ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پژوهش وتحقیقات حوزه شهرسازی در دانشگاه ها انجام نمی شود

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ناصر بهرامیان عصر چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز معمار که در پردیس علامه طباطبایی خرم آباد برگزارشد اظهار داشت: کارکرد ضعیف سیستم آموزشی کشورجهت تولیدعلم معماری وبدنبال آن نگاه به علوم وارداتی،علت عقب ماندگی معماری در دههای اخیرجامعه است که نمونه آن را می توان در شمال پایتخت ایران به وفور مشاهده کرد .
وی اضافه کرد:تاریخ را مهند سان با ساخت وسازها ها حفظ رقم زده و زیر بنای رشته معماری در جهان از کشور ایران بوده ولی سیستم آموزشی ما در این رشته بسیار ضعیف کار کرده است و نتوانستیم همزمان با گذشت زمان آن را رشد دهیم وتولید کننده علم معماری باشیم.
این استاد دانشگاه افزود: یکی دیگر از عوامل ضعف معماری عدم هماهنگی و کار تحقیقاتی وپژوهشی در دانشگاه ها ومراکز آموزش معماری با جامعه ایرانی واقلیم های منطقه ای ایران مطابقت ندارد.
وی بیان کرد:اطلاعات معماری که امروز که در دانشگاه ها تدریس می شود باید با معیاری های جهانی وجامعه درونی ایران همخوانی داشته باشد تا از دگرگونی وتضاد میان جامعه معماران جلوگیری کرده به یکپارچگی نزدیک شود
بهرامیان با انتقاد از اینکه قوانین شهرسازی در کشور متعلق به سال 1302 است گفت: دانشجویان ومهندسان کشور باید با تشکیل کارگروه های چند نفر در زمینه معماری به تحقیق وپژوهش ادامه وبا ارائه پیشنهاد وراهکار این موضوعات را اصلاح کنند.
وی اظهار داشت:در کشور ما بدون توجه به فضای زیست محیطی وقوانین مالکیت شهرسازی واز طریق رانت خواری ها ساخت وسازهایی شده که با هیچ گونه قانونی تطابق ندارد.
این آرشیتکت ساختمان یاداورشد:قوانین مالکیت شهری بادی اصلاح واز قانون فروش تراکم به صورت نجومی در شهرها جلوگیری کرد زیرا در آینده خیلی نزدیک در شهرهای کشور فاجعه های زیست محیطی مختلفی به وجود خواهد امد.
وی بیان کرد: توسعه دانش و پیشرفت تکنولوژی، تأثیرات بسیاری بر شیوه زندگی انسان ومعماری و شهرسازی گذاشته مردم باید نوع معماری در کشور ار براساس نوع اقلیم وفرهنگ واجتماعی منطقه ایجاد کنند
بهرامیان اظهار کرد: در کشور ما هنوز تفکر سنتی معماری وشهرسازی حاکم است وهنوز به خودباوری در ساخت وساز ها دست پیدانکرده ونتوانسته ایم براساس اقلیم وجغرافیای منطقه ای شهرسازی را انجام دهیم.
بهرامیان اضافه کرد:جشنواره وجلساتی باید بین مهندسان برقرار شده و در آنجا در مورد یک موضوع مشخص پیشنهاد ها ارئه نظرات وانتقادات بیان شود ودر این راستا نقاط ابهام در عرصه معماری کشورحل خواهد شد ونتایجی بدست آمده بسیار کارشناسانه است.
بهرامیان تاکید کرد: در کشورهای اروپایی وآمریکایی سازمان نظام مهندسی یکی از پرقدرت ترین نهاد ها است وهرگونه ساخت وسازی زیرنظر این تشکل انجام می شود ولی در کشور ما این نهاد جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است.
وی اظهار کرد: در تهران روزانه 700 میلیون متر فاضلاب و300میلیون مترمکعب زباله ایجاد می شود که سازمان نظامی مهندسی باید برای دفع واز بین بردن این فاجعه های زیست محیطی وارد شود.
بهرامیان با انتقاد از فضای حاشیه قلعه فلک الافلاک وشهر خرم آباد افزود: مهندسان ومعماران لرستان نسبت به فضای شهری وشهرسازی خرم آباد وحریم این اثر تاریخی منحصربه فرد اقدام کرده وبا طرح های مختلف از ساخت وسازی های غیر معقول در حریم آن جلوگیری کنند.
در پایان این مراسم که با حضور مهندسان ودانشجویان رشته مهندسی دانشگاه های لرستان برگزار شد از چند نفر از پیشکسوتان این رشته با اهدا لوح تجلیل شد.
7273/6001

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده