ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تولدی دیگر در شیب دراز قشم پوزه عقابی‌ها سر از تخم برآوردند

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از منطقه آزاد قشم، سید محمد هاشم داخته با بیان این مطلب گفت: نخستین گروه از لاک پشت های پوزه عقابی شب گذشته در سایت ویژه تخم گذاری در روستای شیب دراز جزیره قشم سر از تخم برآوردند و دل به دریای بیکران خلیج فارس زدند.

وی اعلام کرد: هفت هزار و ۸۱۰ تخم لاک پشت پوزه عقابی از مجموع ۱۰ هزار ۲۸۱ تخمی که ۱۰۵ لاک پشت از اسفند ماه سال گذشته در سایت روستای شیب دراز از خود بجا گذاشته بودند سالم و به نوزاد تبدیل خواهند شد.

به گفته مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، تخم های سالم این جانوران توسط گروهی از بومیان جزیره با عنوان «ناطوران خمیس» و کارشناسان حفاظت محیط زیست سازمان با هدف حفاظت در سایت ویژه نگهداری تخم این جانوران جمع آوری و به محل مورد نظر انتقال یافت.

وی با اشاره به ورود ۱۴۶ لاک پشت پوزه عقابی به سواحل جزیره قشم در اسفند ماه سال گذشته اظهار کرد: این تعداد در مقایسه با ۵۱ لاک پشتی که سال قبل برای تخم گذاری به روستای شیب دراز آمده بودند حدود سه برابر افزایش داشته است.

داخته یادآور شد: هر لاک پشت حدود ۱۰۰ تخم از خود به جا می گذارد و افزایش تخم گذاری این جانوران در سال جاری باعث شد تا فضای حفاظت از تخم این جانوران نیز افزایش یابد.


وی با بیان اینکه آغاز دوره تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی در قشم از هفتم اسفند ۱۳۹۴ به ثبت رسیده است، از گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی به عنوان یکی از عوامل موثر در تخم گذاری زود هنگام این گونه از لاک پشت ها نام برد.

مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم یادآوری کرد که برای نخستین بار در کشور از سال ۱۳۸۱ طرح حفاظت از لاک پشت های پوزه عقابی این جزیره با همکاریJEF/SGP  (برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی) آغاز شده است.

شایان ذکر است که طرح حفاظت از لاک پشت های پوزه عقابی در قشم، با کمک مردم روستای شیب دراز از سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از موفق ترین طرح های حفاظتی کشور و در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شد.

همچنین در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ نیز با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ساحل ۶۰ هکتاری تخم گذاری لاک پشت ها در قشم به عنوان اثر طبیعی به ثبت رسید.

لاک پشت های پوزه عقابی (Eretmochelys imbricata) جزو هفت گونه از لاک پشت های دریایی شناخته شده در آب های جهان محسوب می شود که همه ساله از طریق آب های آزاد وارد آب های خلیج فارس می شوند و در سواحل روستای شیب دراز در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر قشم اقدام به تخم گذاری می کند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X