ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نقشه هدایت تحصیلی کشور نیازمند بازنگری است

علی زرافشان روز چهارشنبه در همایش هدایت تحصیلی پایه نهم دوره متوسطه که با حضور مدیران و مشاوران مدارس استان مرکزی در اراک برگزار شد، افزود: سه میلیون دانش آموز در دوره اول متوسطه به تحصیل اشتغال دارند که 39 درصد آنان در رشته های فنی و حرفه ای، کار و دانش و بقیه در سه رشته های ریاضی، تجربی و انسانی هستند.
وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه برای توازن در رشته های تحصیلی و تامین نیروی انسانی متناسب با نیازها و امکانات کشور، تشمار دانش آموزان در شاخه فنی و حرفه ای و کار دانش باید به 48 و 26 صدم درصد و دانش آموزان شاخه نظری به 51 و 74 صدم درصد تغییر کند.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش پیش بینی کرد: در سه ساله نخست برنامه توسعه ششم با افزایش یک پایه به شاخه آموزشی فنی و حرفه ای، حدود 350 هزار دانش آموز به این شاخه افزوده می شود.
زرافشان، پاسخ گویی به نیاز جامعه را یکی از اولویت های آموزش و پرورش در طرح جدید هدایت تحصیلی دانش آموزان در پایه نهم دوره متوسطه عنوان کرد و ادامه داد: در این طرح برای هدایت تحصیلی دانش آموزان بر اساس امکان ها و بازار کار جامعه توزیع ظرفیت دانش آموزی کشور در سه شاخه فنی و حرفه ای، کار و دانش و نظری به شکل صحیح دیده شده است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: با استقرار ساختار جدید طرح هدایت تحصیلی ، شمار دانش آموزان دوره دوم متوسطه به حدود سه میلیون نفر می رسد که در مجموع با احتساب دانش آموزان دوره اول متوسطه حدود شش میلیون نفر در این دو دوره ها حضور خواهند داشت.
زرافشان، با یادآوری اینکه حدود 140 هزار صندلی دانشگاهی دولتی برای داوطلبان سه رشته های ریاضی، تجربی و انسانی در کشوراست، گفت: تعداد صندلی های دانشگاهی که به رشته های ریاضی و انسانی تعلق می گیرد دو برابر داوطلبان است در حالیکه دانش اموختگان رشته تجربی به اندازه نیمی از متقاضیان صندلی در دانشگاه دارند و طرح هدایت تحصیلی می کوشد تا توازن در این بخش ها را ایجاد کند.
رئیس دانشگاه صنعتی اراک در این همایش گفت: سامانه هدایت تحصیلی و تعلیم و تربیت وظیفه مهم و سنگینی است که علاوه بر تاثیر در زندگی افراد، بر پیشرفت و توسعه کشور نیز به طور مستقیم نقش افرینی می کند.
محسن نجفی افزود: معلمان و اساتید در آموزش و پرورش و دانشگاه ها نقش مهمی در هدایت صحیح دانش آموزان و دانشجویان بر عهده دارند و هرچه دانش این افراد روزآمد و بر اساس تربیت و محورهای آموزشی باشد در راهنمایی نوجوانان و جوانان موفق تر خواهند بود.
وی ادامه داد: هدایت تحصیلی امری مستمر و دائمی است که از کودکی توسط خانواده و نهاد اموزشی در کنار هم کلید می خورد و در هر مقطعی برای تعالی فرد و جامعه باید به درستی دنبال شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی در این همایش گفت: تعیین رشته های تحصیلی بر اساس علایق، مسائل اجتماعی و بازار کار علاوه بر موفقیت و شور و نشاط تحصیلی در دانش اموزان، ایجاد اشتغال، دوری از ناهنجاری های اجتماعی را رقم می زند.
شهریار فولادوند افزود: هدایت تحصیلی در آموزش و پرورش متاثر از عوامل درونی و بیرونی است و نیاز است برای راهبری صحیح آن مگاه فرابخشی حاکم شود.
وی ادامه داد: امروز هدایت تحصیلی به دروه ابتدایی رسیده و والدین با روش ناصحیح و برخلاف مباحث آموزش و پرورش با ثبت نام دانش آموزان در دوره های تست زنی مختلف، آرامش را از زندگی کودکان گرفته اند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی آیین نامه طرح هدایت تحصیلی را امری مناسب و ضروری برای هدایت تحصیلی دانش آموزان دانست گفت: رفع مشکل های هدایت تحصیلی در آموزش و پرورش نیازمند اجرای صحیح و حضور فعال و مناسب والدین و معلمان در این طرح است.
فولادوند گفت: والدین، مربیان و معلمان باید به این مهم باور دست یابند که هدایت صحیح تحصیلی در زندگی فردی، اجتماعی افراد و توسعه و پیشرفت کشور تاثیر گذار است.
وی ادامه داد: بیشتر ناهنجاری ها در جامعه به دلیل دسترسی محدود افراد به شغل و حرفه مناسب است که هدایت صحیح افراد و دستیابی آنان به شغل و حرفه مناسب می تواند سدی در برابر بسیاری از این مشکل ها باشد.
رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی نیز در این همایش گفت: بر اساس برنامه راهبردی بنیاد نخبگان، نخبه افرادی هستند که در یکی از حوزه های علمی، فرهنگی و اقتصادی سرآمد بوده و دارای هوش و استعداد ذاتی، ظرفیت فردی باشد و توانمندی تخصصی خبرگی را در این مسیر کسب می کند.
حامد دیلمی عضدی افزود: بر اساس این برنامه، استعداد برتر نیز کسی است که با ظرفیت و استعداد خدادادی مسیر نخبگی را طی کند.
وی ادامه داد: هم اکنون در آموزش و پرورش با افرادی روبه رو هستیم که دارای استعداد های برتر هستند و همه مربیان در این حوزه وظیفه دارند این استعداد ها را شناسایی و در مسیر نخبگی هدایت کنند تا به افرادی تاثیر گذار در جامعه تبدیل شوند.
رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی شناخت استعداد های برتر و هدایت آنان را یکی از اهداف مهم این بنیاد عنوان کرد و گفت: بر این اساس طرح شهاب از سال 76 در دوره ابتدایی سطح کشور برای هدایت این افراد به اجرا در آمده است.
دیلمی عضدی افزود: این طرح از سال تحصیلی 93 - 94 در بین 350جمعیت دانش آموزی این استان اجرا شده است و هم اکنون هشت هزار دانشجو در شهرستان های اراک و خمین مشمول این طرح شده اند.
227 هزار دانش آموز در دو هزار و 269 مرکز آموزشی در استان مرکزی به تحصیل فعالیت دارند.
1955/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X