ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیشتر گیاهان دارویی امروز در معرض خطر نابودی است

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه سفید کن ظهر چهارشنبه در پنجمین کنگره ملی گیاهان دارویی که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: در کشور هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده که دو هزار و ۳۰۰ گونه آن دارویی است.

وی اظهار کرد: بدلیل تواتر و توالی خشکسالی در سال‌های گذشته، بهره‌برداری نامتناسب از اراضی و تلفات خاک، حدود دو هزار و ۳۰۰ گونه گیاهی در کشور در معرض انقراض یا نابودی است.

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با اشاره به ۱۱ رویشگاه گیاهان دارویی در کشور اضافه کرد: ۴۶ درصد از گونه‌های گیاهی کشور، انحصاری و دارای پراکنش تک استانی و از میان گیاهان در معرض خطر نیز ۹۳ درصد از آنها دارای پراکنش محدود جغرافیایی است.

سفید کن با اشاره به وضعیت کشت گیاهان دارویی در کشور نیز گفت: حدود ۵۰ گونه گیاه دارویی در کشور کشت وسیع دارد که بیشترین سطح کشت به ترتیب به زعفران، زیره سبز، گل محمدی، حنا، گشنیز، وسمه و گل گاو زبان تعلق دارد.

وی سطح زیر کشت زعفران در کشور را ۸۸ هزار هکتار و بیشتر در جنوب خراسان اعلام و اظهار کرد: ایران با تولید ۲۰۰ تا ۳۰۰ تُن زعفران در سال ۹۰ تا ۹۳ درصد زعفران جهان را با رتبه اول در اختیار دارد.

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی در دنیا را ۴۳ میلیارد دلار در سال اعلام و تصریح کرد: سهم ایران در این بازار در سال ۹۴ حدود ۳۵۰ میلیون دلار (با احتساب زعفران) بود.

سفید کن با بیان اینکه از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۸ بیشترین صادرات گیاهان دارویی در دنیا شامل رازیانه، بادیان، انیسون و گشنیز بوده است، گفت: مطالعات نشان می دهد که قدرت رقابتی صادرات ایران در زمینه گیاهان دارویی در این سال ها، روند نوسانی و نزولی داشته و نتوانسته است رتبه های برتر را کسب کند.

وی راهکار اساسی برای ارتقاء سهم ایران در تجارت جهانی را تکیه بر مزیت گیاهان بومی و انحصاری ایران خواند و افزود: برخی از این گیاهان انحصاری شامل مرزه، نپتا، آویشن و آنتمس است.

سفید کن عنوان کرد: برخی راهبردها در این زمینه حفاظت از رویشگاه‌های طبیعی گیاهان بومی، کشت و اهلی کردن گونه‌های بومی برای تولید انبوه و تهیه فراورده‌های مختلف از این گیاهان برای بازارهای داخلی و خارجی است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده