ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جای روابط عمومی ها در کارگروه های استانی خالی است

مدیر برتر روابط عمومی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت هفته روابط عممومی  در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: شاخص هایی چون میزان مشارکت خبری، تعامل با مخاطبان، تبلیغات و اطلاع رسانی، خدمات الکترونیکی و امکانات جانبی در پایگاه های اطلاع رسانی روابط عمومی های امروزی و الکترونیک، بسیار حائز اهمیت قرار گرفته است.

علی اصغر محدث در ادامه اظهار داشت: نگاهی به کارگروه های استانی در زمینه های مختلف نهادها و سازمانها، نشانگر این است که جایگاه روابط عمومی ها، رسانه ها و اطلاع رسانی در توسعه استان دارای اهمیت لازم نیست و نبود آیتم های مهمی نظیر اطلاع رسانی، رسانه ها، روابط عمومی ها و افکار عمومی در این کمیته های اجرایی، قابل تامل است.

مدیر روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به تاثیر عملکرد روابط عمومی به لحاظ ساختاری در نهادهای مختلف اظهار داشت: رابطه بین روابط عمومی دستگاه‌ها با رسانه‌ها به صورت حرفه‌ای تعریف شده و در این مسیر نیاز به تشکیل مشاورانی از جنس رسانه و روابط عمومی در فعالیت های کلان و تصمیم گیری های استانی و شهری مشهود است.

روابط عمومی برتر در رشته پوستر سومین جشنواره روابط عمومی های فارس با بیان اینکه نظام اداری دستگاه‌ها می بایست نسبت به کارکرد روابط عمومی دیدگاه حرفه‌ای داشته باشند، تصریح کرد: با همین دیدگاه کسانی که در پست روابط عمومی قرار ‌دارند با تخصص لازم و تجربه در این حوزه می توانند نماینده افکار عمومی جامعه بوده و با آگاهی و شناسایی که در این زمینه پیدا می کنند، آسیب های موجود در لایه های واقعی مردمی را بصورت کاملا واقعی و ملموس برای ارائه در این کارگروه ها دسته بندی کرده و برای مواجهه با آن در تصمیمات موثر واقع شوند  .

محدث افزود: زمانی تمام فعالیت روابط عمومی در چاپ پلاکارد خلاصه شده بود و حالا هم به نصب بنرهای مناسبتی و ارسال اخبار یک سویه  تغییر یافته است و هیچ خبری از انعکاس دیدگاه ها و بررسی آسیب های جدی حوزه اطلاع رسانی و عملکردی نیست تا آنجایی که دیگر دغدغه های مردمی و نیازهای بروز جامعه رو به رشد و جوان استان فارس در حال فراموشی است و فقط نگارش رویداد های سازمانی، ملاک انتشار اخبار شده است.

محدث ابتدایی ترین و مهمترین وظیفه را بر اساس تنها تئوری موجود در این رشته، ایجاد ارتباط دو سویه با مخاطبان دانست و گفت: در انجام این وظیفه ذاتی با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری در نامگذاری سال بر دوش روابط عمومی ها است و معتقدم، عملکرد این بخش در انجام رسالت و وظایف ذاتی اش ما را به این مرحله خواهد رساند.

وی اظهار داشت: البته چالش های روابط عمومی در ایران بیشتر برمبنای تشکیلات و چارت سازمانی مناسب، اعتبارات، آموزش، نحوه عمل نیروی انسانی و وجود نگرش های غیر تخصصی و فرعی، نبود تشکل های حرفه ای و نبود قانونمندی مسئولیت های استراتژیک و حرفه ای روابط عمومی، است.

سید علی اصغر محدث ارتباط با رسانه ها که در میان وظایف اصلی شش گانه روابط عمومی قرار می گیرد را از مهمترین کارکردهای روابط عمومی های دستگاه های اجرایی دانست و گفت: ارتباط با رسانه ها نقش مهمی در برقراری ارتباط بین سازمان و مردم داشته و ارائه اطلاعات به افکار عمومی را تسهیل می کند. یک روابط عمومی موفق باید بهترین مرجع برای پاسخگویی به مخاطبین سازمانی و ارباب رجوع بوده و اطلاعات مناسب و مفید برای اطلاع افکار عمومی را در موقعیت های زمانی مختلف منتشر کند.

کلید حل معما در دستان مدیران استانی

مدیر روابط عمومی فرهنگ و ارشاد فارس افزود: ادارات، نهادها و سازمان ها در اولین فرصت باید به این سوال پاسخ دهند که پس از شروع به کار خویش برای روابط عمومی سازمان زیرمجموعه خویش چه کرده اند؟ چقدر برای پاسخگویی به افکار عمومی همت و عطش داشته اند؟ در رابطه با تقویت عملکرد ارتباط با رسانه های واحد روابط عمومی خویش چه اقداماتی انجام داده اند؟ در رابطه با تقویت عملکرد ارتباط با رسانه های واحد روابط عمومی خویش چه اقداماتی انجام داده اند؟ و….

سید علی اصغر محدث معتقد است: در سال های اخیر شاهد افزایش تقاضای سازمان ها در امر جذب خبرنگاران به واحد های روابط عمومی هستیم. این رویه به نوبه خویش جایگاه ارتباط با رسانه ها در روابط عمومی ادارات و سازمان ها را ارتقا داده و ضعف روابط عمومی ها در مقوله اطلاع رسانی را جبران می کند.

وی با اشاره به اینکه روابط عمومی های ادارات و سازمانها نقش حیاتی در پاسخگویی به اذهان عمومی دارند.بیان داشت: نقش و جایگاه روابط عمومی را به عنوان هنر هشتم مرور کنیم تا اهمیت جایگاه روابط عمومی در عصر ارتباطات و در دورانی که اطلاع‌رسانی در همه عرصه‌ها پیشتاز است، دوچندان شده به گونه ای که موفقیت سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها و دوامشان در عرصه‌ها و فعالیت های تخصصی به عملکرد روابط عمومی‌های آنها وابسته است.

محدث تاکید کرد: از آنجایی که روابط عمومی به عنوان یک علم همیشه در حال تغییر و دگرگونی است آموزش کارکنان این حرفه و بهسازی توان علمی و تخصصی آنان، یکی از امور بسیار ضروری در روابط عمومی است، به این صورت باید با کاربرد شیوه های مختلف کوشید تا کارکنان روابط عمومی پیوسته با آخرین مطالب علمی در زمینه های روابط عمومی آشنا شوند.

وی افزود: روابط عمومی ها نقش حیاتی و ارزنده ای را در پاسخگویی به اذهان عمومی و شفاف سازی افکار جامعه نسبت به رخدادهای درون سازمان و آشکار ساختن سیاستها و موضع گیریهای سازمان در عرصه ملی و بین المللی بازی می کنند که موفقیت در این عرصه، بی شک وامدار علم ، تخصص و تعهد کارکنان روابط عمومی است.

روابط عمومی برتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: روابط عمومی ها در سازمان ها باید به صورت حرفه ای و مستقل عمل کرده تا بتوانند حرف حق را منتقل کنند زیرا اگر حقیقت به مردم گفته نشود اعتماد مردم از بین می رود و بهره وری که خمیرمایه و حاصل کار سازمانی است در هاله ای از ابهام می ماند .

وی ادامه داد: در فقدان روابط عمومی حرفه ای، شبکه های اجتماعی ایفای نقش را در عرصه اطلاع رسانی، آموزش و نیازهای پایه روابط دوسویه مردم و سازمان ها به عهده می گیرند و به دلیل نبود تعهد و تخصص در این عرصه بازار شایعه به جای خبر در جامعه داغ می شود .

محدث گفت: روابط عمومی و رسانه نه تنها در مقابل یکدیگر نیستند بلکه مکمل هم هستند و هر دو باید وظایف ذاتی خود را به خوبی انجام دهند تا زمینه رشد و پیشرفت جامعه را فراهم کنند .روابط عمومی ها باید حقایق را به رسانه ها منتقل کنند و رسانه ها نیز باید بی طرفانه به مسایل بپردازند و نگاه نقادانه با هدف اصلاح گری و رشد داشته باشند .

علی اصغر محدث، مدیر روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلمی استان فارس موفق به کسب مقام اول رشته پوستر، مقام سوم رشته تبلیغات محیطی و مقام سوم ارزیابی پایگاه اطلاع رسانی سازمانی شد. او پیشتر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان روابط عمومی برتر کشور در سال ۱۳۹۴ شناخته گردید.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده