ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فرار 14هزار نخبه ایرانی به مالزی!

کوچ جوانان ایرانی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور طی سال های اخیر به مثابه درختی تنومند شده است که باردهی آن نصیب کشورهایی می شود که از ظرفیت جوانان ایرانی بهره می برند. فرآوری: ه-هدایتی - بخش اجتماعی تبیان فرار مغزها


کوچ جوانان ایرانی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور طی سال های اخیر به مثابه درختی تنومند شده است که باردهی آن نصیب کشورهایی می شود که از ظرفیت جوانان ایرانی بهره می برند این در حالیست که وزیر آموزش و پرورش  سال گذشته اعلام کرد هزینه ای که دولت برای هر دانش آموز تقبل کرده، به غیر از هزینه های سرمایه ای دو میلیون تومان است. در واقع هزینه تحصیل هر دانش آموز در آموزش و پرورش 2 میلیون تومان می شود با  جود این هزینه که اموزش و پرورش برای تحصیل هر دانش اموز در نظر میگیرد اما باز هم شاهد فرار مغزها هستیم .

لذا سایه این درخت به طوری بر سر پیشرفت کشورهای خارجی افتاده است که نخست وزیر كانادا به صراحت اعلام کرد دولت ایران ما را 25 سال پیشرفت داد، چرا که زمینه مهاجرت هزاران متخصص ایرانی به این كشور را فراهم کرد. مهاجرت جوانان ایرانی به کشورهای خارجی حتی در گزارش های صندوق بین المللی پول هم جایگاه برتر پیدا کرده است.

نخبه ها بزرگترین سرمایه انسانی

افرادی با سختی پرورش پیدا می کنند و آماده می شوند تا در فضایی خلاقانه مشغول به کار شوند، اما از آنجا که ظرفیت لازم برای بهره وری از آنها وجود ندارد، این نیرو به سمت خارج رانده می شود. این موقعیت فرار نیست بلکه نوعی اخراج است

دکتر منیژه فیروزی مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره خروج نخبگان از کشورمی گوید: افراد نخبه کشور که بزرگترین سرمایه های انسانی کشور هستند، به دو طریق از کشورمان خارج می شوند. عده ای برای ادامه تحصیل به خصوص در مقاطع بالا، ویزای تحصیلی دریافت می کنند و عده دیگر کسانی هستند که تحصیلات خود را به پایان رسانده اند، سابقه کاری خوبی کسب کرده اند و به زبان انگلیسی و یک زبان دیگر مسلط هستند. این دسته افراد برای اخذ ویزای کار اقدام می کنند. هر دو گروه باید پشتوانه مالی خوبی داشته باشند تا بتوانند در کشور دیگری مستقر شوند. این دورنما نشان می دهد که بهترین سرمایه ها (مادی و معنوی)، چگونه از کشور خارج می شوند. از طرف دیگر، بررسی نرخ بیکاری در کشور نشان می دهد که بیکاری در قشر تحصیل کرده بیش از قشر تحصیل نکرده است و همچنین درآمد افراد تحصیل کرده به نسبت افراد تحصیل نکرده که جذب بازار واسطه گری و دلالی می شوند، بسیار پایین است.

فرار مغزها یا صادرات مغزها؟

اصطلاح پدیده فرار مغزها یک اصطلاح قدیمی است. آن چه امروزه به واقع اتفاق می افتد، فرار نیست بلکه یک پدیده فیزیکی بسیار ساده است. کالایی تولید می شود اما ظرفیت نگه داری از آن وجود ندارد؛ افرادی با سختی پرورش پیدا می کنند و آماده می شوند تا در فضایی خلاقانه مشغول به کار شوند، اما از آنجا که ظرفیت لازم برای بهره وری از آنها وجود ندارد، این نیرو به سمت خارج رانده می شود. این موقعیت فرار نیست بلکه نوعی اخراج است. صادرات مغزها نیز اصطلاح مناسبی نیست. وقتی کالایی صادر می شود در ازای آن وجهی وارد می شود، اما در ازای خروج جوانان نه تنها چیزی به دست نمی آوریم، بلکه هزینه سنگینی نیز پرداخت می کنیم.

حمایت از جوانان به خصوص دختران

موضوع مهم دیگری که نباید از ذهن دور بماند، حمایت از جوانان و به خصوص دخترانی است که برای تحصیل مهاجرت کرده اند. امروزه بیش از سابق خانواده ها تمایل دارند دخترانشان همانند پسران در تحصیل پیشرفت کنند. این موضوع بسیار خشنود کننده است که تفکر مردسالارانه به سمت پذیرش زن ها رو به تغییر است و دختران حتی بیش از پسران در تحصیل موفق بوده اند؛ اما این چالش بزرگی است که آسیب پذیری دختران به خصوص در جنبه های فرهنگی بیش از پسران است.
در کشوری بیگانه، دختران بیش از پسران از بی عدالتی های اجتماعی، بحران های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور مبدأ آسیب می بینند. به نظر می رسد بنیان نهادهای حمایتی در سفارتخانه ها ضروری است تا در مواقع خطر از جوانان و به خصوص دختران، که قسمتی از پیکره جامعه ما هستند، حفاظت کنند و آنها در سختی ها و مشکلات به حال خود رها نشوند. نهادهای حمایتی در صورتی که به درستی عمل کنند، بسیاری از آسیب هایی که به دلیل تجربه کم، مشکلات مادی و کمین گذاری دشمنان این مرز و بوم به وجود می آید را از میان می برند.

14هزار دانشجوی ایرانی در مالزی

معاون پژوهشی بنیاد حامی نخبگان جوان کشور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور مبنی بر حمایت بیشتر از نخبگان، اظهار کرد: انسجام و بافت اجتماعی خانوادگی، ازدواج و شغل مناسب و مطابقت حرفه متناسب با ایده و فکر از راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از فرار مغزها است.

وی با بیان اینکه صدور ظرفیت های استانی با معنای پدیده فرارمغزها مغایرت دارد، خاطر نشان کرد: باید زمینه اتصال بین دانشگاه و صنعت را ایجاد کرد تا بر مبنای شناسایی ظرفیت ها و نیازسنجی در این زمینه منابع و اعتبارات ویژه آنها با مدیریت اصولی جذب شود

وی تاکید کرد: باید در کشور با تدبیر درست و فراهم کردن شرایط، بستری ایجاد شود تا بتوان از استعدادهای درورن کشور به نحو شایسته استفاده کرد تا دیگر رغبتی برای خروج از کشور نداشته باشند.
معاون پژوهشی بنیاد حامی نخبگان جوان کشور با بیان اینکه در ازای خروج جوانان نه تنها کشور چیزی دریافت نمی کند بلکه هزینه هنگفتی را پرداخت می کند، ادامه داد: امروز فرار مغزها یک پدیده فیزیکی ساده است که ظرفیت لازم برای بهره وری آنها در کشور نیست و به سمت خارج از کشور کشانده می شوند و در واقع این نوعی اخراج محسوب می شود.
پیرزاده در پایان گفت: در سالی که بنا به فرموده مقام معظم رهبری به اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی مزین شده است باید برنامه ریزی در جهت جلوگیری از فرار مغزها در صدر برنامه ریزی های کشور قرار گیرد.

مازندران در زمره استان های دارای پراکندگی جمعیت نخبگان

رئیس هیأت مدیره مرکز حامی نخبگان جوان گفت: استان مازندران پس از استان های تهران و اصفهان رتبه سوم  را در زمینه پراکندگی جمعیت نخبگان در کشور به خود اختصاص داده است.
بهنام عسگری نیز با اشاره به اینکه استان مازندران در حوزه های علمی و صنایع دارای استعدادهای بالایی است، اظهار کرد: در زمینه جذب نخبگان مازندرانی در داخل این استان آن طور که شایسته است بهره لازم گرفته نمی شود.
وی با اعلام اینکه هدف مرکز حامی نخبگان و نوابغ جوان کشور، توزیع عادلانه خدمات فناورانه است، تصریح کرد: شعار توزیع عادلانه به شکل سنتی امکان پذیر نیست و ورود در این حوزه باید با تفکرات نوین در این عرصه همراه باشد.
رئیس هیأت مدیره مرکز حامی نخبگان جوان با اشاره به اینکه مرکز حامی نخبگان جوان از سال ۹۲ به صورت رسمی تشکیل شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار عضو دارد و نخبگان استعداد برتر و دانش آموخته زیر مجموعه این مرکز هستند.
عسگری از بیمه شدن سه هزار نفر از اعضای مرکز حامی نوابغ و نخبگان جوان خبر داد و افزود: استان مازندران پس از استان های تهران و اصفهان رتبه سوم و چهارم را در زمینه پراکندگی جمعیت نخبگان در کشور به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه صدور ظرفیت های استانی با معنای پدیده فرارمغزها مغایرت دارد، خاطر نشان کرد: باید زمینه اتصال بین دانشگاه و صنعت را ایجاد کرد تا بر مبنای شناسایی ظرفیت ها و نیازسنجی در این زمینه منابع و اعتبارات ویژه آنها با مدیریت اصولی جذب شود.


منابع: ایسنا/ خبرانلاین

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده