ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش قیمت تمام شده خوراک دام ضروری است

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی رضایی در پنجمین همایش ملی هلشتاین ایران که ظهر چهارشنبه در موسسه علوم دامی کشور برگزار شد، اظهار کرد: صنعت شیر کشور دچار معضلاتی است که دستاوردهای علمی و پژوهشی این همایش ها باید منجر به رفع این معضلات شود.

وی ضمن اشاره به این مشکلات، افزود: در حال حاضر تولید کننده شیر در کشور احساس ضرر می کند، تعداد محدودی کارخانجات فعال در این حوزه باقی مانده است و مصرف کننده نیز با توجه به افزایش قیمت، خرید نمی کند.

رئیس موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور با تاکید بر اینکه این علائم نشان دهنده بیمار بودن صنعت دامپروری کشور است، تصریح کرد: باید به فکر اصلاح امور بود و برگزاری این همایش می تواند بسیار مفید و موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه مطالعات اقتصادی اجتماعی باید به عنوان یک موضوع مرتبط در صنایع شیر در نظر گرفته شود، گفت: سرانه مصرف شیر از سال ۲۰۱۳ و به ویژه در پنج ماه اخیر با شیب تندی رو به کاهش است و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و در صورت عدم چاره جویی مناسب، این صنعت متلاشی می شود.

رضایی تاکید کرد: باید طی سال های گذشته برای این صنعت چاره جویی می شد چرا که سرانه مصرف شیر در کشور، تقریبا نصف میانگین جهانی است در حالی که در بعضی از کشورها تا چهار برابر ایران شیر مصرف می کنند و اکنون افزایش تولید نسبت به سرانه مصرف اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه میانگین تولید شیر در کشور با کشورها پیشرو فاصله زیادی دارد، بر کاهش قیمت تمام شده خوراک دام تاکید کرد و گفت: در نظر گرفتن مشوق های صادراتی برای صنایع شیر نمی تواند در مدت زمان طولانی مفید باشد، چرا که منابع مالی کشور اجازه نمی دهد.

وی در خاتمه با تاکید بر اینکه منابع علوفه ای ارزان قیمت باید در اختیار تولیدکنندگان صنعت پرورش گاو شیری قرار گیرد، یادآور شد: متاسفانه در کشور قیمت علوفه و به ویژه یونجه بسیار بالا است و می طلبد که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در این زمینه فعالیت کنند و برنامه استراتژی بر پایه منابع بومی کشور در این حوزه در نظر گرفته شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده