کشف زمین خواری ٤ میلیاردی در گرگان

به گزارش مشرق، وی جانشین فرمانده انتظامی گلستان اضافه کرد: پس از استعلام از اداره کل منابع طبیعی استان مشخص شد که محدوده مد نظر به متراژ دو هکتار در اراضی ملی و موقوفه واقع در حریم روستای نوچمن از سوی زمین خواران به تصرف در آمده است. 

سرهنگ جاویدان تصریح کرد: زمین خواران، زمین‌های تصرف شده را به قطعات کوچک تر تقسیم کرده و بخشی از آن را در قالب خانه باغ فروخته بودند. 

وی با اشاره به سوء استفاده زمین خواران و تصرف منابع ملی به نفع خود در قالب باغ در روستای نوچمن این شهرستان تاکیدکرد: ماموران برابر شکایت اداره کل منابع طبیعی پس از تکمیل پرونده و ارسال به مراجع قضائی نسبت به باز پس گیری اراضی ملی تصرف شده اقدام کردند. 

جانشین فرمانده انتظامی گلستان، افزود: کارشناسان ارزش ریالی زمین‌های باز پس گرفته شده را چهار میلیارد ریال برآورد کرد ند. 

وی یادآور شد که مبارزه با پدیده شوم زمین خواری و تخریب جنگل‌ها یکی از اولویت‌های مهم پلیس استان گلستان است. 

به گزارش ایرنا تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و به عبارتی زمین خواری یکی از آسیب های جدی در بخش محیط زیست و منابع طبیعی گلستان است و شامل تخلفاتی بوده که در عرصه های مختلف رخ می‌دهد.  قسمتی از جرایم مربوط به زمین خواری ناظر به تصرف و تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی و اراضی دولتی است و نوع دیگر مربوط به تغییر کاربری اراضی و باغات بوده که طی آن زمین‌های کشاورزی بدون اخذ مجوز تغییر کاربری داده می‌شود.

به عبارت دیگر زمین خواری به مجموعه اقدام های متقلبانه و غیرقانونی گفته می شود که از سوی اشخاص، گروه ها و تشکل هایی برای تصرف و تجاوز به املاک و اراضی دولتی سر می زند. 

در بحث زمین خواری درگلستان شهرستان‌های مختلف از جمله گرگان، کلاله، بندرگز و علی آباد از نقاط آسیب‌پذیر هستند  کلاله به دلیل دورافتادگی از مرکز استان، گرگان با توجه به بالا بودن قیمت زمین، بندرگز و علی آباد نیز به علت موقعیت اراضی و آب و هوای مناسب جزو مناطق آسیب پذیرگلستان در بحث زمین خواری است. 

این درحالی است که زمین خواری در کردکوی و رامیان که طی سال جاری کشف شده است، نشان می دهد که گستره زمین خواری در دیگر شهرستان ها و مناطق استان با توجه به وضعیت جغرافیایی ، سرسبزی و دور بودن از مرکز گسترش یافته است.  گلستان واقع در شمال ایران دارای یک میلیون هکتار مرتع و دشت، ٤٥٠ هزار هکتار جنگل و حدود ٧٠٠هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشف زمین خواری ٤ میلیاردی در گرگان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X