ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیش بینی خرید یک میلیون و 200 هزار تن گندم در گلستان

علی محمدی روز چهارشنبه با اشاره به آمادگی مراکز برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان، به ایرنا گفت: امسال ظرفیت ذخیره سازی گندم مازاد برنیاز در گلستان برای یک میلیون و 300 هزار تن محصول فراهم شده است.
به گفته وی از این میزان، ظرفیت ذخیره سازی 330 هزار تن توسط بخش دولتی تامین شده است.
وی افزود: شرکت برای خرید تضمینی گندم در استان در سال زراعی جاری بین 90 تا 100 مرکز را در شهرستان ها آماده کرده است که همزمان با اولین برداشت محصول از گندمزارها در خردادماه، فعالیت آنها آغاز خواهد شد.
طبق تقویم زراعی، کشت گندم در مزارع گلستان هر ساله از میانه آبان آغاز و به مدت یک ماه انجام می شود و برداشت محصول نیز در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی از اوایل خرداد سال بعد است.
شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی را 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم را 13 هزار و 68 ریال برای سال زراعی 95 - 94 تعیین کرده است که از افزایش 10 درصدی نسبت به نرخ سال زراعی قبل برخوردار است.
در سال زارعی جاری از 381 هزار و 946 هکتار زیرکشت گندم در گلستان 220 هزار و 721 هکتار آن به صورت دیم و مابقی کشت آبی است.
استان گلستان در سال زراعی 94 - 93 پس از استان فارس رتبه دوم تولید گندم را در کشور با تولید یک میلیون و 50 هزار تن محصول به خود اختصاص داد که شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مقدار 900 هزار تن از این محصول را خرید تضمینی کرد.
در سال زراعی قبل حدود 400 هزار هکتار اراضی گلستان به کشت گندم اختصاص داشت.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران و در کرانه شرقی دریای خزر، دارای افزون بر650 هزار هکتار اراضی کشاورزی است. این استان از قطب های تولید محصولات زراعی و باغی کشور محسوب می شود.
6204/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده