ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاکید تهران - زاگرب بر همکاری های فرهنگی

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، عزیز حسنویچ ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، به یکصدمین سال رسمیت یافتن دین اسلام در قانون اساسی کرواسی اشاره کرد و گفت: مسلمانان از دیرباز تاکنون به حفظ اسلام و قانونی کردن فعالیت مسلمانان در کرواسی تلاش کرده‌اند و امروز شاهد صد ساله شدن اسلام در کرواسی هستیم.
مفتی اعظم کرواسی در ادامه سخنان خود، برگزاری کنفرانس دو روزه «رهبران جوامع اسلامی اروپا»، به مناسبت یکصدمین سال رسمیت یافتن دین اسلام در قانون اساسی کرواسی را فرصت گران‌بهایی برای آشنایی جامعه علمی دانست.
وی با اذعان به اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با در اختیار داشتن نمایندگی‌های فرهنگی در خارج از کشور به معرفی نظام جمهوری اسلامی ایران و نمایش چهره حقیقی از اسلام می‌پردازد، خواستار همکاری‌ دو کشور در مسیر وحدت میان مسلمانان و ایجاد زندگی مسالمت‌‌آمیز برای آنان شد.
مفتی اعظم کرواسی به روابط مطلوب دو کشور اشاره کرد و گفت: همه ساله با برگزاری مسابقات قرآن کریم و کنفرانس‌های بین‌المللی و تخصصی در کرواسی، شاهد حضور قاریان و حافظان قرآن کریم و اندیشمندان ایرانی هستیم که با اتفاق این مهم می‌توان به روابط خوب و مثبت بین ایران و کرواسی دست یافت.
وی ادامه داد: ما همواره مایلیم که در برنامه‌های قرآنی، دینی، فرهنگی، اجتماعی و ... که کشور کرواسی ترتیب می‌دهد، از حضور عالمان، متفکران و صاحب‌نظران ایرانی بهره گیریم، چراکه ایران از دانشمندان و نخبگان بسیاری برخوردار است.
مفتی اعظم کرواسی در ادامه سخنان خود، ضمن صمیمی توصیف کردن روابط شیعه و سنی در جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران به عنوان یک کشور اسلامی به نزدیک شدن و همبستگی روابط شیعه و سنی می‌پردازد که این مهم الگویی برای دیگر جوامع است.
حسنویچ به ضرورت همکاری بیشتر دو کشور جهت مبارزه با تروریست‌ها و تکفیری‌ها تأکید کرد و گفت: دو کشور ایران و کرواسی با افزایش همکاری‌‌های فی مابین می‌توانند در برابر گروه‌های افراطی ایستادگی کنند.
در ادامه این دیدار، ابراهیمی‌ترکمان نیز ضمن اظهار خرسندی و خوشامدگویی به مفتی اعظم کرواسی، حضور وی را منشآ خیر و برکت در کرواسی دانست و گفت: قطعاً طی سالیان دور، کرواسی روزهای سخت و دشواری را گذرانده است، اما امروز آرامشی در این کشور حکم‌فرما است که بخشی از آن به دلیل حضور شما است.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به برگزاری کنفرانس «رهبران جوامع اسلامی اروپا»،به مناسبت یکصدمین سال رسمیت یافتن دین اسلام در قانون اساسی کرواسی گفت: در این کنفرانس دو روزه که از هفتم اردیبهشت‌ماه به مدت دو روز در زاگرب برگزار شد، آیت‌الله محمد علی تسخیری، مشاور عالی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در امورجهان اسلام حضور یافتند و به مجاهد بودن مفتیان مبلغ اسلام تأکید کرد.
وی با تأکید بر اینکه دین، تعادل میان مسلمانان رابه وجود می‌آورد، گفت: امید است این آرامشی که هم‌اکنون در کرواسی مشهود است، تداوم یابد و مسلمانان این کشور همواره از چهره واقعی اسلام پیروی کنند.
ابراهیمی‌ترکمان همچنین، به حضور گروه‌های افراطی و فراهم شدن شرایط نامساعد کشورهای منطقه اشاره و تصریح کرد: امروزه جهان کنونی به ویژه کشورهای اسلامی با گروه‌های افراط گرایی توأم با خشونت مواجه هستند که با رویکرد وحدت امت اسلامی و معرفی چهره حقیقی از اسلام می‌توان در مقابل این گروه‌ها ایستاد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنان خود، افزود: حفظ دین که آرامشی در مسیر زندگانی انسان‌ها برشمرده است و برای دستیابی به آن که دستاورد بزرگی است، باید وحدت امت اسلامی را فراهم کرد که همواره در کرواسی، مشهود است.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: به طور قطع دشمنان اسلام سعی بر این دارند که میان شیعه و سنی اختلاف افکنند که ما با وحدت و ایمان به خداوند می‌توانیم در مقابل دسیسه‌ها و توطئه دشمنان که همواره برای بدنام کردن اسلام، می‌کوشند بایستیم.
ابراهیمی‌ترکمان به جایگاه اسلام در کرواسی و مسلمانان این کشور اشاره و بر ضرورت الگو بودن روابط مسلمانان و پیروان دیگر ادیان در کرواسی برای کل کشورهای اروپایی تأکید کرد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن تأکید بر اینکه روابط فی مابین ایران و کرواسی توسعه یابد، گفت: ما از دیرباز تاکنون روابط مطلوبی با یکدیگر داشتیم و مایلیم که مناسبات فی مابین را در جهات مختلف بسط و گسترش دهیم.
وی به تهیه و تولید سه دایرةالمعارف توسط اندیشمندان کشورمان اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون بیش از دو هزار نفر به تهیه و گردآوری مطالب این اثر ارزشمند می‌پردازند که می‌توان به سه مجموعه «دایرةالمعارف اسلامی»، «دایرةالمعارف جهان اسلام» و «دایرةالمعارف تشیع» اشاره کرد.
ابراهیمی‌ترکمان خواستار همکاری‌های روزافزون دو کشور جهت ایجاد آثار و دانش‌نامه‌هایی چون دایرةالمعارف شد و گفت: کرواسی با در اختیار داشتن فرهیختگانی در عرصه مبانی اسلام می‌تواند در مسیر ایجاد دانش‌نامه‌هایی چون دایرةالمعارف با جمهوری اسلامی ایران، همکاری داشته باشد.
فراهنگ**1355**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده