ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توافقنامه اولیه دولت و حزب اسلامی حکمتیار امروز امضا می شود

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری «جمهور»، «محمد خان»، معاون اول «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد: پیش نویس توافقنامه اولیه میان دولت و حزب اسلامی حکمتیار نهایی شده و امروز به امضای مسئولان شورای عالی صلح و نماینده «گلبدین حکمتیار» می رسد.

محمد خان، در یک نشست خبری اعلام کرد که پیش نویس توافقنامه میان دولت و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار امروز در منزل «سیداحمد گیلانی» رییس شورای عالی صلح افغانستان به امضا می رسد.

وی در ادامه تصریح کرد: این توافقنامه دارای یک مقدمه، سه فصل و ۲۶ ماده است که در سه فصل آن روی اصول اساسی توافقنامه، تعهدات طرفین و احکام متفرقه تاکید شده است.

این مقام دولتی افغانستان اظهار امیدواری می کند که این بار، توافقنامه میان دولت و حزب اسلامی حکمتیار نهایی شده و به پیوستن حزب اسلامی به روند صلح می انجامد.

وی در این زمینه گفت: خوشبینی هایی وجود دارد و ما هم از این استقبال می کنیم، امیدوار هستیم که این آخرین دور مذاکرات حزب اسلامی برای پیوستن به روند صلح باشد؛ چون بیش از ۲۰ بار هیئت اعزامی حزب اسلامی در داخل افغانستان با داشتن برنامه ای مشخص، مستقیماً با مسئولان دولتی دیدار کرده است.

وی در ادامه افزود: حزب اسلامی هیچ نوع امتیازی منصبی و دولتی نخواسته است. در حالیکه  فصل دوم جنگ با طالبان آغاز شده؛ یک حزب مهم و جهادی به روند صلح می پیوندد؛ این خود موضوع مهمی برای مردم افغانستان تلقی می شود.

لازم به ذکر است در ابتدا یکی از خواسته های حزب اسلامی برای پیوستن به روند صلح و مذاکره با دولت افغانستان، خروج نیروهای خارجی از افغانستان بود که محمد خان در این زمینه گفت: در پیش نویس دولت و حزب اسلامی آمده است که اگر نیروهای خارجی مطابق توافقنامه هایشان افغانستان را ترک کنند؛ دولت وحدت ملی و حزب اسلامی از آن استقبال می کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به شدت از توافق دولت با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار انتقاد می کند.

«رفيع الله بيدار» سخنگوی این کمیسیون گفته است: کسانی که باعث نقض حقوق بشری شهروندان  افغانستان شده‌ اند نباید بخشیده شوند؛ بلکه آنان باید پاسخگوی کردار خود باشند.

سخنگوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان بیان داشته است: همه مردم افغانستان خواهان صلحی هستند که بر مبنای عدالت استوار باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده