ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شرایط تحمیلی ازدواج را ناممکن ساخته است

حضور اله راستگو عضو شورای شهر در خبرگزاری تسنیم معاون اداری و اجرایی شورای اسلامی شهر تهران عدم ازدواج جوانان را به نوعی نتیجه و ماحصل شرایط تحمیلی جامعه به این قشر عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ الهه راستگو به نقش مؤثر جوانان در تمامی مقاطع مهم، حساس و سرنوشت ساز جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: حماسه آفرینی جوانان در جنگ تحمیلی 8 ساله و یا پیروزی انقلاب اسلامی از موارد مثال زدنی است که بدون حضور مقتدرانه و در صحنه قشر جوان دستیابی به این نتایج ممکن نبود.

وی با بیان اینکه دشمن امروز با درک این نقش مهم و خطیر برنامه‌هایی را در جبهه جنگ نرم تدارک دیده افزود: متاسفانه علی رغم هزینه‌های هنگفتی که در این بخش صورت گرفته در حوزه اجتماعی و جذب جوانان به برنامه‌های سازنده کمترین تحرک و پویایی از سوی مسئولین دیده نشده و همین تضاد و تناقض‌ها در تصمیم گیری ضمن تقویت تاکتیک و استراژی دشمن، مشکلات و آسیب‌های بسیاری را به جوانان و در نتیجه جامعه تحمیل خواهد کرد.

معاون اداری و اجرایی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد : ازدواج و بیکاری در حالی امروز به مهمترین معضل و مشکل جامعه تبدیل شده که اقدام شاخصی در این زمینه صورت نگرفته و قطعا همین تأخیر سن ازدواج سوق این طیف از جامعه به روابط نامتعارف، میل به تداوم این رویه، بی میلی به ازدواج و در نتیجه عدم مسئولیت‌پذیری در زندگی خانوادگی و توسعه آسیب‌های اجتماعی و طلاق را به دنبال خواهد داشت.

راستگو عدم ازدواج جوانان را به نوعی نتیجه و ماحصل شرایط تحمیلی جامعه به این قشر عنوان کرد و گفت: از سویی شاهد روند روبه رشد و توسعه برخی تجملات و فرهنگ‌های مغایر با سبک زندگی اسلامی ایرانی هستیم و از سویی دیگر شرایط اقتصادی بحرانی تر از دیروز برای جمعیت غالب را شاهدیم و همین موضوع به تنهایی یکی از دلایل عدم تمایل ظاهری جوانان به ازدواج است چراکه این شرایط تحمیلی‌، ازدواج را برای آنها ناممکن ساخته.

وی افزایش و روند روبه رشد ارتباط نامتعارف دختران و پسران را گواه بر میل آنان به تشکیل خانواده عنوان کرد و گفت: اگرچه افزایش جمعیت به مهمترین سیاست و برنامه مسئولان تبدیل شده اما تاکنون کمترین تلاشی جهت نحقق این مهم صورت نپذیرفته و بر این اساس نباید به حل این مهمترین معضل جامعه امیدوار بود.

رئیس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران با بیان اینکه معضل کنکور امروز به جمعیت جوان تحصیل کرده بیکار تبدیل شده افزود: افراط و تفریط‌ها در برنامه ریزی و تصمیم گیری مسئولان همواره چالش آفرین بوده و اشتغال به عنوان اولین لازمه ازدواج موضوعی است که به هیچ عنوان از وضعیت بحرانی آن نمی‌توان چشم پوشی کرد.

راستگو درخواست مسئولان از جوانان برای ازدواج را بدون فراهم سازی اشتغال و مسکن به عنوان ضروریات و بایدهای اولیه آن توقعی نابه جا ذکر کرد و گفت: وقتی دریافت وام ناچیز سه میلیونی ازدواج امروز آرزو جوانان شده و دولت و سازمان‌های مسئول به هیچ عنوان حاضر به حمایت از جوانان، حداقل برای به نتیجه رسیدن سیاست‌های خود نیستند جوانان چرا باید بدون برخورداری از حداقل ها به این خواست تن دهند.

وی رفع دو مطالبه به حق جوانان یعنی اشتغال و مسکن را کلید حل معضل افزایش طلاق و سن ازدواج دانست و تاکید کرد: مشکلات اقتصادی به عنوان مهمترین عامل طلاق و جدایی گزارش شده و همین مسئله را می‌توان عامل اصلی گسستگی خانواده‌ها، ترویج تک فرزندی، عدم تمایل به باروری و افزایش بیش از پیش آسیب‌های اجنماعی دانست.

عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برخلاف تفکر عموم، مسئولین بیش از مردم به مشکلات واقف‌‌ هستند، افزود: تعجب می‌کنم چرا هیچ عزمی برای مقابله با بحران‌های پیش آمده که دود آن به چشم خودمان خواهد رفت دیده نمی‌شود.

راستگو در ادمه به فعالیت کارگروهای 15 گانه در ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نها شهر تهران اشاره کرد و گفت: سمن‌های فعال در حوزه جوانان این ستاد تاکنون اقدامات شاخصی را به ثمر رساند‌ه‌اند که با توجه به کم کاری بسیاری از سازمان‌های متولی و مسئول در این حوزه عملکرد داوطلبانه این نهادهای مردمی ستودنی است.

وی با قدردانی از فعالیت تخصصی سازمان‌های مردم نهاد تاکید کرد: این تشکل‌های مردمی و بازوان قدرتمند دولت‌ها امروز نیازمند حمایت بیشتر هستند و لازم است نگاه حمایتی دولت به آنان بیشتر شود.

رئیس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران در پایان با دعوت از جوانان به ثبت سمن‌های تخصصی در این حوزه خاطرنشان کرد: امیدوارم با عزم و حضور همیشگی ودر صحنه این تشکل‌های خودجوش شاهد رفع موانع و چالش‌های جامعه باشیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X