آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی جاثیَه

قرآن جاثیَه یعنی به زانو افتاده و این سوره مکی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «جاثیه» یعنی کسی که دو زانو نشسته است.
حالت به زانو درآمدن و بر زانو نشستن در روز قیامت، حکایت از ناتوانی انسانها و ذلت و تواضع و تسلیم آنان در مقابل حق و در پیشگاه خداست که در آیه 28 به آن اشاره می شود.
در آیات 26 تا 35 این سوره، وقوع قیامت در سه بخش بیان می شود:
یک - آیات 26 و 27 اشاره به زنده شدن دوباره انسانها دارد و می فرماید:
بگو: خدا(ست که) شما را زندگی می بخشد، سپس می میراند، آنگاه شما را به سوی رستاخیز - که تردیدی در آن نیست گرد می آورد، ولی بیشتر مردم (این را) نمی دانند. و فروانروایی آسمانها و زمین از آن خداست، و روزی که رستاخیز برپا می شود آن روز است که باطل اندیشان زیان خواهند دید
دو - آیات 28 و 29 حالت ناتوانی و تسلیم و تواضع انسانها را در روز قیامت بیان می کند:
و هر امتی را به زانو در آمده می بینی؛ هر امتی به سوی کارنامه خود فراخوانده می شود و (بدیشان گفته می شود:) امروز جزای کارهای خود را دریافت می کنید. این است کتاب ما که علیه شما به حق سخن می گوید. ما از آنچه می کردید، نسخه بر می داشتیم.
سه - در آیات 30 تا 35 به بیان سرانجام دو گروه یعنی مؤمنین و کفار می پردازد:
و اما کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، پی پروردگارشان آنان را در جوار رحمت خویش داخل می گرداند. این همان کامیابی آشکار است. و اما کسانی که کافر شدند (بدانها گفته می شود:) پس مگر آیات ما بر شما خوانده نمی شد؟ و(لی) تکبر نمودند و مردمی بدکار بودید. و چون گفته شد: وعده خدا راست است و شکی در رستاخیز نیست، گفتید: ما نمی دانیم رستاخیز چیست، جز گمان نمی ورزیم و ما یقین نداریم. و (حقیقت) بدیهایی که کرده اند، بر آنان پدیدار می شود و آنچه را که بدان ریشخند می کردند، آنان را فرو می گیرد؛ و گفته شود: همان گونه که دیدار امروزتان را فراموش کردید، امروز شما را فراموش می کنیم، و جایگاهتان در آتش است و برای شما یاورانی نخواهد بود. این بدان سبب است که شما آیات خدا را به ریشخند گرفتید، و زندگی دنیا فریبتان داد. پس امروز نه از این (آتش) بیرون آورده می شوند، و نه عذرشان پذیرفته می گردد.

کتاب گلستان سوره‌ها – ص 32
محمدحسین جعفری

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی جاثیَه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X