پیشگیری از تولد نوزادان تالاسمی در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی مازندران

به گزارش ایرنا، نادر آهنگر، روز چهارشنبه در آئین تودیع و معارفه روسای بهداشت و درمان شهرستان نکا در سالن ارشاد این شهرستان افزود: در بحث پیشگیری از تالاسمی برنامه های مختلف در سطح مدارس و مادران باردار انجام شده است تا این آمار به صفر برسد.
مازندران دو هزار و 600 بیمارتالاسمی دارد که بیشترین تعداد این بیماران در جویبار ، قائمشهر ، ساری ، بابل و آمل هستند .
تالاسمی بیماری ارثی که از طریق ژن ناقل کم خونی از پدر ومادر به فرزندان منتقل می شود و انجام آزمایش خون پیش از ازدواج و آزمایش بر روی جنین در ماههای نخست بارداری از راههای پیشگیری از ابتلا به تالاسمی است .
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: سلامت در همه ابعاد مورد توجه بهداشت و درمان است و در حوزه های مختلف نیازمند مشارکت آحاد جامعه هستیم.
آهنگر اظهار داشت: در بخش روستایی نیز بحث بهداشت و سلامت با دقت بررسی می شود که موضوع آب شرب و فاضلاب از جمله ان است تا شاهد بالاترین رشد سلامت در روستاها باشیم.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: مردم در مسائل بهداشتی خواهان دخالت هستند هرچند معتقدم خودمراقبتی برای کشورهایی همانند ایران که منابع و درآمدهای آن محدود بوده، به‌صرفه است.
آهنگر اجرای طرح خودمراقبتی در محلات، ادارات، نهادها را امری مهم دانست و گفت: اجرای این طرح در روستاها نیز توسط دهیاران بعنوان متولیان در روستاها و شوراهای اسلامی روستاها و میان اقشار مختلف امری ضروری است.
فرماندار نکا نیز با قدردانی از تلاش های انجام شده در حوزه بهداشت و درمان نکا یادآور شد: تغییر مدیریت به دلیل ارتقا بخشی به خدمات در جامعه ارائه می شود و مسئولیت امانتی در دستان ما است که باید واگذار شود و با تغییر مدیریت مسئولیتی ازشخصی به شخص دیگر واگذار می شود.
جعفر احمدی با اشاره به موفقیت طرح تحول سلامت در جامعه، افزود: طرح تحول سلامت خدمتی ماندگار از دولت تدبیر و امید است که سبب خرسندی و ابراز رضایت مردم از این طرح شده است.
مدیر قبلی شبکه بهداشت و درمان شهرستان نکا نیز در این مراسم یادآور شد: در سال جاری تعمیر و تجهیز مراکز بهداشتی در دستور کار قرار گرفته که 11 مرکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی در دست اقدام است و امیدواریم با برنامه ریزی در زمان مقرر به اتمام برسد.
اسماعیل محمودیان با اشاره به مشارکت خیران سلامت نکا در احداث مراکز و خانه‌های بهداشت و درمان اظهار کرد: در طول سال گذشته، 7 هزار و 500 متر مربع زمین از سوی خیران سلامت نکا، به بهداشت و درمان این شهرستان اهداء شد که ساخت مراکز بهداشتی و درمانی، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی طوبی و مراکز درمانی در دست اقدام است.
به گزارش ایرنا، در این مراسم با تقدیر از تلاش های اسماعیل محمودیان، مدیر قبلی شبکه بهداشت و درمان شهرستان نکا، علیرضا خانجانی به عنوان سرپرست جدید شبکه بهداشت و درمان شهرستان نکا منصوب شد 7332/1899

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیشگیری از تولد نوزادان تالاسمی در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی مازندران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X