ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تظاهرات سراسر کارگری امروز در فرانسه؛ اختلال در خدمات رسانی بخش های راه آهن و کشتیرانی

به گزارش ایرنا، رویترز افزود: تظاهرات و اعتصاب هایی که امروز همزمان با تشدید تلاش‌های اتحادیه‌های کارگری فرانسه برای مجبور کردن دولت «فرانسوا اولاند» برای عقب نشینی از اصلاحات مناقشه برانگیز قانون کار برگزار شد، بیش از نیمی از خدمات رسانی بخش راه آهن و همه سفرهای کشتیرانی به مقصد انگلیس را لغو کرد.
این گزارش حاکی است همزمان با اعتصاب چند هفته ای کارگران بخش حمل و نقل ریلی و کشتیرانی، پلیس فرانسه نیز امروز به منظور ابراز خشم خود از تحمل فشارهای روحی حاصل از درگیری های روزانه با جوانان خشونت طلب، تظاهراتی را در میدان جمهوری پاریس برپا کرد.
این میدان، میدانی است که در هفته‌های اخیر موارد زیادی از درگیری میان نیروهای پلیس و جوانان معترض به قانون کار در آن رخ داد.
به گزارش رویترز، اعتصاب های امروز کارگران بخش حمل و نقل ریلی فرانسه که قرار است تا جمعه ادامه یابد، موجب شد تا امروز 40 تا 50 درصد از خدمات قطارهای پرسرعت و بین شهری این کشور را به همراه خدمات رسانی متروهای داخلی و حومه شهرها مختل و حتی لغو کند.
این گزارش همچنین به نقل از مقامات شرکت قایقرانی 'بریتانی فریز'، از لغو گسترده سفر کشتی‌ها در مسیر فرانسه به انگلیس خبر داد و افزود: رانندگان کامیون فرانسوی نیز روز گذشته با ایجاد موانع گسترده در جاده ها تلاش کردند جلوی توزیع سوخت و مواد غذایی از انبارها را بگیرند.
به گزارش ایرنا، «فرانسوآ اولاند» رئیس جمهوری فرانسه روزگذشته در واکنش به اعتراض ها و اعتصاب های گسترده در مخالفت با لایحه اصلاح قانون کار، اعلام کرد که تسلیم این مخالفت ها نمی شود.
وی در گفت و گو با رادیو «اروپ1»، متن این لایحه جنجالی را محصول «تفاهم» و «توازن» خواند و افزود: این قانون تصویب می شود زیرا مورد بحث، بررسی و اصلاح قرار گرفته است.
وی با اشاره به موافقت اتحادیه های اصلاح طلب و اکثریت سوسیالیست با متن این لایحه، گفت: من تسلیم نمی شوم.
اولاند که کمتر از یک ماه از دوره پنج ساله ریاست جمهوری اش باقی مانده است، گفت: ترجیح می دهم بیش از آن که رئیس جمهوری باشم که هیچ کاری نکرده، چهره رئیس جمهوری را داشته باشم که دست به اصلاحات زده است.
اولاند همچنین با یادآوری اقدام افراد در تخریب اموال عمومی در جریان اعتراض ها به لایحه اصلاح قانون کار گفت: اعتراض یک حق، اما تخریب یک جرم است.
به گفته رئیس جمهوری فرانسه، از آغاز اعتراض ها به این لایحه، بیش از هزار نفر بازداشت، 60 نفر محکوم و 350 پلیس مجروح شده اند.
اعتراض های مردمی و اتحادیه ای به لایحه اصلاح قانون کار از دو ماه پیش آغاز شد و با تظاهرات گسترده 31 مارس گذشته (12 فروردین) با حضور 390 هزار معترض در سراسر فرانسه به اوج خود رسید.
این تظاهرات از همان شب، جنبش اعتراضی «ایستاده در شب» را شکل داد که از آن زمان تا کنون هر شب در میدان رپوبلیک پاریس و برخی از شهرهای بزرگ به فعالیت خود ادامه می دهد.
اعتراض به این لایحه پس از آگاهی مردم از تلاش دولت برای استفاده از حربه ای قانونی به منظور تصویب و اجرای لایحه بدون رای گیری در مجمع ملی (مجلس)، وارد مرحله تازه ای شده است.
لایحه اصلاح قانون کار که به نام «مریم الخمری» وزیر کار فرانسه مشهور شده، دست کارفرمایان را برای اخراج کارگران باز‌تر می کند و نرخ پرداخت‌ های اضافه‌ کاری و نیز اضافه‌ کاری در شب را کاهش می ‌دهد. افزایش اختیارات شرکت‌ ها در تغییر ساعات قانونی کار در هفته نیز از جمله موارد اصلاحی قانون کار است.
الخمری که سپتامبر (شهریور) سال گذشته با وعده کاهش نرخ بیکاری جانشین «فرانسوا روبسامان» در دولت فرانسه شد، در پارلمان کشورش از طرح جنجالی اصلاح قانون کار دفاع کرده و آن را با ترغیب کارفرمایان به جذب نیروی بیشتر همسو می داند.
اروپام**1378**1572

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده