ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو: آموزش عالی در ایران باید به سمت بین المللی شدن پیش برود

به گزارش ایرنا، سعدالله نصیری قیداری روز چهارشنبه در دومین روز از نخستین همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران، چشم اندازی های بین المللی شدن و چالش های آن در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین با بیان اینکه برای بین المللی شدن دانشگاه ها و نظام آموزش عالی ایران خلاء قانونی وجود ندارد، افزود: در این حوزه با قوانین مختلف و کافی روبرو هستیم اما مشکل، ضعف در عمل و اجرایی نمودن آنها است.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری نخستین همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران، چشم اندازی های بین المللی شدن و چالش های آن، آینده نگری را یکی از خصلت های انسان دانست و اضافه کرد: تفاوت انسان با سایر موجودات در همین تفکر و برنامه ریزی برای آینده و رسیدن به رشد و سعادت است.
نصیری قیداری در ادامه تاکید بر جهانی شدن را از اهداف یونسکو عنوان و خاطرنشان کرد: اصرار بر شناساندن مشاهیر و نخبگان و میراث ملموس و ناملموس خود و تلاش برای به ثبت رساندن آنها همگی در این راستا قرار دارد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، جهانی شدن را دارای الزام هایی همچون باور عقلی و اعتقادی به این موضوع دانست و گفت: برخی نظریه پردازان نسبت به جهانی شدن تشکیک اعتقادی وارد می کنند که این اشتباه است.
نصیری قیداری اظهار کرد: البته باید به یاد داشته باشیم که با وجود و پذیرش تنوع فرهنگی در فرایند جهانی شدن، یکپارچگی لازم را داشته و هویت ملی خود را حفظ کنیم.
نصیری قیداری، جهانی شدن را الزام راهبردی برای رسیدن به اهداف از جمله در حوزه آموزش عالی عنوان کرد و گفت: در آموزه های دینی نیز بر سفر برای دریافت علم اشاره شده است بنابراین نباید مشکلی با جهانی شدن و تولید علم در جهان داشته باشیم.
وی با بیان اینکه اسلام، هراسی از ظاهر شدن در عرصه بین المللی و ارائه راهکار برای توسعه فکر و اندیشه ندارد، افزود: یونسکو به این موضوع که در یک هزار و 400 سال پیش به آن پرداخته شده است، اعتقاد دارد.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، با اشاره به لزوم بین المللی شدن آموزش عالی و دانشگاه ها در کشور، گفت: در این رابطه به حد کافی سخن گفته شده و باید بجای آن گام های عملی و جدی برداشت.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی علاوه بر نقش علمی و پژوهشی خود باید بر روی محیط پیرامون تاثیرهای اجتماعی گذاشته و در حل مسائل و مشکلات جامعه دخالت داشته باشند، اظهارکرد: دانشگاه های کشور باید در حوزه مسئولیت اجتماعی نقش بپذیرند.
نصیری قیداری با تاکید بر اینکه دانشگاه های کشور باید از مرزهای جغرافیایی دانش عبور کنند، افزود: برای دستیابی به این هدف باید به شبکه های بین المللی دانشگاهی که در ایران کمتر به آن پرداخته شده است، توجه کنیم.
وی، آموزش را رکن اصلی فعالیت های یونسکو عنوان کرد و گفت: در زمینه آموزش عالی از جمله محورهای اصلاح و نواوری و ترویج و ارتقای کیفیت در زمینه آموزش، 195 کشور در یونسکو با یکدیگر به همکاری می پردازند.
نصیری قیداری با بیان اینکه 24 کشور از جمله ایران در زمینه ترویج و ارتقای مجوزهای مربوط به کیفیت در آموزش عالی در یونسکو به تدوین کنوانسیون مشغول هستند، اظهارکرد: اگر می خواهیم حرفی در دنیا بزنیم باید تعداد کارشناسان خود را در سازمان ها و نهادهای بین المللی مانند یونسکو افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ژاپن در یونسکو دارای 55 کارشناس و ایران تنها دارای یک کارشناس است، افزود: باید برای افزایش تعداد کارشناسان خود در سازمان ها و نهادهای بین المللی از طریق تقویت نظام آموزش عالی و بین المللی کردن این روند که دیگران برایمان قانون نوشته و ما آنرا باید امضا کنیم، تلاش کنیم.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه امروزه در آموزش عالی در دنیا پنج روند مشاهده می شود، اظهارکرد: توده ای شدن تقاضا برای تحصیل، تنوع در نظام آموزشی، خصوصی شدن آموزش عالی و بین المللی شدن از جمله این روندها هست که باید در مورد آخر بیشتر تلاش کنیم.
نصیری قیداری خاطرنشان کرد: جهانی شدن و بین المللی شدن در نظام آموزش عالی و دانشگاه آسیب هایی چون افزایش جاعلان مدرک و سرقت های علمی را نیز می تواند در پی داشته باشد که باید با راهکارها و برنامه های مناسب از آنها پیشگیری کرد.
نخستین همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران، چشم اندازهای بین المللی شدن و چالش های آن از روز گذشته به میزبانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین آغاز شده است.
این همایش امروز با معرفی مقاله های برتر به کار خود پایان می دهد.
ترسیم چشم انداز بین المللی شدن نظام آموزش عالی ایران، ترویج تفکر آینده ‌نگری در سیاست ‌گذاری، بررسی مسائل و چالش‌های بین‌المللی ‌شدن دانشگاه‌ها با رویکرد آینده‌ پژوهی، بهره‌ گیری از دانش آینده ‌پژوهی برای شناخت مسائل نظام علم و فناوری از جمله اهداف این همایش اعلام شده است.
3013/ 6128

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده