ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اقتصاد مقاومتی، اقتصادی باز و در تعامل با اقتصادهای جهانی استدانش‌بنیان بودن یکی از مهمترین محورهای"اقتصاد مقاومتی"

اسحاق جهانگیری/ معاون اول روحانی معاون اول رئیس‌جمهور گفت: برخلاف تصور برخی افراد که ادعا می‌کنند اقتصاد مقاومتی، اقتصادی انزوا گرا است، اقتصاد مقاومتی، اقتصادی باز و در تعامل با اقتصادهای جهانی است و یکی از مهم‌ترین محورهای آن نیز دانش‌بنیان بودن است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز در مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه صنعتی شریف، این دانشگاه را یکی از معتبرترین نهادهای علمی در سطح کشور و جهان برشمرد و افزود: جشن تأسیس پنجاهمین سالگرد تأسیس این دانشگاه در حقیقت یک جشن ملی است و حیات مستمر علمی این مجموعه، همواره پیشروندِ و پیشران بوده و یکی از افتخارات مهم کشور است.

وی با یادآوری اینکه توانمندی علمی دانشگاه صنعتی شریف همواره گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور بوده است، تصریح کرد: هرگاه گره‌ای در امور علمی و کارهای صنعتی کشور به وجود آمده، دانشگاه صنعتی شریف به باز کردن این گره‌ها کمک‌های شایانی کرده است.

معاون  اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: وقتی به تاریخ تأسیس دانشگاه شریف باز می‌گردیم و مقطعی که این دانشگاه تأسیس شد را مرور می‌نماییم به یاد می‌آوریم که در آن مقطع اراده کشور این بود که نهادهای توسعه‌ای تأسیس شود و وقتی اسناد تاریخی را مرور می‌کنیم نیز به این واقعیت پی می‌بریم که اهداف بسیار مهمی در تأسیس این دانشگاه مدنظر قرار داشته به گونه‌ای که به تعبیر مرحوم دکتر مجتهدی بنیان‌گذار این دانشگاه، هدف از تأسیس دانشگاه شریف، تأسیس دانشگاهی پرتحرک و پاسخگو به نیازهای کشور و همسو با تحولات جهان و توانمند در جذب برترین‌های علمی کشور برای تدریس و تعلیم بوده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: به عنوان یکی از مسئولین اجرایی کشور کارنامه دانشگاه صنعتی شریف را بسیار درخشان ارزیابی می‌کنم چرا که این دانشگاه از موفقیت‌ها و دستاوردهای فراوانی برخوردار بوده است و در گزارشی که در جلسه هیئت امنا ارائه شد، اعلام گردید که تاکنون 47 هزار فارغ‌التحصیل در کشور از دانشگاه شریف بوده است که در بخش‌های مختلف نقش آفرینی کرده‌اند.

جهانگیری با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی شریف در بسیاری از شاخص‌های ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه‌های ایران و جهان، در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور جزو بهترین دانشگاه‌ها است.

معاون اول رئیس جمهور یکی از مهم‌ترین توفیقات دانشگاه صنعتی شریف علاوه بر توفیقات علمی این دانشگاه را احساس مشترک در میان دانش آموختگان این دانشگاه دانست و گفت: در خانواده دانشگاه صنعتی شریف همواره همدلی و همبستگی وجود داشته که منجر به تأسیس شبکه دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف در داخل و خارج از کشور شده که این شبکه  سرمایه‌ای بسیار مهم و در اختیار نظام جمهوری اسلامی ایران است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: دانشگاه صنعتی شریف در طی این 50 سال قله‌های مهمی داشته است؛ هم قله‌های مهم شهادت قبل از پیروزی انقلاب و هم پس از پیروزی انقلاب، هم قله‌های مهم علمی در داخل کشور و خارج از کشور و هم در سطوح مختلف مسئولیت پذیری و اجرایی، نمونه‌ها و الگوهای فراوانی از دانشگاه شریف به چشم می‌خورند که در دستگاه‌های اجرایی کشور دارای مسئولیت و منشأ خدمت هستند.

جهانگیری با یادآوری اینکه ایران از ظرفیت‌های فراوانی به لحاظ منابع طبیعی، موقعیت جغرافیایی و نیروی انسانی برخوردار است، گفت: در مقطع فعلی که در کشورهای اطراف ما جنگ و ناامنی وجود دارد، ایران کانون امن و کشور تأثیرگذار در مسائل بین‌المللی است که یکی از آثار این تأثیرگذاری، دستیابی به توافق هسته‌ای بود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه مطالبه امروز مردم از نخبگان جامعه  و مسئولین کشور این است که سرعت توسعه کشور را افزایش دهند، خاطرنشان کرد: ما با چالش‌های اقتصادی فراوانی در کشور روبرو هستیم و مردم از درآمد سرانه پایین رنج می‌برند.

وی افزود: برخی رقبای منطقه‌ای ما از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار هستند و ما باید تلاش کنیم همان‌طور که در بخش سیاسی، نظامی و نیروی انسانی از برترین جایگاه در سطح منطقه برخوردار هستیم، در بخش اقتصادی نیز متناسب با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود پیشرفت داشته باشیم و از رقبای خود پیشی بگیریم.

جهانگیری ادامه داد: این مطالبات بیش از همه از دانشگاهیان و مسئولین کشور است و لازم است برای تحقق این اهداف برنامه‌های  توسعه‌ای خوبی تدوین کنیم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم گفت: وقتی گفته می‌شود که باید از وابستگی به درآمدهای نفتی فاصله بگیریم این سؤال به وجود می‌آید که چه چیز را باید جایگزین درآمدهای نفتی کنیم که پاسخ به این سؤال از نظر من این است که باید اقتصاد دانش بنیان جایگزین نفت شود و اقتصاد کشور به دانش و مغز جوانان تحصیل‌کرده متکی شود.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: محور و پایگاه اصلی چنین اقتصادی دانشگاه‌ها هستند که در این میان یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌ها، دانشگاه صنعتی شریف است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: برخلاف تصور برخی افراد که ادعا می‌کنند اقتصاد مقاومتی، اقتصادی انزوا گرا است، اقتصاد مقاومتی، اقتصادی باز و در تعامل با اقتصادهای جهانی است و یکی از مهم‌ترین محورهای آن نیز دانش‌بنیان بودن است.

جهانگیری رسالت دانشگاه‌ها و دانشگاهیان کشور را در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان مهم و تعیین‌کننده دانست و گفت: دولت نگاه ویژه‌ای به دانشگاه‌های کشور دارد و تلاش می‌کند مشکلات، تنگناها و محدودیت‌های دانشگاه‌های کشور و به خصوص دانشگاه صنعتی شریف را برطرف کند.

گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور از خدمتگزاران برگزیده و حامیان دانشگاه صنعتی شریف قدردانی شد.

معاون اول رئیس‌جمهور پیش از حضور در مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه صنعتی شریف، در جلسه هیئت امنای این دانشگاه نیز شرکت کرد و از دغدغه‌ها و نیازهای دانشگاه مطلع شد. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از بخش‌های مختلف دانشگاه صنعتی شریف از جمله دفتر برنامه توسعه و انتقال فناوری، مرکز خدمات تأسیس و فناوری اطلاعات، دفتر خدمات آزمایشگاهی و ستاد توسعه ایده‌های کارآفرینانه بازدید کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده