3.3 درصد چک ها در پاییز 1394 برگشت خورد

به گزارش بانک مرکزی، وضعیت چک‌های مبادله شده از نظر شمار و مبلغ در مقطع سه ماهه مهر تا آذر 1394 به ترتیب 77 میلیون فقره و 10 هزار و 413 میلیارد ریال با میانگین مبلغ 135 میلیون ریال بود.
در این دوره از این شمار، دو میلیون و 600 هزار فقره چک‌ به مبلغ 308 هزار میلیارد ریال با میانگین مبلغ 118 میلیون ریال برگشتی بود و نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده از نظر شمار 3.3 درصد و مبلغ 2.9 درصد می شد.
بر اساس این گزارش، سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقیقی به کل چک‌های مبادله شده از نظر شمار 3.2 درصد، از نظر مبلغ 2.4 درصد و سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقوقی از نظر شمار 0.1 درصد و از نظر مبلغ 0.5 درصد بود.
در پاییز 1394 شمار 700 هزار فقره چک برگشتی از سوی صاحبان حساب رفع سوء اثر شد که براین اساس، دو میلیون و 600 هزار فقره چک برگشتی به یک میلیون و 900 هزار فقره کاهش یافت و این امر موجب کاهش نسبت مانده چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده از نظر شمار و مبلغ به ترتیب به 2.5 و 2.1 درصد شد.
مجموع کل تراکنش‌های شبکه بانکی از طریق خودپرداز، ساتنا و پایا، پایانه شعبه های فروش، اینترنت بانک و تلفن‌ بانک نیز در سه ماهه سوم سال 1394، از نظر شمار سه میلیارد و 711 میلیون تراکنش به مبلغ 17 هزار و 135 میلیارد ریال (میانگین هر تراکنش انجام پذیرفته چهار میلیون و 600 هزار ریال) بود.
سهم چک‌های مبادله شده نسبت به مجموع نقل و انتقالات نیز از نظر شمار 2.0 درصد و از نظر مبلغی 37.8 درصد را به خود اختصاص داد که این امر از اهمیت و مقبولیت چک در جامعه حکایت دارد.
به گزارش ایرنا، اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی تا پایان آذرماه 1393 اطلاعات اسناد مبادله و برگشت داده شده دریافتی از اتاق پایاپای اسناد بانکی را در قسمت شاخص های ماهانه اقتصادی پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی منتشر می کرد که با راه اندازی سامانه چکاوک و توقف فعالیت اتاق پایاپای اسناد بانکی، از آن پس این آمار منتشر نشد.
برای بهره برداری از اطلاعات چک های برگشتی و با در نظر داشتن نقایص اطلاعات ارائه شده توسط اتاق پایاپای اسناد بانکی (این آمار مربوط به اطلاعات چک های مبادله شده در تهران بود و فقط اطلاعات چک های واگذار شده از طریق اتاق پایاپای را شامل می شد)، اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی به جمع آوری و پالایش آمار همه چک های مبادله شده (شامل چک های وصولی و برگشتی) در سطح کشور اقدام و پس از تجزیه و تحلیل داده ها، نسبت چک های برگشتی به کل چک های مبادله شده را از نظر شمار و مبلغ منتشر کرد.
با توجه به ضرورت شفافیت و انتشار منظم آمار و اطلاعات، بانک مرکزی در نظر دارد آمار چک های برگشتی و سایر اطلاعات مرتبط با این موضوع را به صورت فصلی و سالیانه منتشر کند.
اقتصام **1070**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «3.3 درصد چک ها در پاییز 1394 برگشت خورد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X