ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: موسیقی مقامی از جریان اصلی عبادت جدا نمی شود

علی مرادخانی عصر چهارشنبه در مراسم آغازین ششمین جشنواره موسیقی مقامی با عنوان 'پیران چنگی' در قوچان افزود: هویت ما در گرو فرهنگ ما است.
وی ادامه داد: اگر فرهنگ ایرانی به درستی معرفی شود قطعا می توانیم هویت خود را نیز بیش از پیش تحکیم نموده و در دنیا جایگاه بهتری داشته باشیم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سالهای اخیر به تاریخچه فرهنگی کشور خود رجوع نکرده ایم.

* موسیقی شمال خراسان ظرفیتهای زیاد دارد.
وی در ادامه افزود: آشنایی من با مرحوم حاج قربان سلیمانی به سال 1369 برمی گردد و از همان سالها با ابعاد مختلف موسیقی خراسان به صورت دقیق آشنا شدم.
مرادخانی موسیقی شمال خراسان را برخوردار از پیچیدگیهای خاص توصیف و بیان کرد: موسیقی این خطه از کشور دارای ظرفیتهای بسیار عظیمی برای پژوهشگران است.
وی ادامه داد: بسیاری از اندیشمندان اروپایی و آمریکایی در حال بررسی موسیقی مقامی خراسان هستند و آرزو می کنند در چنین جشنواره هایی حضور داشته باشند و این آواها و نواها را با جان و دل حس کنند.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بسیاری از این اندیشمندان برای حضور در ایران تقاضا داده اند.

* کشورها بر اساس هنرمندانشان شناخته می شوند
وی اظهار کرد: در دنیا کشورها بر اساس بزرگراهها و ساختمانها شناخته نمی شوند بلکه بر اساس آدمها، دانشمندان و هنرمندانشان شناخته می شوند.
مرادخانی افزود: هنرمندان جزو ذخائر فرهنگی و گنجینه های ارزشمند کشور هستند که باید آثار فاخر آنها زنده نگه داشته شود.

* باید داشته های ایرانیان به رخ جهانیان کشیده شود
وی ادامه داد: باید داشته های ایرانیان به رخ جهانیان کشیده شود و بر همین اساس باید هر سال برای این عزیزان مراسم یادبود برپا شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آماده سازی 96 ساعت موسیقی مقامی در ایران طی سالهای گذشته باعث به وجود آمدن چندین مقاله دکترا در کشور و دنیا شده است.
وی افزود: امیدواریم جشنواره پیران چنگی بتواند به صورت منظم در سالهای آتی نیز در قوچان برگزار شود.
مرادخانی گفت: این جشنواره باید بتواند در سالهای آتی نوازندگان مطرح کشورهای مختلف را جذب و زمینه را برای رشد و توسعه جوانان این خطه از کشور فراهم کند.
اجرای جشنواره موسیقی مقامی پیران چنگی سال 1377 در قوچان آغاز و آخرین دوره آن سال 1385 برگزار شد. این جشنواره که از امروز در قوچان آغاز شده تا جمعه 31 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.
در مجموع 42 اجرای موسیقی با حضور 30 گروه از هنرمندان نواحی استانهای آذربایجان، لرستان، بوشهر، گلستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و خراسان رضوی در این برنامه فرهنگی حضور یافته اند.
مرکز شهرستان 180 هزار نفری قوچان در فاصله 137 کیلومتری شمال مشهد واقع است.
7498/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده