ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هیچ نظارتی بر سلامت محصولات کشاورزان مهاجر در لرستان اعمال نمی‌شود

محصولات کشاورزی مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی لرستان گفت: باید در صورت بیش از حد مجاز بودن باقیمانده سموم در تولیدات کشاورزان مهاجر، محصولاتشان معدوم شود، اما این هشدارها و وعده‌ها هیچ‌گاه عملی نشد.

مجید جوادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، با اشاره به راه‌اندازی سامانه مانیتورینگ سم در استان، اظهار داشت: تمام فروشندگان سموم در استان ساماندهی شده‌اند و اکنون در استان هیچ فروشگاه غیرمجازی در این رابطه نداریم در حالیکه این معضل هنوز در کشور به‌طور کامل برطرف نشده است.

وی با بیان اینکه لرستان نخستین استانی است که هم به ساماندهی فروشندگان سموم پرداخته و هم سامانه مانیتورینگ سم را راه‌اندازی کرده، افزود: این بدین معنی است که توزیع و فروش سموم کشاورزی در لرستان، زیر نظر کلینیک گیاه‌پزشکی و با نظارت و توصیه کارشناسان انجام می‌شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: امسال تلاش کردیم که به بسته‌بندی و فرآوری تولیدات کشاورزی سالم استان بپردازیم اما شرایط لازم برای تحقق این مهم فراهم نشد.

وی خاطرنشان کرد: در استان گاهاً دیده می‌شود که افرادی سرمایه دارند اما روش کار را بلد نیستند یا برعکس، بنابراین باید سرمایه‌گذار و افراد دارای مهارت به یکدیگر وصل شوند و البته تولیدکننده هم بخشی از کار و سهام‌گذار باشد، در غیر این صورت حاصل دسترنج کشاورزان فقط به جیب دلالان می‌رود.

جوادی تصریح کرد: تولیدکنندگان استان توانایی مالی ندارند و در بسیاری از موارد برای تأمین هزینه‌های خود محصولشان را حتی به قیمت تضمینی هم نمی‌فروشند بلکه با قیمت کمتری آن را پیش‌فروش می‌کنند، همین کشاورزان اگر بخواهند تسهیلاتی دریافت کنند با بهره‌های بالای بانکی مواجه هستند و نمی‌توانند کشاورزی خود را ارتقا دهند.

وی بیان کرد: اتحادیه‌های ملی محصولات کشاورزی اگر شکل بگیرند، خیلی می‌توانند در حمایت از تولیدکنندگان و کشاورزان مؤثر باشند و نیز می‌توانند در ایجاد تناسب میان میزان تولید و مصرف و صادرات تأثیرگذار باشند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی لرستان در رابطه با فعالیت کشاورزان مهاجر در استان، بیان کرد: کشاورزان مهاجر معمولاً برای کسب منفعت بیشتر، در تولیدات خود از مواد افزودنی زیادی استفاده می‌کنند، بنابراین با پیگیری‌هایی که انجام شد، قرار شد که کشاورزان مهاجر ملزم شوند که قبل از اینکه محصول خود را وارد بازار کنند، با هزینه خودشان این محصولات را آزمایش کنند.

وی افزود: در صورتیکه باقیمانده سموم در تولیدات کشاورزان مهاجر، بیشتر از حد مجاز باشد، قرار گذاشته شد که محصولاتشان معدوم شود، اما با وجود تمام پیگیری‌های انجام شده، این هشدارها و وعده‌ها هیچ‌گاه عملی نشد.

جوادی عنوان کرد: محصولات کشاورزی، یکی از مزیت‌های صادراتی کشور است که خوشبختانه استان لرستان در زمینه تولیدات کشاورزی ظرفیت خوبی دارد ولی صادرات محصولات کشاورزی الزاماتی دارد که حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: یکی از الزامات صادرات محصولات کشاورزی، اهتمام به تولیداتی است که منطبق با استانداردهای ملی و جهانی باشند که در این راستا باید از مسیر مدیریت تلفیقی با هدف تولیدات سالم، گذر کنیم.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه هر کشوری استانداردهای خاص خودش را دارد، عنوان کرد: برخی از سمومی که در تولیدات کشاورزی ما مورد استفاده قرار می‌گیرد در کشورهای دیگر مجاز نیست، بنابراین در آغاز تولید یک محصول، باید کشور هدف صادرات مشخص شود، سپس بر اساس استانداردهای مورد نظر آن کشور به تولید آن محصول اقدام کرد.

وی خاطرنشان کرد: برخی از محصولات کشاورزی استان، مثل گوجه‌فرنگی، قابلیت تولید سالم را دارند، یعنی می‌توان بدون استفاده از سموم شیمیایی و صرفاً با مبارزه‌های بیولوژیک، به کنترل آفات این محصول پرداخت؛ به‌طورمثال، برای کنترل آفت «شب‌پره مینوز» می‌توان از تله نوری فرمونی استفاده کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده