ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همایش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و اقتصاد پسابرجام در مشهد

دبیر علمی همایش در این مراسم گفت: امروزه رشد تجارت جهانی اهمیت استاندارهای مشترک را در عرصه مالی مشخص کرده است.
محمدرضا عباس زاده افزود: از زمانی که بحث سرمایه‌های مشترک و انتقال سرمایه در جهان طرح شد زبان گزارشگری مشترک به عنوان زبانی که همه بتوانند از آن استفاده کنند به عنوان یک عامل مشترک مطرح شده است.
وی ادامه داد: گزارش سال 2013 میلادی در خصوص جریان ورود سرمایه گذار خارجی به تفکیک منطقه جغرافیایی و اقتصاد در جهان نشانگر افزایش سرمایه گذاری خارجی نسبت به سال قبل از آن بوده است.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در سال2013 میلادی در مجموع هزار و 452 میلیارد دلار در سطح دنیا سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شد.
وی افزود: سهم کشورهای توسعه یافته در این سرمایه گذاری بیش از 500 میلیارد دلار و سهم کشورهای درحال توسعه بیش از 700 میلیارد و از این میان سهم کشورهای آسیای غربی 40 میلیارد دلار بود.
عباس زاده ادامه داد: پذیرش استاندارهای بین المللی گزارشگری مالی راهکاری به منظور ایجاد شفافیت مالی برای گزارشهای مالی کشورها است.
وی گفت: قابلیت دیگر استانداردهای بین المللی این است که سرمایه گذاران خارجی با فراغ بال بیشتر به سرمایه گذاری در کشورهای دیگر بپردازند.
این استاد دانشگاه در خصوص تاثیر اقتصادی استانداردهای بین المللی بر محیط اقتصادی ایران نیز اظهار کرد: روندی که به عنوان روند هماهنگ سازی در کشورها دیده شده نشان داده نظامی به نام نظام تدوین استاندار در بسیاری از کشورها وجود ندارد اما خوشبختانه ایران در سال ‌1378 این گام را برداشته و اجرایی کرده است.
وی ادامه داد: یکی از نکات مثبت این نظام در آن است که چنانچه استانداردی در داخل کشور انجام شود این استاندارد در سطح بین المللی خواهد بود.
عباس زاده با اشاره به توافق هسته‌ای گفت: این توافق در کشور افقها و امیدهایی را به وجود آورده که با بهره گیری از آن و ایجاد گشایشهای اقتصادی می‌تواند تنگناهای گذشته را مرتفع کند.
وی یکی از مزیتهای گزارشگری مالی را برآورده کردن تقاضاهای سرمایه گذاری خارجی ذکر و بیان کرد: به دلیل وجود همین مزایا است که بسیاری از کشورها به سمت انجام گزارشگری بین المللی می‌روند.
او گفت: بررسی که در خصوص استاندردهای بین المللی و استانداردهای داخلی کشور انجام شده نشان می دهد از 33 استاندارد داخلی ایران 17 استاندارد یا منطبق بر استانداردهای بین المللی است و یا اختلاف کمی با استانداردهای بین المللی دارد.
دبیر علمی همایش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و اقتصاد در پسابرجام افزود: تعداد استانداردهای بین المللی که معادل ملی ندارند 9 استاندارد است.
وی ادامه داد: مهمترین این استانداردها، استاندرد مالیات بر درآمد، اکتشافات معدنی و حسابداری در شرایط تورمی حاد است که به رغم اهمیت آنها گامی در این خصوص برداشته نشده است.
عباس زاده گفت: گروه سوم استانداردهای کشور ما در سطح بین المللی تجدید نظر شده‌اند اما در همان حد مانده و گامی برای اجرایی شدن آن برداشته نشده است.
وی همچنین به وجود مخالفان و موافقان پذیرش استانداردهای بین المللی اشاره و بیان کرد: افزایش مقایسه پذیری، صرفه جویی در آموزش و ارتقاء کیفیت از جمله دلایل موافقان پذیرش استانداردهای بین المللی و شرایط اقتصادی و سیاسی نامساوی، استفاده از ارزش منصفانه و عدم حفظ منافع گروههای ذینفع از جمله دلایل مخالفان این امر است.
همایش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و اقتصاد در پسابرجام به مدت دو روز در مشهد ادامه دارد. در این چارچوب سه کارگاه و 11 سخنرانی برگزار می شود.
7496/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X