ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بدرقه پانزدهمین لیگ برتر فوتبال با چالش های پابرجا

پانزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) روز جمعه بیست و چهارم اردیبهشت ماه با قهرمانی استقلال صنعتی خوزستان به پایان رسید. بررسی 15 دوره از برگزاری این لیگ به شکل حرفه ای نشان می دهد که رقابت های باشگاهی فوتبال در کشور ما چه روندی را پیموده و چه فراز و فرودهایی را پشت سر گذاشته است.
اگر در گذشته قهرمان رقابت های باشگاهی از هفته ها پیش از پایان لیگ برتر مشخص می شد اما در چند دوره گذشته رشد و ظهور تیم هایی مانند استقلال و فولاد خوزستان، نفت تهران، تراکتورسازی تبریز و ذوب آهن اصفهان موجب شده که تیم های بزرگ و قدرت های سنتی فوتبال مانند گذشته دیگر حاشیه امن در نتیجه گیری نداشته باشند. با وجود این پویایی، در لیگ برتر فوتبال هنوز چالش های کهنه ای وجود دارد که رفع آن ها نیازمند برنامه ریزی های کارآمد و درازمدت است. فوتبال ایران در برخی از زمینه ها رشد چشمگیری داشته است اما در بسیاری از مسیرهای حرفه ای شدن هنوز در گام های نخست قرار دارد.
کارشناسان فوتبال در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری به بررسی برخی نقاط قوت و ضعف این دوره از بازی ها پرداختند.

*** در زمینه زیرساخت های فوتبالی رشد کیفی نداشته ایم
«هومن افاضلی» کارشناس فوتبال در گفت وگوی خود با ایرنا، بحث برنامه ریزی لیگ را مورد توجه قرار داد و با اشاره به پیشرفت در بسیاری از زمینه ها، گفت: یکی از مهمترین نقاط قوت لیگ پانزدهم برگزاری منظم بازی های لیگ برتر بود. لیگ ما سال به سال به سمت پویایی می رود تا جایی که در چند سال گذشته رقابت در فوتبال ما به جایی رسیده که دیگر از قهرمانی های زودهنگام خبری نیست. ما در این فوتبال باید مسایل فراوانی را بررسی کنیم از جمله اینکه چرا در گذشته ستاره های فوتبال ما در یک یا 2 تیم توپ می زدند و این امر باعث شکل گیری یک 2 قطبی در فوتبال ایران شده بود.
افاضلی در زمینه وضعیت زیرساخت های فوتبال گفت: در زمینه ورزشگاه و برخی از زیرساخت های فوتبالی پیشرفت کمّیِ خوبی داشته ایم اما باید اعتراف کرد پیشرفت کمّی نمی تواند به رشد فوتبال کمک کند و آنچه مهم است پیشرفت کیفیِ مطابق با معیارهای بین المللی است که در این زمینه از بسیاری کشورهای درجه 2 آسیا نیز عقب تریم. با این زیرساخت ها دیگر امکان رقابت با کشورهایی مانند «کره جنوبی»، «ژاپن»، «عربستان» و «قطر» برای کسب میزبانی بازی های مهم وجود ندارد زیرا رشد زیرساخت های فوتبالی در این کشورها سرعتی چند برابر ایران دارد.
تاکید فراوان بر بومی گرایی در تیم های فوتبال ایران از دیگر نکته های مورد نقد افاضلی بود. وی اظهار کرد: اینکه ما موفقیت یک تیم را در بومی بودن تعریف کنیم چندان جالب نیست چرا که بومی گرایی زمانی مزیت به نظر می رسد که در وهله نخست یک منطقه استعداد و امکانات مورد نیاز برای پیشرفت را داشته باشد و در ادامه مدرسه های فوتبال به شکل نوین در این منطقه فعالیت کنند. اگر این 2 پیش نیاز در یک منطقه فراهم شود می توان ادعا کرد بومی گرایی موجب رشد فوتبال می شود، هرچند که فوتبال حرفه در دنیا اکنون بر بومی گرایی تکیه ندارد.

*** نبود شفاف مالی و توجه نکردن به تیم های پایه از نقاط ضعف فوتبال ما است
یکی از مهمترین مسایلی که چند سال گذشته فدراسیون فوتبال، باشگاه ها و بازیکنان با آن دست به گریبان بودند موضوع تعیین سقف مالی مشخص برای قرارداد بازیکنان بود. براساس این قانون باشگاه ها حق ندارند بیش از سقف قرارداد به بازیکنان پرداخت کنند.
هر چند که این قانون به یکی از مهمترین لازمه های توافق باشگاه و بازیکنان تبدیل شده بود اما پس از مدت کوتاهی مشخص شد سقف قرارداد در توافق باشگاه ها و بازیکنان آنچنان که باید رعایت نمی شود و این 2 گروه سعی دارند با راهکارهای فراوان این قانون را دور بزنند. «حمید درخشان» بازیکن پیشین تیم ملی و باشگاه پرسپولیس در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا موضوع شفافیت و سقف قراردادها را مورد بررسی قرار داد.
وی با اشاره به قانون سقف قرارداد گفت: این قضیه در کشور بیشتر شبیه به شوخی است. فوتبالیست ها هنرمندانی هستند که بابت هنر خود باید پول دریافت کنند و کسی نمی تواند بگوید یک هنرمند در سال یا به خاطر کارش باید چه میزان درآمد داشته باشد.
در نگاه وی، فوتبال ایران برخلاف دهه های پیشین از ستاره های نامدار تهی شده است و شمار اندکی از بازیکن تراز اول در فوتبال ایران وجود دارند که آنان نیز بر اساس صلاحدید خود قرارداد تنظیم می کنند چراکه رقیب آنچنانی در میدان برای خود نمی بینند.
درخشان با انتقاد از سیاست های باشگاه ها برای پرورش استعدادهای فوتبالی گفت: یکی از مهمترین نقاط ضعف باشگاه های بزرگ ما کم توجهی به تیم های پایه است. در این زمینه، باشگاه سعی دارد تنها تیم اول را تقویت کند و کمتر به تیم های پایه توجه می کند. برای حرفه ای شدن به معنای واقعی و درخشیدن در سطح جهانی و آسیایی باید برنامه های درازمدت اجرا کرد.
این پیشکسوت فوتبال همچنین درباره نقطه قوت های لیگ پانزدهم گفت: رقابت تنگاتنگ در جدول لیگ پانزدهم چه برای قهرمانی و چه برای سقوط یکی از مهمترین نقاط قوت این لیگ بود. البته در کنار نقطه قوت لیگ، ضعف های فراوانی داریم که یکی از آن ها نبود زیرساخت های فوتبالی است که در باشگاه های ما کمتر به آن توجه می شود.

*** فدراسیون فوتبال باید توجه جدی به کمیته داوران داشته باشد
«مسعود مرادی» از پیشکسوتان داوری در گفت وگو با ایرنا گفت: اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم باید بگویم که داوری ما نسبت به شرایط کنونی ظرفیت بهترشدن دارد چرا که در کشور استعدادهای فراوانی در عرصه داوری وجود دارد که در لیگ پانزدهم از آنها استفاده نشد. این به تصمیم کمیته داوران فدراسیون فوتبال برمی گردد که براساس نظر شخصی، داور بازی ها را انتخاب می کند. اگر در بازی های لیگ پانزدهم، جوانگرایی داوران در دستور کار این کمیته قرار می گرفت هجمه علیه داوران نخبه کشور کمتر بود.
پیشکسوت داوری در واکنش به این انتقادها و تاثیر آن در عملکرد داور گفت: هجمه به داوران در هفته های نخست لیگ تاثیر زیادی در عملکرد آنان داشت چراکه بار روانی ایجاد شده تمرکز لازم برای بازی را از آنان گرفته بود. مربیان و مدیران باشگاهی ایران عادت دارند که تمام باخت را به داور نسبت دهند و بازیکن و مربی را از شکست مبرا کنند. با این حال، هر چه به پایان لیگ نزدیک شدیم وضعیت داوری بهتر از گذشته شد.
وی گفت: برای پیشرفت داوری از رییس جدید فدراسیون فوتبال خواهش دارم که به دور از تعصب، توجه ویژه ای به کمیته داوران داشته باشد. در صورت ادامه وضعیت کنونی، فوتبال ایران در سطح جهانی و قاره آسیا حرفی برای گفتن نخواهد داشت.
در جمع بندی باید گفت فوتبال ایران هر چند در 15 دوره برگزاری لیگ برتر توانست در برخی از زمینه ها پیشرفت های فراوانی داشته باشد اما باید اعتراف کرد که این پیشرفت ها در برابر کاستی های موجود کمتر به چشم می آید. لیگ ایران هنوز با شرایط حرفه ای شدن فاصله دارد. در فوتبال ایران هنوز مسایل حل نشده ای مانند حق پخش، شفافیت قراردادها ، خصوصی سازی و فروش بلیط در مرحله های ابتدایی قرار دارد. این مسایل باعث شده است تا تیم ها در طول فصل با مشکل های فراوانی به ویژه در زمینه مالی مواجه باشند.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**2052 **9283** 9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X