ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حکمتیار امتیازی مطالبه نکرد؛ توافقنامه صلح حزب اسلامی با دولت کابل امضا شد

محمد خان معاون اول ریاست‌اجرایی افغانستان در نشست خبری که لحظاتی قبل در کابل برگزار شد ضمن اشاره به اینکه توافقنامه صلح حزب اسلامی حکمتیار و دولت کابل امضاء شده است از عدم امتیاز طلبی این حزب در این توافقنامه خبر داد.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‎‌ای خبرگزاری تسنیم در کابل، «محمد خان» معاون اول ریاست‌اجرایی افغانستان لحظاتی قبل در نشستی خبری در کابل اعلام کرد: موافقتنامه صلح میان حزب اسلامی حکمتیار و دولت کابل نهایی شده و هم اکنون در منزل رئیس شورای عالی صلح  افغانستان در حال امضاء شدن است.

وی گفت: این موافقتنامه در 3 فصل و 26 ماده تکمیل شده است که در فصل اول آن اصول اساسی مطرح شده است و در فصل دوم وظایف و تعهدهای دو طرف تصریح شده و در فصل سوم موافقت‌های متفرقه آمده است و به امضای این میان دو طرف خوشبین هستیم.

محمد خان تصریح کرد: در موافقتنامه اخیر هیچ امتیازی را حزب اسلامی به رهبری «گلبدین حکمتیار» از جمله کسب وزارت و سفارت برای خود نخواسته است.

در ادامه وی افزود: توافق صلح با حزب اسلامی در شرایط حساسی صورت گرفته است، در این وضعیت اگر حزبی به صلح بپیوندد و در نهایت نظرات خود را از راه تفاهم سیاسی ابراز کند جای خوشبختی است.

وی اذعان داشت: حذف حزب اسلامی حکمتیار و اسامی رهبران آن از فهرست سیاه، مصونیت قضایی، اصلاحات در قانون اساسی، شناخته شدن حزب اسلامی به عنوان یک حزب سیاسی و مشارکت در تصمیم‌های بزرگ مملکتی از مسائلی است که دولت افغانستان متعهد شده است.

محمد خان تأکید کرد: اگر مردم افغانستان به مشکلات قدیم فکر کنند و بدنبال مسائلی باشند که در گذشته بوقوع پیوسته است، راهی برای پیشرفت نمی‌ماند و تنها راه حل آن فراموش کردن گذشته است.

این مقام دولت کابل اظهار داشت: در حال حاضر خواسته رسمی دولت افغانستان از جامعه جهانی جواب مثبت به تعهداتی است که این کشور به حزب اسلامی حکمتیار داده است.

معاون اول رئیس‌اجرایی افغانستان گفت: توافق بین حزب اسلامی حکتمیار و دولت کابل می‌تواند تأثیر مستقیم بر طالبان و دیگر گروه‌های مسلح بگذارد تا در مورد موضع خود در قبال صلح بازنگری کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از تعهدات دولت کابل آزادی زندانیان این حزب از زندان‌ها، انتقال محل زندگی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به داخل افغانستان و شناسایی افراد واجد شرایط این حزب برای بکارگماری در پست‌های دولتی است.

محمد خان در ادامه گفت: احترام به قانون اساسی افغانستان و فعالیت صرفا سیاسی تمامی اعضا و گروه‌های وابسته به حزب اسلامی حکمتیار از دیگر تعهدات این حزب است.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده