ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حجم معاملات فرابورس در اردیبهشت‌ماه 82 درصد رشد کرد

به گزارش فرابورس ایران، معاملات اردیبهشت ماه در شرایطی پایان یافت که 6 هزار و 821 میلیون ورقه بهادار به ارزش 43 هزار و 861 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس داد و ستد شد.
در بازار اول، 805 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 774 میلیارد ریال دادوستد شد که در مقایسه با ماه مشابه پارسال با رشد 132 درصدی حجم و 59 درصدی ارزش معاملات همراه بود.
در بازار دوم نیز سه میلیارد و 185 میلیون اوراق بهادار به ارزش 9 هزار و 742 میلیارد ریال مبادله شد.
در 21 روز معاملاتی اردیبهشت‌ماه هر روز به طور متوسط 325 میلیون اوراق بهادار به ارزش دو هزار و 89 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران دادوستد شد.
در بازار ابزارهای نوین مالی، 314 میلیون ورقه بهادار به ارزش 27 هزار و 438 میلیارد ریال معامله شد و این ارقام نشان دهنده رشد 1253 درصدی حجم و 57 درصدی ارزش معاملات این بازار در مقایسه با ماه مشابه پارسال است.
در دومین ماه امسال، بالغ بر 26 میلیون ورقه صکوک به ارزش 24 هزار و 244 میلیارد ریال، 287 میلیون صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش دو هزار و 262 میلیارد ریال و یک میلیون ورقه تسهیلات مسکن به ارزش 932 میلیارد ریال در این بازار معامله شد.
بررسی ارزش معاملات خُرد بازار سهام نشان می‌دهد در مدت یاد شده، گروه فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی با بیشترین ارزش معاملات سهام به میزان چهار هزار و 807 میلیارد ریال بود.
گروه‌های محصولات شیمیایی و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم نیز با 15 و 10 درصدی از ارزش کل معاملات سهام، در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
بالاترین حجم معاملات روزانه در این ماه، مربوط به بیست و یکم اردیبهشت بود و بیشترین ارزش معاملات روزانه در چهارمین روز اردیبهشت به میزان پنج هزار و 830 میلیارد ریال به ثبت رسید.
همچنین در ماهی که گذشت، بازار دوم بیشترین ارزش بازاری را از مجموع ارزش بازارهای فرابورس ایران در اختیار گرفت و پس از آن بازار پایه با 29 و بازار اول با 12 درصد سهم واقع شدند.

**رویدادهای مهم فرابورس ایران در اردیبهشت‌ماه
در اردیبهشت ماه سه پذیره نویسی در فرابورس ایران رخ داد که مربوط به نخستین اوراق اجاره دولت به ارزش پنج هزار میلیارد ریال بود.
پس از آن پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری آرمان آتیه درخشان مس و اوراق اجاره جوپار انجام شد.
همچنین نخستین عرضه اولیه امسال با کشف قیمت سهام گروه صنایع کاغذ پارس در فرابورس ایران رقم خورد.

** معاملات هفته پایانی
فرابورس ایران هفته را با معامله یک هزار و 822 میلیون ورقه بهادار به ارزش 9 هزار و 357 میلیارد ریال پشت سر گذاشت و شاخص کل نیز با رشد 24 واحدی معادل سه درصد و ارزش بازار با افزایش دو درصدی روبرو شد.
در پنج روز معاملاتی گذشته، در بازار اول 134 میلیون سهم به ارزش 249 میلیارد ریال دادوستد شد و بازار دوم نیز شاهد داد و ستد یک میلیارد اوراق بهادار به ارزش سه هزار میلیارد ریال بود.
همچنین 516 میلیون اوراق بهادار در بازار پایه مبادله شد و در بازار ابزارهای نوین مالی نیز 85 میلیون ورقه بهادار به ارزش پنج هزار و 421 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.
گروه فلزات اساسی با سهم 56 درصدی در صدر صنایع پیشرو در معاملات بازار سهام قرار گرفت و گروه محصولات کاغذی و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم به ترتیب با سهم 11 و 5 درصدی، رده دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
اقتصام**9186**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X