عسکری(ع)+ تصاویر

قرآن منسوب به حضرت امام حسن عسکری(ع)+ تصاویر


انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده