ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس جمهوری افغانستان: صلح را در میدان جنگ تامین می کنیم

به گزارش ایرنا، از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «محمد اشرف غنی» در دیدار مسئولان ارگان های امنیتی افزود که چهل سال جنگ و مهاجرت، بی اعتمادی در میان مردم ایجاد کرده است و حکومت روحیه مردم را درک می کند.
پنجمین دور گفت و گوهای صلح چهارجانبه موسوم به هماهنگی درشرایطی برگزار می شود که ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که به سفیر خود در اسلام اباد گفته است در این گفت و گوها شرکت کند و هیاتی از کابل را اعزام نخواهد کرد و دیگر وقت خود را برای حضور در این گفت و گوها تلف نمی کند.
کشورهای افغانستان، پاکستان، چین وآمریکا در چهار دور گفت وگوهای قبلی نقشه راه صلح افغانستان را تدوین کردند وبر اساس آن از طالبان خواستند تا درگفت و گوهای صلح شرکت کند، اما گروه طالبان حدود دو ماه قبل با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که در گفت و گوهای صلح با افغانستان شرکت نمی کند.
«عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی دولت افغانستان نیز که به چین سفر کرده در گفت وگوئی با «شین هوا» گفته است که گفت و گوئی با طالبان نخواهیم داشت. زیرا آنان راه جنگ را انتخاب کرده اند و افراد بی گناه و نظامیان را هدف قرار می دهند.
رئیس جمهوری افغانستان گفت که اجماع سیاسی در کشور زمینه قرار گرفتن تمامی افراد مسلح غیرمسئول در چارچوب قانون را فراهم می کند و اعضای مجلس نمایندگان و ملت افغانستان خواهان اجرای قانون هستند و نیروهای دفاعی و امنیتی ما نیز روز دوشنبه با تامین امنیت تظاهرکنندگان، به جهان نشان دادند که تابع قانون هستند.
نزدیک به 100 هزار تن از شهروندان افغان روز دوشنبه گذشته در خیابان های کابل در اعتراض به تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ از استان «بامیان» به منطقه «سالنگ» در استان «پروان»، دست به راهپیمائی زدند و در پایان اعلام کردند که تا تحقق خواسته خود بار دیگر این اعتراض ها را از سر خواهند گرفت.
رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به درخواست معترضان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آغاز اجرای طرح انتقال برق توتاپ به حالت تعلیق درآمده و انتخاب یکی از این دو مسیر پس از بررسی کمیسیون ملی تخصصی که به همین منظور تشکیل شده است، نهائی خواهد شد.
به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اشرف غنی در دیدار فرماندهان امنیتی، راه روشن رسیدن به صلح در افغانستان، پیشرفت و نیازمند تدابیر چند بعدی است و کاربرد سلاح و قوه قهریه تنها یکی از راه های صلح و برقراری امنیت در کشور خواهد بود.
افغانستان به دنبال تحت فشار قرار دادن پاکستان توسط جامعه جهانی است و اشرف غنی گفته است که از ناحیه مردم برای طرح شکایت از اسلام اباد تحت فشار قرار دارد.
کابل از اسلام آباد خواسته است تا مطابق با توافق های انجام شده در گفت و گوهای چهارجانبه، طالبان را در صورت حضور نیافتن در گفت و گوهای صلح مورد حمله قرار دهد، اما نخست وزیر پاکستان پیش از آغاز این گفت و گوها تصریح کرده بود که ما نمی توانیم همزمان با طالبان هم بجنگیم و هم آنان را به پای میز گفت و گوها دعوت کنیم.
اساق*291*1610*1590

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X