ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نشست تخصصی تدوین طرح مدیریت و برنامه عمل ملی حفاظت از میش مرغ در بوکان برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این کارگاه که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد بوکان برگزار شد، یکی از استادان و عضو هیات علمی رشته محیط زیست دانشگاه اراک گفت: میش مرغ یکی از گونه های نادر و در حال انقراض در کشور است که باید همه مردم و مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی تلاش کنند تا این گونه زیبای جانوری را از خطر انقراض نجات دهند.
مرتضی نادری با اشاره به اهمیت میش مرغ در ایران افزود: اهمیت میش مرغ کمتر از یوز پلنگ ایرانی نیست و این موضوع مهمی است که همه باید به آن توجه داشته باشند تا بتوانیم نسل این گونه جانوری را در ایران و بوکان حفظ کنیم و سرنوشت آن به سرنوشت شیر و ببر ایرانی دچار نشود.
نادری با بیان اینکه میش مرغ بزرگ ترین و سنگین ترین پرنده جهان محسوب می شود که قادر به پرواز کردن است، اظهار کرد: حفظ این گونه جانوری به تنهایی کار سازمان حفاظت محیط زیست نیست بلکه همه مردم و سازمان های مردم نهاد باید مشارکت داشته باشند و از زیستگاه این پرنده با تمام توان حراست کنند.
وی افزود: شهرستان بوکان به علت داشتن میش مرغ می تواند به کانون توجه دنیا تبدیل شده و مرکز گردشگری زیست محیطی باشد و از این موقعیت می توان در جهت توسعه بوکان با واسطه این گونه جانوری استفاده کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه اراک گفت: برای حفظ میش مرغ اجماع کلی لازم است و مبلغان دینی نیز باید در این عرصه وارد شده و به کمک محیط زیست بیایند.
وی از کشاورزان خواست که هنگام برداشت محصول، محصولات خود را در منطقه ای که این پرنده زندگی می کنند، برداشت نکنند و یا نوار میش مرغ در مزارع خود ایجاد کنند.
نادری اضافه کرد: تنها برگزاری کارگاه های تخصصی در سطح منطقه و کشور کافی نیست بلکه باید کنفرانس های بین المللی در سطح جهانی در شهرستان برگزار شود.
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی در این کارگاه یک روزه در خصوص اهداف برگزاری این همایش گفت: به علت این که در گذشته برنامه مدونی برای احیای میش مرغ در سطح استان وجود نداشت، با مراکز دانشگاهی قرارداد بسته ایم تا بتوانیم برنامه عملی مطالعه شده جهت حمایت از میش مرغ را اجرا کنیم.
پرویز آراسته افزود: با ایجاد چنین کارگاه هایی قصد داریم تا جمعیت موجود میش مرغ در شهرستان بوکان را حفظ کرده و در آینده تعداد آنها را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: نخستین مرکز تحقیقاتی میش مرغ کشور در بوکان در زمینی به مساحت دو هکتار و ساختمانی با زیر بنای 300 متر مربع احداث شده تا بتوانیم از گونه در حال انقراض میش مرغ جلوگیری کنیم.
آراسته اضافه کرد: این مرکز به منظور حفاظت، احیاء، تکثیر و زندگی گونه میش مرغ که یکی از گونه های کمیاب و نادر در جهان می باشد، احداث شده است.
وی گفت: این مرکز شامل بخش های مختلفی است که در بخش احیا و تکثیر پیش بینی شده است که این پرنده به روش مصنوعی پرورش داده شده و سپس در زیستگاهش رها سازی شود.
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی افزود: این مرکز تاکنون تجهیز نشده است ولی در برنامه داریم که این مرکز را تجهیز کرده و برای حفظ این پرنده نادر به صورت عملی وارد شویم.
وی اضافه کرد: ما باید برای احیای این پرنده نادر و در حال انقراض وارد کنوانسیون های بین المللی و جهانی شده ایم تا بتوانیم اعتباراتی برای احیای آن جذب کنیم تا شاهد انقراض آن در ایران و شهرستان بوکان نباشیم.
فرماندار بوکان نیز در این نشست تخصصی با اشاره به اهمیت حفظ میش مرغ گفت: مردم بوکان در کنار مسئولان استانی، شهرستانی و کشوری باید حافظ میش مرغ(در زبان محلی چیرگ) باشند.
جمال خسروی افزود: حفاظت از طبیعت و جانوران مقوله ای است که زبان، قوم و ملیت نمی شناسد و همه جهان در آن دخیل هستند.
وی از میش مرغ به عنوان کیمیای طبیعت شهرستان بوکان یاد کرد و ادامه داد: همه ما تلاش داریم که از این کیمیای طبیعت بوکان حفاظت و نگهداری کنیم و تلاش خواهیم کرد که دوباره این گونه نادر را در شهرستان احیا کنیم.
خسروی اضافه کرد: برای حمایت بیشتر از این گونه جانوری علاوه بر تجهیز مرکز تحقیقات باید یگان های حفاظتی نیز در شهرستان از لحاظ نیرو تجهیز شوند.
فرماندار بوکان به برنامه های حوزه محیط زیست بوکان در هنگام سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان غربی پرداخت و گفت: برنامه ریزی شده که در حوزه محیط زیست به موضوع میش مرغ توجه شود و علاوه بر آن در برنامه داریم که در این سفر اعتباراتی برای احیای تلاب قره گول جذب کنیم چرا که این تالاب یک زیستگاه و اکوسیتم مستعد در منطقه است که باید احیا شود.
به گزارش ایرنا، این کارگاه آموزشی یک روزه در یک پانل علمی توسط مرتضی نادری از دانشگاه اراک در حال برگزاری است.
در این همایش یک روزه 40 نفر از دانشجویان دانشگاه اراک، دهیاران و اعضای شوراهای روستایی از استان های کردستان و آذربایجان غربی حضور داشتند.
میش مرغ (Otis tarda) از گونه های منحصر به فرد و بسیار مهم جانوری در جهان به شمار می رود که در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد و جزو پرندگان در معرض خطر انقراض اعلام شده است.
این پرنده از خانواده هوبرگان است که در دشت های وسیع بی درخت، زمین های استپی و کشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می کند و یکی از بزرگترین پرندگان ایران به شمار می رود که با طول بدن یک متر و وزن بیش از 15 کیلوگرم از نظر شکل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد.
تغذیه این پرنده بسیار متفاوت و شامل مواد گیاهی و حیوانی مختلف از جمله حشرات، قورباغه و سوسمار است.
این پرنده در بهار که زمان جوجه آوری است، آشیانه خود را در قسمت های انبوه این مزارع می سازد اما در پاییز و زمستان نیز می توان آنها را در مزارع درو شده مشاهده کرد.
دشت سوتاو که مهمترین زیستگاه این پرنده نادر در ایران به شمار می رود، یک پهنه تپه ماهوری به وسعت 400 هکتار در روستای حمامیان از توابع بخش سیمینه بوکان است که سالانه پذیرای 20 تا 25 قطعه از این نوع پرنده نادر است و از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی به عنوان پناهگاه میش مرغ و منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.
این پرنده در آذربایجان غربی علاوه بر بوکان در برخی مناطق مهاباد، در برخی روستاهای شهرستان سقز از جمله بیگ اویسی و قهرآباد سفلی و استان های همدان و کرمانشکاه در سال های نه چندان دور دیده شده است.
میش مرغ طی سال های گذشته به علت محدود شدن زیستگاه های طبیعی، شکار بی رویه و اختلال در مناطق زیست و تخمگذاری آن، در معرض تهدید انقراض بوده و به همین علت هم اکنون در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی جهان قرار گرفته است.
در شهرستان بوکان حدود 30 تا 40 قطعه پرنده میش مرغ دیده شده است.
شهرستان بوکان در جنوب آذربایجان غربی و 184 کیلومتری ارومیه مرکز استان واقع شده است.
7510/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده