ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ولایتی:سوریه حلقه طلایی خط مقاومت است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر سوریه تجزیه شود و دولتش سقوط کند و تکفیری‌ها حاکم شوند عملا بر لبنان و عراق اثر سو می گذارند.
 
به گزارش انتخاب،  علی اکبر ولایتی در دیدار با جمعی از علما و اندیشمندان عراقی گفت: خط مقاومت از ایران شروع می شود و از عراق می گذرد و به سوریه، لبنان و فلسطین می رسد؛ خط مقاومتی که در مقابل توسعه طلبی صهیونیست ها و حامیانشان که آمریکایی ها و بعضی کشورهای غربی هستند، می ایستد.
 
وی ادامه داد: بنابراین ما و شما باید به آنچه که در سوریه می گذرد حساس باشیم چراکه اگر دولت و ملت سوریه از تکفیری ها شکست بخورند، قدم بعدی را در عراق بر می دارند و ایران هم از تعرضات آنها بی نصیب نخواهد ماند.
 
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک اظهار داشت: از ابتدای تاریخ اسلام تاکنون مردم ایران و عراق در کنار هم بودند و بین آنهایی جدایی نبود و الان هم نیست.
 
وی ادامه داد: وجود عتبات عالیات و کربلای معلی، نجف اشرف، کاظمین و سامرا در عراق یک عامل بسیار مهمی در توجه ویژه مردم ایران به عراق و عتبات عالیات است و از طرف دیگر، مرقد مطهر حضرت رضا (ع) در مشهد مقدس یک عامل مهمی در توجه برادران و خواهران عراقی به ایران است.
 
ولایتی با بیان این که بدون تردید عراق در حال حاضر بالقوه و در آینده بالفعل ، مهمترین کشور عرب است گفت: از ابتدای تاریخ اسلام بغداد مرکز جغرافیای اسلام بود.
 
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: موقعیت جغرافیایی، سیاسی، ملت ریشه دار، فرهنگ و تمدن عمیق عراق و ثروت های خدادادی آن، موجب شده است که همواره دشمنان چشم طمع به این کشور داشته باشند و در قرون اخیر و معاصر، استعمار نقش مهمی در ایجاد مشکل برای مردم عراق در جهت مقاصد خودش داشته است.
 
وی با بیان این که به معنای واقعی کلمه، مردم عراق یک ملت هستند و این انسجام را در بین خود دارند، خطاب به میهمانان عراقی گفت: به واسطه مجاهدتهایی که در طول سالها بعد از شروع استعمار انگلیس در منطقه داشتید خداوند این عنایت را به ما و شما کرده است که امروز سرنوشت عراق در دست مردم این کشور است که این دستاورد در کمتر کشوری در میان کشورهای عربی به دست آمده است.
 
ولایتی ادامه داد: یکی از عواملی که بسیار برای عراق مهم است همبستگی و یکپارچگی این کشور است چرا که دشمنان این کشور دنبال این هستند که بر عراق تسلط پیدا کنند یا آنکه آن را تصرف کنند.
 
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به توطئه طرح تجزیه عراق اشاره کرد و گفت: یکی از فرماندهان نظامی آمریکا در حدود چند ماه پیش گفته بود که عراق باید به 3 قسمت تجزیه شود.
 
وی یادآور شد: تجزیه عراق، غیر از این که این کشور را تضعیف می کند موجب یک دشمنی دائم بین خود مردم عراق می شود که این دشمنی ها انتها ندارد، یعنی نیروها و امکانات کشور صرف از بین بردن خودشان می شود.
 
ولایتی اضافه کرد: چطور می توان بغداد، کرکوک، موصل و بصره را تجزیه کرد واین شهرهای مهم سهم چه قسمتی از عراق می شوند؟
 
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این یک توطئه بسیار مهمی است که پشت آن آمریکایی ها و بعضی کشورهای مرتجع و مزدور آمریکا در منطقه هستند و آنها هم دنبال همین موضوع می باشند که باید با این مساله مقابله کرد.
 
وی در ادامه گفت: نکته دیگر مساله سوریه و ارتباط آن با عراق است.  
 
ولایتی گفت: کسانی که گفتند عراق باید به 3 قسمت تجزیه شود طرح شماره ب را به نقل از وزیر خارجه آمریکا مطرح کردند که گفته است و اگر حکومت فعلی سوریه کنار نرود چاره ای نداریم که این کشور را به 5 قسمت تقسیم کنیم.
 
وی در ادامه به بحران لبنان اشاره کرد و گفت: در لبنان هم تخم نفاق را پاشیده اند و دنبال این هستند که در این کشور درگیری های داخلی ایجاد کنند که این درگیری ها هم به ضرر لبنان و منطقه و هم جهان عرب است.
 
ولایتی یادآور شد: اگر یک اتفاقی برای هریک از این کشورها یعنی لبنان، سوریه و عراق بیفتد آثارش بر کشورهای دیگر از جمله ایران منفی خواهد بود.
 
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر گروه تکفیری- شیطانی داعش و امثال آن در سوریه پیروز شوند قدم بعدی را در عراق بر می دارند که البته عکس آن هم صادق است؛ بنابراین سرنوشت این کشورها به هم پیوسته است.

[ منبع این خبر سایت انتخاب-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت انتخاب-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X