ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی جاثیَه

قرآن جاثیَه یعنی به زانو افتاده و این سوره مکی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «جاثیه» یعنی کسی که دو زانو نشسته است.
حالت به زانو درآمدن و بر زانو نشستن در روز قیامت، حکایت از ناتوانی انسانها و ذلت و تواضع و تسلیم آنان در مقابل حق و در پیشگاه خداست که در آیه 28 به آن اشاره می شود.
در آیات 26 تا 35 این سوره، وقوع قیامت در سه بخش بیان می شود:
یک - آیات 26 و 27 اشاره به زنده شدن دوباره انسانها دارد و می فرماید:
بگو: خدا(ست که) شما را زندگی می بخشد، سپس می میراند، آنگاه شما را به سوی رستاخیز - که تردیدی در آن نیست گرد می آورد، ولی بیشتر مردم (این را) نمی دانند. و فروانروایی آسمانها و زمین از آن خداست، و روزی که رستاخیز برپا می شود آن روز است که باطل اندیشان زیان خواهند دید
دو - آیات 28 و 29 حالت ناتوانی و تسلیم و تواضع انسانها را در روز قیامت بیان می کند:
و هر امتی را به زانو در آمده می بینی؛ هر امتی به سوی کارنامه خود فراخوانده می شود و (بدیشان گفته می شود:) امروز جزای کارهای خود را دریافت می کنید. این است کتاب ما که علیه شما به حق سخن می گوید. ما از آنچه می کردید، نسخه بر می داشتیم.
سه - در آیات 30 تا 35 به بیان سرانجام دو گروه یعنی مؤمنین و کفار می پردازد:
و اما کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، پی پروردگارشان آنان را در جوار رحمت خویش داخل می گرداند. این همان کامیابی آشکار است. و اما کسانی که کافر شدند (بدانها گفته می شود:) پس مگر آیات ما بر شما خوانده نمی شد؟ و(لی) تکبر نمودند و مردمی بدکار بودید. و چون گفته شد: وعده خدا راست است و شکی در رستاخیز نیست، گفتید: ما نمی دانیم رستاخیز چیست، جز گمان نمی ورزیم و ما یقین نداریم. و (حقیقت) بدیهایی که کرده اند، بر آنان پدیدار می شود و آنچه را که بدان ریشخند می کردند، آنان را فرو می گیرد؛ و گفته شود: همان گونه که دیدار امروزتان را فراموش کردید، امروز شما را فراموش می کنیم، و جایگاهتان در آتش است و برای شما یاورانی نخواهد بود. این بدان سبب است که شما آیات خدا را به ریشخند گرفتید، و زندگی دنیا فریبتان داد. پس امروز نه از این (آتش) بیرون آورده می شوند، و نه عذرشان پذیرفته می گردد.

کتاب گلستان سوره‌ها – ص 32
محمدحسین جعفری

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده