ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آمادگی صندوق بیمه کشاورزان برای اعطای یارانه به صنعت دامپروری

به گزارش خبرنگار مهر، محمدابراهیم حسن نژاد در پنجمین همایش ملی هلشتاین ایران که ظهر چهارشنبه در موسسه علوم دامی کشور واقع در کرج برگزار شد، با اشاره به اهمیت امنیت غذایی، گفت: تامین نیاز غذائی انسان ها و ایجاد امنیت غذائی یكی از اصلی­ ترین و مهمترین اهداف دامپروری در كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است و پرورش گاو یكی از شاخه­ های مهم این فعالیت ­ها محسوب می ­شود.

وی با اشاره به اهمیت صنعت دامپروی، افزود: تولید و عرضه شیر یکی از مهمترین شاخص های بررسی وضعیت صنعت دامپروری در جهان است که می تواند وضعیت اقتصادی، اجتماعی و حتی سلامت جامعه را بازگو کند.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور ضمن اشاره به برنامه های حمایتی از صنعت دامپروری (تولید شیر) در جهان، تصریح کرد: برنامه های حمایت قیمتی (که در کشورهای پیشرو با بیمه قیمت انجام می گیرد)، برنامه بازار یابی و حمایت از صادرات، برنامه عرضه شیر رایگان؛ برنامه های اصلاح ژنتیکی، برنامه های آموزشی، بیمه دام و برنامه های کنترل واردات با تعیین تعرفه از جمله این برنامه ها محسوب می شود.

بررسی وضعیت بیمه دام های سنگین در کشور

وی گفت: بیش از ۱۰۴ کشور در جهان به نوعی دارای بعضی از اشکال بیمه های کشاورزی هستند و بر مبنای مطالعات بانک جهانی هزینه های کل دولت ها از ارائه بیمه های کشاورزی می تواند تا میزان ۶۸ درصد از حق بیمه های ناخالص اولیه نیز برسد.

حسن نژاد با بیان اینکه بیمه، سیاست موفق جهانی در حمایت از صنعت دامپروری است، خاطرنشان کرد: در همه کشورهای پیشرفته و صنعتی بیمه کشاورزی مسیر اصلی ارائه یارانه های تولیدی به ویژه یارانه های حمایت از قیمت فروش و درآمد تولیدکنندگان است.

وی با اشاره به موارد بیمه گاو سنگین در کشور، افزود: بیماری های داخلی، آسیب ها، اختلالات عمومی اندام های حرکتی، عوامل طبیعی غیرقابل پیشگیری و بیماری های عفونی از جمله این موارد محسوب می شود.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور در پایان بیان کرد: صندوق بیمه کشاورزی با گستردگی بی نظیر در تحت پوشش قرار دادن عوامل خطر، حمایت خود را از صنعت دامپروری کشور ادامه داده و آمادگی دارد تا در اعطای سایر یارانه ها به صنعت دامپروری ایفای نقش کند.

سرانه مصرف شیر در کشور کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم است

در ادامه این همایش علیرضا عزیزالهی،  مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران با اشاره به اینکه در ابتدای انقلاب برای تامین نیاز محصولات دامی ۳۵ میلیون نفر جمعیت کشور با مشکلات زیادی روبه رو بودیم، اظهار کرد: سالانه حدود یک میلیارد دلار ارز برای این محصولات دامی هزینه می شد.

وی با اشاره به اینکه تلاش های زیادی انجام شد تا زیرساخت های توسعه برای صنعت دامپروری در کشور فراهم شود، افزود: سرمایه گذاری بسیار گسترده ای با هدف افزایش کمیت در حوزه دام و طیور و صنایع جانبی بانجام شده است.

عزیزالهی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۱۶ میلیون تن ظرفیت آماده بهره برداری در صنعت لبنیات کشور وجود دارد، تصریح کرد: از ظرفیت صنعت کشور کمتر از ۵۰ درصد استفاده می شود و در حوزه صنعت پرورش گاو شیری نیز حدود ۶۹ درصد بهره برداری می شود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران با تاکید بر اینکه به سمت پر کردن خلاء های موجود در حوزه تولید شیر پیش رفته ایم، گفت: رفع موانع اقتصادی منوط به انجام اقدامات فرهنگی برای افزایش سرانه لبنیات در کشور است.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف شیر در روستا از ۲۲  تا ۸۰ کیلوگرم و در شهر ۳۴ تا ۱۱۰ کیلوگرم است، یادآور شد: در مجموع سرانه مصرف شیر در کشور به طور میانگین عددی کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم است و بر اساس برنامه ریزی در افق ۱۴۰۴ این رقم باید به سرانه ۱۶۰ کیلوگرم برسد که بعید است به چنین جایگاهی دست یابیم.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران در پایان با تاکید بر اینکه  باید تلاش کنیم تا مردم از فرآورده های دامی بیش از پیش استفاده کنند، گفت: برای تحقق این مهم باید حمایت از دامداران در اولویت قرار گیرد و نباید حمایت ها محدود به اقدامات موقتی همچون پرداخت یارانه صادرات شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده