ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مجموعه «فلسفه علم اصول» اثر آیت الله آملی لاریجانی رونمایی می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری میزان، مراسم رونمایی از مجموعه «فلسفه علم اصول»، اثر آیت‌الله آملی لاریجانی، روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شهر قم برگزار می شود.

رئیس قوه قضائیه هدف از گردآوری این مجموعه را پالایش علم اصول فقه از مجموعه مسائلی می‌داند که نسبت به مسائل این علم جنبه مقدماتی دارد و درجه دوم به شمار می‌آید. به نظر مؤلف، شایسته است این مباحث در علمی مستقل از علم اصول گردهم آید که وی عنوان «فلسفه علم اصول» را برای آن برگزیده است.

در طرح پیشنهادی آیت‌الله آملی لاریجانی برای این مجموعه، چهار گونه مبادی از یکدیگر تفکیک شده‌ است: مبادی عقلی، مبادی مرتبط با بنای عقلا، مبادی زبانی و مبادی احکامی. این مجموعه در پنج بخش و سی و سه جلد تنظیم گردیده که به مرور ارائه خواهد شد. بخش اول مجموعه به مباحثی کلی دربارۀ علم اصول اختصاص دارد و بخشهای دوم تا پنجم، هر یک از مبادی مذکور را بررسی می‌کند.

با اینکه این مجموعه در قلمرو یکی از تخصصی‌ترین مباحث حوزوی است، به زبان فارسی نگارش یافته است. از همین‌رو برای اساتید و دانشجویان علاقه‌مندی که به زبان عربی تسلط ندارند، قابل استفاده است.

از دیگر ویژگی‌های مجموعه این است که جهت دستیابی آسان به مطالب، افزون بر عناوین و زیرعناوین، نمایه‌هایی محتوایی در حاشیه صفحات گنجانده شده است. این امر تاحدی از مشکل مبسوط بودن مطالب مجموعه می‌کاهد.

بخش عمده‌ای از محتوای مجموعه به توضیح و نقد دیدگاه‌ بزرگان علم اصول اختصاص دارد. نویسنده در هر بحث گزیده‌هایی از عبارات مورد استناد را آورده تا خواننده از مراجعه به انبوهی از کتاب‌ها بی‌نیاز شود.

مجموعه مذکور حاصل ۱۰ سال تدریس آیت الله آملی لاریجانی در قالب درس خارج اصول فقه در شهر قم است و مراسم رونمایی از آن ساعت ۱۰:۳۰ روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم واقع در ابتدای خیابان معلم این شهر برگزار می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده