ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح توان افزایی و ارتقای اجتماعی زنان در کردستان اجرا می شود

به گزارش ایرنا لیلا آژیر روز چهارشنبه در جلسه بررسی مسایل و مشکلات سازمان های مردم نهاد حوزه زنان در سنندج گفت: طی موافقت معاونت امور زنان ریاست جمهوری با استانداری طرح توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی زنان و خانواده های استان به زودی به شکل پایلوت در استان اجرایی می شود.
وی با اشاره به اینکه طرح توان افزایی و ارتقای اجتماعی زنان و خانواده بزودی و برای اولین بار در استان اجرا می شود گفت: کردستان جزء سه استان کشوری است که این طرح به صورت پایلوت در آن اجرا می شود.
وی هدف از اجرای این طرح را ارتقای سطح آگاهی روانی و اجتماعی مردم دانست و افزود: مخاطبان اصلی این طرح زنان سرپرست خانوار و زنان در معرض آسیب هستند و در همین راستا شناسایی مناطق آسیب پذیر در شهرستان ها ضروری است.
وی ارتقای وضعیت بهداشت روانی و سلامت جسمانی زنان و خانواده، توسعه مشارکت در امور شهری، ارتقای فرهنگ شهرنشینی و کاهش آسیب های اجتماعی در راستای توانمند سازی زنان استان را از اهداف مهم این طرح بیان کرد.
آژیر ابراز امیدواری کرد این طرح گامی موثر در راستای توسعه و ارتقاء سطح آگاهی و دانش زنان جامعه و توسعه مشارکت در امور شهری باشد و در پیشبرد اهداف زنان بیش از پیش گام برداریم.
وی اهداف کیفی این طرح را ارتقای آگاهی و سطح سلامت روانی، جسمانی و اجتماعی بانوان و خانواده ها، افزایش تحمل خانواده ها در برابر آسیب های اجتماعی، تعارضات خانوادگی و زناشویی و توسعه مشارکت در امور شهری، ارتقای فرهنگ شهرنشینی و کاهش آسیب های اجتماعی برشمرد.
وی با اشاره به اینکه خشونت و کودک آزاری در جامعه زیاد دیده می شود گفت: موضوع کودک آزاری و خشونت علیه کودک مورد توجه ویژه دفتر امور اجتماعی بانوان در وزارت کشور است.
وی با بیان اینکه کنوانسیون حقوق کودک به ابعاد مختلف آموزشی، تربیتی، سلامت، کودکان کار و کودکان خیابانی توجه ویژه ای دارد افزود: کودکان خیابانی به عنوان یک آسیب اجتماعی مورد توجه ما قرار دارد.
وی مطالبه گری از سازمان ها و ادارات مختلف در زمینه حقوق کودکان را یکی از وظایف امور بانوان استانداری کردستان عنوان کرد و گفت: ادارات استان موظفند برنامه های آموزشی - اجرایی در زمینه حقوق کودک را به استانداری ارایه کند.
وی با اشاره به اینکه مطالعات در استان بیانگر آن است که اکثر طلاق ها در استان در رده سنی زیر 18 سال است گفت: ازدواج های زیر 18 سال در استان یک معضل فرهنگی است و در همین راستا مقابله با ازدواج کودکان نیازمند فرهنگسازی و آگاهی بخشی به خانواده ها است که در این میان نقش ان جی او ها بسیار تاثیرگذار است.
وی طرح توسعه سلامت و گسترش ورزش در میان بانوان استان در مناطق شهری و روستایی را یکی از طرح ها و برنامه های دفتر امور بانوان استانداری دانست و ساماندهی ورزش بانوان استان را ضروری عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری های کم تحرکی، اضافه وزن و افسردگی در میان بانوان استان بالا است گفت: زیرساخت های ورزشی ویژه بانوان در استان وجود ندارد یا اینکه با کمبود مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه در جامعه با مسایل مختلفی مانند خشونت علیه زنان، کودکان و مسایل زیست محیطی مواجه هستیم افزود: دولت به تنهایی نمی تواند این مسایل را حل کند بلکه حل مشکلات و آسیب های اجتماعی نیازمند همکاری و همراهی سمن ها و آحاد جامعه است.
وی یکی از وظایف سمن ها را مسوولیت پذیر کردن شهروندان عنوان کرد
وی یکی از فعالیت های NGO ها را برگزاری کارگاه های آموزشی در شهرستان ها عنوان کرد و گفت: این کارگاه ها با هدف ارایه آموزش های مهارت های زندگی به بانوان در راستای تحکیم بنیان خانواده و کاهش تعارضات زناشویی برگزار می شود.
وی فعالیت NGO ها را در مناطق روستایی مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: سمن ها موظفند روستاهای نمونه به دفاتر اجتماعی امور بانوان معرفی کنند.
نماینده سازمان های مردم نهاد کردستان NGO ها را سرمایه اجتماعی استان دانست و بر بهره گیری از این سرمایه ارزشمند اجتماعی تاکید کرد.
ان جی ها می توانند نقش تاثیرگذاری در کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش مشارکت های مردمی ایفاء کند.
رحیمی بربومی کردن برنامه های استان تاکید کرد و گفت: برنامه هایی که با رویکرد اجتماعی و فرهنگی در استان برگزار می شود باید ماندگار و پایدار باشد.
مسوول اولین سمن روستایی استان کردستان نیز سمن ها را بازوی محرک و پرتوان ادارات دولتی دانست و بر ضرورت همکاری ادارت دولتی با ان جی او ها تاکید کرد.
روناک کنعانیان انسجام بخشی فعالیت بانوان روستایی را امری ضروری عنوان کرد و افزود: بیشترین توان و ظرفیت در این بخش وجود دارد.
وی بروز بیماری های خاص در میان زنان روستا را نگران کننده دانست و گفت: خدمات دهی و امکانات بهداشتی و رفاهی در در روستاها کمرنگ است.
7352/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X