ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعاونی های متخلف مرزنشینان در چنگال قانون

به گزارش ایرنا ، استاندار اردبیل روز چهارشنبه در جلسه شورای مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: تعاونی های مرزنشینان بر اساس قانون در مناطق مرزی فاقد بازارچه مرزی حق وارد کردن برنج و شکر را ندارند اما در استان اردبیل به رغم تعطیل بودن بازار مرزی واردات این تعاونی ها برخلاف قانون ادامه دارد.
مجید خدابخش افزود: معافیت واردات کالا برای مرزنشینان شعاع 30 کیلومتری برای تامین بخشی از معیشت جامعه هدف تعیین شده اما در این استان واسطه ها و تاجران بدون پرداخت عوارض گمرکی با خرید و فروش سهم معافیت قانونی مرزنشینان سود سرشاری را از آن خود کرده و به مرزنشینان و دولت زیان وارد می کنند.
وی اظهار کرد: یا باید به دولت پیشنهاد شود که حق واردات تعاونی های مرزنشینان در مناطق فاقد بازارچه مرزی حذف شود یا با ساماندهی و کنترل دقیق فعالیت تعاونی ها از تضییع حقوق قانونی مرزنشینان و ایجاد رانت در استان جلوگیری شود.
خدابخش بیان کرد: در حال حاضر تعاونی های مرزنشینان با وارد کردن برنج و شکر بیش از نیاز مرزنشینان ، آنها را به خارج از استان قاچاق می کنند و مرزنشینان یک بیستم از سهم قانونی معافیت خود را به دست می آورند و بقیه به جیب واسطه گران و تعاونی ها واریز می شود.
او ادامه داد: با هدف برچیدن زمینه قاچاق برنج و شکر مرزنشینان به خارج از استان از این پس خروج محموله های برنج و شکر تعاونی های مرزنشینان از استان فقط با پرداخت عوارض گمرکی و حقوق دولتی آن امکان پذیر خواهد بود.
استاندار اردبیل گفت: قانون معافیت گمرکی واردات کالا برای مرزنشینان 71 قلم کالا را شامل می شود و لازم است به جای برنج و شکر که زمینه قاچاق آن توسط تعاونی های متخلف فراهم شده سایر کالاهای مورد نیاز مرزنشینان به استان وارد شود.
احمد عظیمی ، مدیرکل امنیتی - انتظامی استانداری اردبیل نیز در این جلسه گفت: با توجه به نام سال جاری و تاکید مقام معظم رهبری بر مبارزه با قاچا، عزم دستگاه های اداری انتظامی مسوول در برخورد با معضل قاچاق بیش از پیش ضرورت دارد.
وی افزود: هر چند میزان قاچاق در استان اردبیل نسبت به بسیاری از استان ها کم است اما وجود هر سه نوع قاچاق کالای ممنوعه ، مجاز و مجاز مشروط در اردبیل مقابله با این معضل را در استان ضروری می نماید.
او اظهار کرد: تکرار تخلف تعاونی های مرزنشینان در سایر استان ها و تداوم آن تخلف در استان اردبیل نمی تواند جرم محرز تعاونی های مرزنشینان اردبیل را توجیه کند و لازم است سهم قانونی مرزنشینان و همچنین واردات کالا از سوی تعاونی ها به دقت بررسی و کنترل شود.
معاون عملیات نیروی انتظامی استان اردبیل نیز در این جلسه بر مشخص شدن تعداد، اعضا و سرمایه تعاونی های مرزنشینان استان تاکید کرد.
سرهنگ سلحشور گفت: تعاونی های مرزنشینان استان در سال گذشته 9 هزار و 300 تن برنج به استان وارد ، 391 تن آن را در میان مرزنشینان توزیع و بیش از هشت هزار تن آن را به خارج از استان انتقال داده اند.
حسین نجف زاده مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل هم گفت: واردات برنج و شکر توسط تعاونی های مرزنشینان سود سرشاری را به تاجران و مدیران تعاونی ها عاید می کند و بیشتر برنج وارداتی آنها آلوده بوده و همچنین به علت تولید کافی شکر در داخل ، شکر وارداتی تعاونی های مرزنشینان به تولید داخلی ضرر وارد می کند.
جمعیت مرزنشین ساکن در شعاع 30 کیلومتر نوار مرزی استان اردبیل 190 هزار نفر اعلام شده و 16 تعاونی مرزنشینان در این استان فعال است.
استان اردبیل با بیش از 380 کیلومتر نوار مرزی مشترک با جمهوری آذربایجان همسایه است.
7124/6018

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X