ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پس لرزه جنگ غزه بعد از دو سال دامن اسرائیل را گرفت

نتانیاهو بعد از نزدیک به دو سال از جنگ غزه، ناظر کابینه رژیم صهیونیستی گزارشی را در مورد شکست اسرائیلی ها در این جنگ منتشر کرده که بسیاری، آن را خطرناک تر از گزارش وینوگراد پس از جنگ ۳۳ روزه ارزیابی می کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز مطالعات راهبردی مدار، پیش نویس گزارش آماده شده از سوی ناظر کابینه رژیم صهیونیستی قاضی بازنشسته یوسف شابیرا در زمینه تجاوز این رژیم به غزه در تابستان سال 2014 زلزله سیاسی گسترده‌ای در سرزمین‌های اشغالی به راه انداخته است، تا جایی که برخی این گزارش را زلزله‌ای شدیدتر از زلزله گزارش کمیته وینوگراد می‌دانند که نشان دهنده شکست‌های رژیم صهیونیستی در سطوح سیاسی و نظامی در جریان جنگ دوم لبنان در سال 2006 بود. گزارشی که در آن زمان به استعفای دان حالوتص رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی و عمیر پرتص وزیر جنگ این رژیم منجر شد.

گزارشی که زلزله سیاسی در سرزمین های اشغالی ایجاد کرد

بخشی از پیش‌نویس گزارش مذکور پنجشنبه گذشته در روزنامه صهیونیستی هاآرتص منتشر شد، این گزارش عملکرد کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در زمینه مسائل سیاسی و امنیتی در جریان این تجاوز که دشمن اسرائیلی نام آن را عملیات صخره سخت گذاشته بود، مورد ارزیابی قرار داده است. این روزنامه به نقل از منابعی که اعلام می‌کنند به پیش نویس این گزارش دست پیدا کردند، می‌نویسد که گزارش مذکور انتقادات شدیدی علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و موشه یعلون وزیر جنگ و بنی گانتس رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل مطرح کرده است.

بنابر اعلام این منابع، پیش نویس گزارش از مدیریت طرح و برنامه‌های مبارزاتی این سه نفر انتقاد و تأکید می‌کند که آنها کابینه را از تحولات جنگ دور نگه داشته بودند و بخش گسترده‌ای از جزئیات و اطلاعات موجود را از وزرا مخفی می‌کردند.

این منابع می‌افزایند که پیش نویس گزارش مذکور به صورت ملموسی از وجود انتقادات بر ضد این سه نفر خبر می‌دهد که در ماه‌های پیش از آغاز تجاوز به غزه اوضاع تهدید تونل‌ها را در برابر وزرای کابینه به صورت کلی مطرح کرده اند. آنها همچنین آمادگی و برنامه نظامی کافی برای مقابله با تهدیدات تونل‌های هجومی که از نوار غزه به سمت اسرائیل کشیده شده بود و ممکن بود در صورت بروز درگیری‌های مسلحانه مورد استفاده قرار گیرد را نداشتند.

عاموس هرئیل تحلیل‌گر مسائل نظامی رژیم صهیونیستی در روزنامه هاآرتص در همین رابطه می‌نویسد که از پیش‌نویس گزارش ناظر صهیونیست مشخص است که سران اسرائیل هرگز به صورت جدی امکان ارائه تسهیلات اقتصادی به نوار غزه را بررسی نکردند. موضوعی که می‌توانست بروز جنگ را به تعویق بیندازد. اسرائیل هرگز استراتژی و اهداف مشخصی در قبال نوار غزه نداشته است و نخست وزیر و وزیر جنگ و رئیس ستاد ارتش ، کابینه رژیم صهیونیستی از بیشتر اطلاعات مرتبط با این منطقه بی‌اطلاع نگه داشته و آنها را به هیئتی بی‌ارزش تبدیل کرده بودند. این در حالی بود که اطلاعات جاسوسی در رابطه با آمادگی حماس و انگیزه‌های این جنبش جزیی و متناقض بود و شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نتوانست وزنه پاتکی قوی برای ارتش ایجاد کند، چرا که تنها منبع مستقل اطلاعات و برنامه‌ریزی‌ها و ترسیم جایگزین‌های احتمالی بود.

هرئیل می‌افزاید که براساس این پیش‌نویس یعلون و گانتس و افیف کوخاوی رئیس بخش اطلاعات نظامی ارتش ارزیابی ها نسبت به خطرات بروز جنگ را تا روز آغاز آن کم اهمیت نشان می‌دادند. این در حالی بود که کابینه رژیم صهیونیستی که از شکاف‌های موجود در اطلاعات جاسوسی اسرائیل در زمینه برنامه‌های حماس و سامانه تصمیم گیری آن اطلاع داشت، اعتماد کامل به ارزیابی‌های سرویس‌های امنیتی پیدا کرده بود.

این تحلیلگر مسائل داخلی رژیم صهیونیستی معتقد است که ناظر کابینه رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را برای دفاع از نتانیاهو در زمینه مخفی کردن اطلاعات و تصمیم‌گیری‌ها از وزرای کابینه به کار گرفته است. وی در عین حال انتقادات شدیدی را متوجه یعلون و گانتس و کوخاوی کرده و ایتای برون رئیس بخش مطالعات شعبه اطلاعات را نیز از انتقادات خود بی‌نصیب نگذاشته است. به‌هرحال گزارش مذکور نتانیاهو را به عنوان مسئول شکست‌های رژیم صهیونیستی معرفی نمی‌کند. از همین رو به نظر می‌رسد حمله نتانیاهو به ناظر کابینه بعد از انتشار پیش نویس گزارش، غافلگیرکننده بود.

هاآرتص می‌افزاید که پیش نویس گزارش ناظر رژیم صهیونیستی در طبقه بندی به کلی سری قرار داشت و نتانیاهو و مجموعه زیادی از وزرای کنونی و سابق که در گذشته و دوران تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه عضو کابینه بودند، نسخه‌ای از آن را دریافت کرده اند.

به نوشته این روزنامه نسخه‌ای از پیش‌نویس این گزارش به نتانیاهو و یعلون وگانتس، نفتالی بینیت وزیر تعلیم و تربیت، گلعاد إردان وزیر امنیت داخلی ، یووال شتاینیتس وزیر انرژی ، یائیر لاپید وزیر سابق امور مالی ، إسحاق آهرونویچ وزیر امنیت داخلی سابق ، زیپی لیونی وزیر سابق دادگستری و آویگدور لیبرمن وزیر خارجه سابق رسیده است.

دفتر نتانیاهو در واکنش به انتشار پیش‌نویس گزارش ناظر کابینه اسرائیل اعلام کرده: اگر مطالبی که شما ذکر کردید درست باشد و در متن پیش نویس آمده باشد، ما این موضوع را کاملاً رد می‌کنیم. رئیس کابینه کسی است که برای مدیریت دولت از جمله در دوران جنگ انتخاب شده و در طول عملیات صخره سخت ده‌ها نشست کابینه برگزار شده که تعداد این نشست‌ها از هر عملیات نظامی دیگر در تاریخ اسرائیل بیشتر بوده است.

این در حالی است که در سپتامبر سال 2014 یعنی چند هفته بعد از پایان تجاوز به غزه ، کمیسیون نظارت رژیم صهیونیستی وابسته به کنیست این رژیم ناظر دولتی اسرائیل را به بررسی واقعیت های پیرامون تجاوز اسرائیل به غزه در زمینه عملکرد کابینه و روند تصمیم سازی ها مکلف کرده است.

روند حقیقت‌یابی که ناظر رژیم اسرائیلی در چارچوب تجاوز به غزه آماده کرده ، شامل آمادگی جبهه داخلی رژیم صهیونیستی و تعامل سرویس‌های امنیتی با تهدیدات مطرح شده از سوی تونل ها در جبهه‌های مختلف نیز می‌شود. طی ماه‌های اخیر ناظر مسئول تهیه این گزارش، مطالبی را از نتانیاهو و همه افراد کابینه رژیم صهیونیستی در پی تجاوز این رژیم به غزه تهیه کرده است. مسئولان سرویس‌های امنیتی و وزرای حاضر در نشست‌های کابینه در آن زمان از جمله این افراد هستند. ناظر پارلمان اسرائیل همچنین تمامی صورت جلسه های ثبت شده در جریان نشست‌های کابینه از زمان تشکیل کابینه نتانیاهو در سال 2013 را مطالعه کرده است. 

ناظر اسرائیلی تهیه‌ کننده این گزارش، پیش نویس ارزیابی خود در رابطه با آمادگی‌ها برای تهدید از طریق تونل ها را در فوریه گذشته به نتانیاهو و یعلون و گانتس ارائه کرده است. وی در آن زمان تأکید کرده که پیش‌نویس مذکور نشان‌دهنده وجود شکاف‌ها و عیوب متعددی است که برخی از آنها خطرناک هستند. وی تأکید دارد گزارش مذکور در سایه نیاز مبرم و نگرانی روزافزون نسبت به موضوع  تونل‌ها بین این افراد منتشر شده است.

هجمه گسترده سران صهیونیسم به گزارش رسوا کننده

در این راستا نتانیاهو و یعلون به قاضی شابیرا حمله کرده و این گزارش را گزارشی غیر جدی از ناظری غیر جدی ارزیابی و تأکید کردند که این گزارش را به کلی رد می‌کنند. رسانه‌های اسرائیلی جمعه گذشته به نقل از نزدیکان نتانیاهو و یعلون نوشتند که گزارش مذکور شامل جزئیاتی نادرست از برخی مطالب بود و جنگ با شفافیت بی‌سابقه در برابر اعضای کابینه دنبال شده و نشست‌های بی‌سابقه‌ای نیز در این راستا برگزار شده است. آنها از این موضوع که کارمندان ناظر اسرائیلی اجازه انتشار جزییات این گزارش به کلی محرمانه را داده اند ابراز تأسف کردند.

در انتقاد منتسب به نتانیاهو و یعلون نسبت به این گزارش آمده است: بوی تسویه‌حساب‌های سیاسی از جانب ناظر و تهیه‌ کننده این گزارش به مشام می‌رسد، چرا که وی همان کسی است که دو گزارش گمراه‌کننده دیگر در آستانه انتخابات منتشر کرد که این گزارش‌ها از سوی عناصر سابق کابینه که در میان مخالفان حضور داشته و می‌خواستند با دولت رقابت کنند، حمایت می‌شد. منظور از این افراد لیبرمن و لیونی است.

این در حالی است که یک منبع مطلع که به گزارش مذکور دست پیدا کرده، به شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت که پیش‌نویس این گزارش حتی از گزارش وینو گراد در مورد جنگ دوم لبنان نیز خطرناک‌تر است.

نزدیکان یعلون نیز این گزارش را یک رسوایی خوانده و می‌گویند که اطلاعات درج ‌شده در آن ارتباطی با واقعیت حوادث ندارد. آنها تأکید دارند که واقعیت‌ها در این پیش‌نویس تغییر نموده و کسی که این مطالب را نوشته ماهیت دستگاه تصمیم‌گیری و نحوه فعالیت کابینه را درک نمی‌کرده است. آنها افزودند که در رابطه با تونل‌ها نیز مطالب پیش‌نویس دور از واقعیت است. کابینه اسرائیل از سال‌ها پیش موضوع تونل‌ها را بررسی کرده و منابع مالی گسترده‌ای را به آن اختصاص داده است. سرویس‌های مختلف تعداد قابل توجهی از بررسی‌ها و مطالعات را در هیئت‌های مرتبط از جمله در کابینه اسرائیل در این رابطه انجام دادند.

نزدیکان یعلون تاکید دارند:  تمام کسانی که به این موضوع پرداخته‌اند، حجم بالای تهدیدات آن را می‌دانند و هرگونه تلاشی برای توصیف این تهدیدات به شکلی دیگر، یک فریب کاری است. پیش نویس مذکور مملو از بی‌دقتی بوده و نشان‌دهنده فهم نادرست مؤلفان آن از فعالیت‌های مؤسساتی است.

به نظر می‌رسد نتانیاهو و مشاورانش کم کم از  مواضع اولیه خود در این رابطه عقب‌نشینی می‌کنند. روزنامه اسرائیل الیوم نزدیک به نتانیاهو یکشنبه گذشته به نقل از نزدیکان وی اعلام کرد که هیچ شباهتی بین مطالب منتشر شده و گزارش موجود در پیش‌نویس ارزیابی ناظر داخلی وجود ندارد. این عناصر تأکید کردند که پیش‌نویس مذکور حتی قبل از انتشار گزارش نهایی دچار تغییراتی بوده و پاسخ‌های ابهامات آن ارائه خواهد شد. این افراد تأکید دارند که نتانیاهو از مدت‌ها پیش حتی قبل از عملیات 2014  تهدید تونل‌ها را تهدیدی اساسی برای اسرائیل خوانده و دستورات لازم به تمامی مؤسسات و سرویس‌ها جهت از بین بردن این تهدید را صادر کرده است.

این منابع می‌افزایند: کسانی که این گزارش را منتشر کند و آن را سیاه‌نمایی کرده‌اند ، منافع خاص خود را دارند. برخی از آنها سیاست‌مداران بی‌مسؤولیتی هستند که در گذشته عضو کابینه بودند. آنها حقیقت را می‌دانند اما ترجیح می‌دهند آن را در راستای کشمکش‌های سیاسی تخریب کنند. به نظر می‌رسد منظور مشاوران نتانیاهو به صورت خاص آویگدور لیبرمن است.

در همین راستا بنی گانتس رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در جریان تجاوز به غزه گفت: متأسفم که این گزارش ناظر اسرائیل 24 ساعت پس از انتشار آن از رسانه‌های جمعی به دست من رسیده است. من به همراه نخست‌وزیر و وزیر دفاع موضوع عملیات صخره سخت را به صورت برنامه‌ریزی شده و مسئولانه و متوازن مدیریت کردیم.

نظرات موافقان پیش نویس

شابیرا در زمینه تدوین این گزارش می‌گوید:‌ بدون ورود به مضمون پیش‌نویس گزارش که ساعات متعددی بر روی آن کار شده است، ناظر دولت اصرار داشت که این گزارش را براساس مبانی سخت گیرانه حرفه ای از سوی دفتر نظارت  تهیه و آن را توزیع نماید. وی نیز از آویخای مندلبلیت مشاور حقوقی کابینه اسرائیل خواست تا در زمینه درز مطالب پیش نویس گزارش تحقیق کند.  

حزب مخالف کابینه میرتص تعداد لازم امضاءهای نمایندگان کنست را جمع‌آوری کرده تا نشست ویژه‌ای برای بررسی پیش‌نویس ارزیابی ناظر اسرائیلی تشکیل دهد.

اسحاق هرتسوک رئیس فراکسیون "اردوگاه صهیونیستی " که از عناصر مخالف کابینه نتانیاهو به شمار می‌رود ، در این رابطه می‌گوید: در آن زمان نیز کاملاً مانند امروز عناصر کابینه به جای توقف فعالیت‌ها و از بین بردن کامل جنبش حماس به پرگویی و پرداختن به شعارهایی بر ضد این جنبش بسنده کردند. به نظر می‌رسد کسی که فریاد می‌زند، می‌ترسد. 

لیبرمن در این رابطه ضمن اشاره به این نکته که نمی‌خواهد در جزئیات پیش نویس منتشر شده وارد شود، گفت: موضوع مشخص است و چیزی که باید بگوییم این است که تنها این گزارش نیست، بلکه نحوه واکنش نخست وزیر به این گزارش بیش از هر چیز نشان می‌دهد که رهبران کنونی اسرائیل از جمله نتانیاهو و یعلون رهبرانی مسئولیت گریز هستند.

لیبرمن که در طول تجاوز به غزه خواستار اشغال مجدد آن شده بود، گفت: ارتش اسرائیل در طول 51 روز هیچ پیشروی نداشت و نمی‌توانست مجموعه‌ای از "عناصر مخرب" را شکست دهد. امروز مسائل باید به گونه‌ای متفاوت مدیریت شود.

گدعون ساعر وزیر سابق اسرائیل نیز که در زمان تجاوز به غزه عضو کابینه این رژیم بود، در این رابطه گفت: جنگ 50 روزه در تابستان 2014 شکستی برای اسرائیل بود. من در آن زمان نیز که عضو کابینه مردم این موضوع را مطرح کردم. روش درست اصلاح عیب ها حمله به منتقدان نیست.

بمب ساعتی گزارش ناظر صهیونیست

عمیت شیگال تحلیلگر مسائل داخلی شبکه ده تلویزیون رژیم صهیونیستی در این رابطه می‌گوید این گزارش مؤسسات سیاسی اسرائیل را به لرزه خواهد انداخت. وی معتقد است که گزارش مذکور، گزارشی ریشه‌ای است که می‌تواند یک بمب ساعتی در ابعاد اجتماعی و سیاسی بوده و حتی تأثیراتی فراتر از گزارش وینوگراد به جای بگذارد.

سیگال در سایت اینترنتی شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی نوشت که ارزیابی‌های خود را از منابع مطلع نسبت به پیش‌نویس گزارش که ناظر کابینه به مسئولان مرتبط داده، اتخاذ کرده است. وی می‌افزاید که بیشترین حجم انتقادات در این گزارش متوجه گانتس است، اما انتقادات زیادی نیز به نتانیاهو و یعلون شده است.

وی در رابطه با مفاد گزارش مذکور می‌نویسد که مولف این گزارش کابینه را به فریب‌کاری و طولانی‌تر کردن جنگ متهم کرده و تأکید می‌کند که هیچ نسبتی بین ارزیابی‌های ارائه شده از سوی گانتس با تحولات میدانی وجود نداشته است. 

سیگال می گوید که براساس این گزارش در زمان تجاوز به غزه و بعد از اینکه یک تونل هجومی حماس در منطقه گذرگاه کرم ابو سالم کشف شد، گانتس به اعضای کابینه گفت که حماس انگیزه و آمادگی لازم برای اجرای حملات در منطقه کرم ابو سالم را ندارد، اما مدت کوتاهی بعد گردانهایی القسام شاخه نظامی حماس چهار حمله از چهار تونل مختلف بر ضد نیروهای اسرائیلی انجام دادند.

به نوشته این تحلیلگر مسائل داخلی رژیم صهیونیستی ، هنوز به صورت مشخص واضح نشده است که چه بخش‌هایی از پیش‌نویس گزارش منتشر خواهد شد، اما اگر گزارش به همین شیوه توزیع شده در میان مسئولان ذی‌ربط منتشر شود ، به نظر می‌رسد لااقل در افکار عمومی مردم عملیات صخره سخت به نمونه دیگری از جنگ دوم لبنان تبدیل می‌شود و بسیاری از مردم آن را شکستی مفتضحانه برای اسرائیل می‌خوانند.

امیر تیفون تحلیلگر و روزنامه‌نگار مسائل سیاسی سایت الکترونیکی واللا نیز در این رابطه گفت، همان گونه که بالون های جاسوسی و نظارت اسرائیل سایه خود را بر روی نوار غزه می‌اندازند، گزارش مذکور نیز بر روی کابینه سایه انداخته است. با وجود اینکه پیش نویس گزارش مذکور در نشست جمعه گذشته کابینه اسرائیل که بعد از کشف تونل هجومی حماس از نوار غزه به سرزمین‌های اشغالی برگزار شده بود، مورد بررسی قرار نگرفت،اما یکی از وزرا در این رابطه گفت که همه نسبت به وارد شدن این موضوع به برنامه کاری نشست نگران بودند.

تیفون می گوید که انتشار پیش نویس گزارش مذکور در بدترین زمان ممکن صورت گرفته است، این در حالی است که به نظر می‌رسد چالش‌های نظامی بین اسرائیل و جنبش حماس در پی کشف دو تونل هجومی طی هفته‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. تا جایی که ارتش اسرائیل اعلام کرده نتانیاهو و یعلون و بنت باید الان مشغول به درس گرفتن از تجربه جنگ های گذاشته شوند.

فرار نتانیاهو از گزارش با متهم کردن ارتش

وی می گوید که پیش نویس گزارش، مسئولیت مشترکی را بر دوش نتانیاهو و یعلون و گانتس قرار می‌دهد، حال سؤال اینجا است که مسئولیت بیشتر و کمتر متوجه چه کسی باشد. این سوال چالش‌ها در کابینه را نیز افزایش داده و می‌تواند نسبت به تمام کسانی که در این موضوع مرتبط هستند، نتایج غیر قابل پیش‌بینی داشته باشد.

از سوی دیگر تحلیلگران اعتقاد دارند که نتانیاهو با واکنش خود نسبت به پیش‌نویس گزارش ناظر دولتی به دنبال ایجاد جنگ سیاسی برای حفظ محبوبیت و حاکمیت خود در جامعه صهیونیستی است. عاموس هارئیل تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز می‌گوید که نتانیاهو تلاش دارد در صورتی که گزارش مذکور به یک رسوایی عمومی تبدیل شد، اتهام‌زنی‌ها در رابطه با شکست عملیات نظامی در نوار غزه را متوجه سطوح حرفه‌ای مؤسسات نظامی کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده