ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

3.3 درصد چک ها در پاییز 1394 برگشت خورد

به گزارش بانک مرکزی، وضعیت چک‌های مبادله شده از نظر شمار و مبلغ در مقطع سه ماهه مهر تا آذر 1394 به ترتیب 77 میلیون فقره و 10 هزار و 413 میلیارد ریال با میانگین مبلغ 135 میلیون ریال بود.
در این دوره از این شمار، دو میلیون و 600 هزار فقره چک‌ به مبلغ 308 هزار میلیارد ریال با میانگین مبلغ 118 میلیون ریال برگشتی بود و نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده از نظر شمار 3.3 درصد و مبلغ 2.9 درصد می شد.
بر اساس این گزارش، سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقیقی به کل چک‌های مبادله شده از نظر شمار 3.2 درصد، از نظر مبلغ 2.4 درصد و سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقوقی از نظر شمار 0.1 درصد و از نظر مبلغ 0.5 درصد بود.
در پاییز 1394 شمار 700 هزار فقره چک برگشتی از سوی صاحبان حساب رفع سوء اثر شد که براین اساس، دو میلیون و 600 هزار فقره چک برگشتی به یک میلیون و 900 هزار فقره کاهش یافت و این امر موجب کاهش نسبت مانده چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده از نظر شمار و مبلغ به ترتیب به 2.5 و 2.1 درصد شد.
مجموع کل تراکنش‌های شبکه بانکی از طریق خودپرداز، ساتنا و پایا، پایانه شعبه های فروش، اینترنت بانک و تلفن‌ بانک نیز در سه ماهه سوم سال 1394، از نظر شمار سه میلیارد و 711 میلیون تراکنش به مبلغ 17 هزار و 135 میلیارد ریال (میانگین هر تراکنش انجام پذیرفته چهار میلیون و 600 هزار ریال) بود.
سهم چک‌های مبادله شده نسبت به مجموع نقل و انتقالات نیز از نظر شمار 2.0 درصد و از نظر مبلغی 37.8 درصد را به خود اختصاص داد که این امر از اهمیت و مقبولیت چک در جامعه حکایت دارد.
به گزارش ایرنا، اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی تا پایان آذرماه 1393 اطلاعات اسناد مبادله و برگشت داده شده دریافتی از اتاق پایاپای اسناد بانکی را در قسمت شاخص های ماهانه اقتصادی پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی منتشر می کرد که با راه اندازی سامانه چکاوک و توقف فعالیت اتاق پایاپای اسناد بانکی، از آن پس این آمار منتشر نشد.
برای بهره برداری از اطلاعات چک های برگشتی و با در نظر داشتن نقایص اطلاعات ارائه شده توسط اتاق پایاپای اسناد بانکی (این آمار مربوط به اطلاعات چک های مبادله شده در تهران بود و فقط اطلاعات چک های واگذار شده از طریق اتاق پایاپای را شامل می شد)، اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی به جمع آوری و پالایش آمار همه چک های مبادله شده (شامل چک های وصولی و برگشتی) در سطح کشور اقدام و پس از تجزیه و تحلیل داده ها، نسبت چک های برگشتی به کل چک های مبادله شده را از نظر شمار و مبلغ منتشر کرد.
با توجه به ضرورت شفافیت و انتشار منظم آمار و اطلاعات، بانک مرکزی در نظر دارد آمار چک های برگشتی و سایر اطلاعات مرتبط با این موضوع را به صورت فصلی و سالیانه منتشر کند.
اقتصام **1070**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X