ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فضای بی اعتمادی، سد راه پیشرفت مذاکرات چهارجانبه صلح افغانستان روند صلح منهای شبکه حقانی دشوار است

پنجمین نشست گروه چهارجانبه متشکل از نمایندگانی از دولت های پاکستان، افغانستان، چین و آمریکا عصر امروز (چهارشنبه) در اسلام آباد آغاز شده است و افغانستان بدلیل اینکه امید چندانی به ثمربخش بودن این نشست ندارد، تنها در سطح سفیر شرکت کرده است.
'رحیم الله یوسف زی' که یکی از مسلط ترین تحلیل گران پاکستانی تحولات افغانستان محسوب می شود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: فضای بی اعتمادی میان پاکستان، افغانستان و آمریکا به عنوان سه عضو از گروه چهارجانبه بسیار شدید است ضمن اینکه تنش های میان پاکستان و افغانستان و اختلاف های بین پاکستان و آمریکا نیز موجب تشدید این فضای بی اعتمادی شده است.
یوسف زی گفت: آمریکا از پاکستان می خواهد که علیه گروه موسوم به 'شبکه حقانی' (وابسته به طالبان افغانستان) به عنوان یک گروه تروریستی بطور جدی مبارزه کند اما باید این حقیقت را پذیرفت که شبکه حقانی بخشی از طالبان افغانستان است و سراج الدین حقانی رهبر شبکه حقانی در واقع معاون رهبر طالبان افغانستان و نفر دوم این گروه بعد از ملا اختر منصور محسوب می شود. نمی توان در یک زمان، هم دم از مذاکرات صلح با طالبان افغانستان زد و هم خواستار مبارزه با شبکه حقانی بود.
وی افزود: جدا کردن شبکه حقانی و سراج الحق از روند مذاکرات صلح افغانستان، باعث ناقص شدن این روند خواهد شد. شبکه حقانی و رئیس آن، به عنوان بخشی از بدنه گروه طالبان افغانستان، باید در روند مذاکرات صلح حضور داشته باشند.
این تحلیل گر گفت: حتی سال گذشته که دور اول مذاکرات مستقیم صلح میان طالبان افغانستان و نمایندگان دولت کابل در منطقه مَری دراطراف اسلام آباد برگزار شد، شبکه حقانی در آن جلسه حضور داشت و فردی به نام ابراهیم حقانی، عموی سراج الدین حقانی، نماینده این گروه در آن جلسه بود و آمریکایی ها به حضور نماینده شبکه حقانی در آن مذاکرات اعتراض کردند.
وی بار دیگر تاکید کرد که اگرچه شبکه حقانی جدا از گروه طالبان فعالیت و عملیات انجام می دهد اما بدون حضور شبکه حقانی، روند مذاکرات صلح میان طالبان افغانستان و دولت کابل بسیار دشوار خواهد بود.
رحیم الله یوسف زی گفت: از زمان آغاز نشست های چهارجانبه، هرگز به یاد ندارم که طالبان افغانستان به این مذاکرات چراغ سبز نشان داده باشد. با این وجود برخی اعضای گروه چهارجانبه به ویژه پاکستان و چین همچنان به بازگشت طالبان به پای میز مذاکرات مستقیم صلح با دولت کابل امیدوارند؛ مذاکراتی که سال گذشته در اسلام آباد دور نخست آن انجام شد اما اعلام ناگهانی خبر مرگ ملاعمر رهبر سابق طالبان، باعث شد که این مذاکرات تا به امروز متوقف بماند.
این تحلیل گر پاکستانی می گوید اگر دور پنجم نشست گروه چهارجانبه هم شکست بخورد، ناامیدی ها نسبت به تحقق صلح در افغانستان پررنگ تر خواهد شد و راه را دشوار تر خواهد ساخت.
یوسف زی با بیان اینکه آمریکایی ها بارها از پاکستان خواستار سرکوب شبکه حقانی شده اند، گفت: پاکستان اعلام کرده است که در مناطق وزیرستان شمالی در شمال غرب این کشور (مناطق قبایلی نزدیک مرز افغانستان) اقدام به انجام عملیات های ضدتروریستی کرده و در این عملیات ها هیچ تبعیضی میان هیچ یک از گروه های فعال در این مناطق قائل نشده است و اگر اعضای شبکه حقانی در این مناطق حضور داشتند، در اثر حملات ارتش پاکستان پراکنده شده اند یا از بین رفته اند. اما آمریکا ادعا می کند که شبکه حقانی همچنان در پاکستان حضور فعال دارد و آسیبی به آن نرسیده است.
این تحلیل گر پاکستانی گفت: اگر در دور پنجم نشست گروه چهارجانبه تصمیم گرفته شود که باید علیه گروه های 'صلح ناپذیر' اقدام های جدی صورت گیرد، پاکستان بیش از پیش برای مبارزه و ضربه زدن به شبکه حقانی تحت فشار قرار خواهد گرفت.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده