ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توسعه مراکز آموزش عالی نقش زیادی در تامین امنیت شرق کشور دارد

غلامرضا زمانی، روز پنجشنبه در آستانه جشن چهلمین سال تاسیس دانشگاه بیرجند (چهارم خرداد 95) به خبرنگاران افزود: توسعه فعالیت واحدهای دانشگاهی در استان با وجود شرایط سخت اقلیمی، کمبود آب و ادامه 18سال خشکسالی در پیشگیری از مهاجرت از روستاها به شهرها تا حدود زیادی موثر واقع شده است.
وی به سابقه طولانی آموزش اعم از علوم قدیم و جدید در بیرجند اشاره کرد و افزود: این مساله نشان از مستعد بودن این خطه از سرزمین پهناور ایران در عرصه آموزش دارد.
نخستین مدرسه به شیوه جدید در بیرجند 109سال قبل بعد از تاسیس دارالفنون و رشدیه تبریز به نام شوکتیه در بیرجند تاسیس شد.
زمانی با بیان اینکه آموزش علوم دینی از 700 سال پیش در این منطقه رواج دارد، گفت: فراگیری آموزش توسط مردم همواره تاثیر مهمی در رشد فرهنگ اجتماعی ، توسعه فعالیت های اقتصادی و ... غیره در تاریخ داشته است.
وی ادامه داد: دانشگاه بیرجند علاوه بر نقش مهمی که بر فرهنگ اجتماعی و عمومی منطقه دارد، کارکردهای فراوانی نیز در ایجاد امنیت منطقه، توسعه فعالیت در بخش خدمات و کشاورزی داشته و دارد.
وی نقش آموزش عالی در اقتصاد منطقه را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: وجود دانشگاه بیرجند در مرکز خراسان جنوبی به افزایش گردش مالی و ارتقا سطح زندگی مردم از نظر اقتصادی تاثیر فراوانی برجا گذاشته است.
زمانی با اشاره به کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه بیرجند اظهار کرد: محیط امن، آرام و وجود استادان با تجربه سبب شد تا دانشجویان در انتخاب شهر محل تحصیل خود بعد از 32 سال انتخاب دانشگاه بیرجند را در اولویت اول خود قرار دهند.
وی توسعه آموزش و پژوهش را از جمله رسالت های دانشگاه ذکر کرد و یادآور شد: این دانشگاه با تربیت و تامین نیروی انسانی متخصص، متبحر و کارشناس سعی دارد، نیاز منطقه به آموزش را متناسب با شرایط موجود برنامه ریزی کند.
وی به ظرفیت های خدادادی خراسان جنوبی در بخش معدن، کشاورزی و صنعت اشاره کرد و یادآور شد: بسیاری از رشته های دانشگاهی بر اساس نیاز منطقه راه اندازی شده است.
وی یادآور شد: مقالات علمی و پژوهشی زیادی در ارتباط محصول استراتژیک استان مانند زعفران، تنش های محیطی روی گیاهان دارویی، شوری آب، گرما و سرما و بادها در دانشگاه انجام شود که مبتنی بر نیازهای منطقه است، ولی 100درصد مطلوب نبوده در این حوزه باید بیشتر تلاش شود.
معاون اداری و مالی دانشگاه بیرجند ادامه داد: شهر بیرجند از غنای فرهنگی زیادی برخوردار است، وجود این دانشگاه در شرق کشور مرتبه علمی آن را افزایش داده است.
هم اکنون حدود 51هزار دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی استان که حدود 800 هزار نفرجمعیت دارد تحصیل می کنند.
مجوز تاسیس دانشگاه بیرجند که حدود 12هزار دانشجو دارد، در سال 1354 صادر شد ، دو سال بعد با پذیرش 120نفر دانشجو در سه رشته تحصیلی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد.
هم اکنون دانشگاه بیرجند قطب علمی، آموزشی و تحقیقاتی شرق کشور است.
2047/7557

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X